Android malware

Za pětinou infikovaných telefonů stojí jediná rodina reklamního malware

Krom pravidelných statistik malware, který ohrožuje počítače, jsme připravili i přehled škodlivého kódu, který ohrožuje telefony s operačním systémem Android. Srpnovým hrozbám vévodí Hiddad, který zobrazuje nevyžádanou reklamu.
Total
1
Sdílení

Škodlivý kód se nevyhýbá ani mobilním zařízením. Ostatně jsou to malé počítače plné dat, které mají pro útočníky svou cenu. K tradičním přehledům škodlivého kódu, který ohrožuje počítače českých uživatelů, přidáváme tedy i přehled mobilních hrozeb.

Největší rizikem pro uživatele mobilních zařízení se systémem Android je rodina malware Hiddad, která zobrazuje nevyžádanou reklamu.

Český trh je v porovnání si jinými zeměmi malý. Jako uživatelé jsme opatrnější, takže Česko pro útočníky není tak zajímavé, aby se stalo primárním cílem. Proto detekce pro systém Android uvádíme za celý svět.

Největší rizikem pro uživatele mobilních zařízení se systémem Android je rodina malware Hiddad, která zobrazuje nevyžádanou reklamu. V první trojici nejrozšířenějšího malware se objevili dva zástupci. Škodlivý kód z této rodiny měl na svědomí zhruba 20 % všech útoků.

Na první příčce se umístil trojský kůň Trojan.Android/Hiddad.HI. Stejně jako další typy z této rodiny zobrazuje reklamy takzvaně skrytým způsobem. Útočníci se tímto postupem snaží, aby uživatel nedokázal identifikovat, která aplikace reklamu zobrazuje. Většinou tento malware skrývá svou ikonu a reklamy spouští jako externí službu.

Druhou příčku obsadila falešná aplikace označovaná jako Trojan.Android/FakeAV. Jedná se o takzvaný scareware. Útočníci v tomto případě maskují škodlivý kód jako antivirovou aplikaci. Ta vás varuje, že je zařízení infikováno. Za poplatek nabízí, že nákazu odstraní. Jedná se ale o falešný poplach. Zpravidla se zařízením nic není. Nejčastěji se reprezentanti hrozby FakeAV maskují pod jmény „Virus Removal for Android“ a „Automatic Virus Scanner“. Google Play již obě tyto podvodné aplikace stáhl.

Na třetím místě se umístil opět zástupce z rodiny malware Hiddad, který rovněž zobrazuje uživatelům nevyžádané reklamy.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za srpen 2019

  1. Trojan.Android/Hiddad.HI (4,12%)
  2. Trojan.Android/FakeAV (3,22%)
  3. Trojan.Android/Hiddad.XF (3,13%)
  4. Trojan.Android/Plankton (2,93%)
  5. Trojan.Android/Rootnik (2,39%)
  6. Trojan.Android/Hiddad.XO (2,08%)
  7. Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,90%)
  8. Trojan.Android/HiddenApp.HG (1,86%)
  9. Trojan.Android/Hiddad.DR (1,69%)
  10. Backdoor.Android/Triada (1,65%)
Mohlo by vás zajímat

Pravda a mýty o bezpečnosti Androidu. Obezřetnost je na místě

Nejrozšířenější operační systém v chytrých mobilních zařízeních není tak bezpečný, jak by se mohlo zdát. Chráníte svůj počítač a notebook bezpečnostním softwarem a zdá se vám zbytečné vynakládat čas a finanční prostředky, abyste stejným způsobem zabezpečili i svůj chytrý telefon nebo tablet? Možná jste zaslechli tvrzení, že smartphony jsou proti malwaru lépe chráněny a žádnou speciální bezpečnostní aplikaci nepotřebují. Opak je pravdou.
Přečíst článek