10 bezpečnostních zlozvyků, kterým se v roce 2020 vyhnout

Chcete se v roce 2020 zbavit zlozvyků? Začít můžete i těmi technickými. Sepsali jsme pro vás nejčastější chyby, se kterými se setkáváme.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Dáváte si nějaká novoroční předsevzetí? Řada lidí se chce zbavit zlozvyků nebo udělat něco pro zdraví. Měli bychom tip: udělejte něco pro kondici svých technických zařízení a hraček. Shrnuli jsme pro vás nejčastější nedostatky, kterých byste se měli vyvarovat.

#1 Mít falešný pocit bezpečí

Mnoho uživatelů se domnívá, že útočníci se právě na ně nezaměří. Opak je bohužel pravdou. Řada malware je vytvořená tak, aby útočila na masy – jmenujme například většinu phishingových kampaní nebo kryptojacking (těžbu kryptoměn bez vědomí vlastníka zařízení). Zranitelní jste, i když například útočník získá databázi e-mailů či hesel z obchodu, který jste použili před několika lety.

#2 Klikat na podezřelé odkazy

Spam nejspíš přistává ve vaší schránce několikrát do týdne. Někdy je neškodný, ale velmi často jej útočníci zneužívají k šíření malware, ať už se jedná o infekční přílohu nebo škodlivý odkaz. Často jde o emotivní zprávu. Buď vás e-mail informuje o výhře či lákavé slevě, nebo naopak o neuhrazené faktuře či exekuci.

Nad každou podobnou nabídkou, obzvláště pokud vyzývá k okamžité akci, se zastavte a zvažte, zda je legitimní. Pravost nabídky si nezávisle na e-mailu ověřujte.

#3 Odkládat aktualizace

Připomíná vám počítač aktualizace již po dvacáté? Stále nemáte nejnovějšího verzi operačního systému v telefonu, ačkoli ji tvůrci pro něj vydali už v září? Je čas to napravit. Aktualizace obsahují i bezpečnostní opravy. I proto jsou pro správné fungování zařízení nezbytné.

Aktualizace zbytečně neodkládejte. Naopak, nastavte si automatické aktualizace nebo je instalujte co nejdříve. Ostatně i nechvalně známý WannaCry se šířil kvůli neaktualizovaným systémům.

#4 Recyklovat hesla

Recyklace obecně je skvělá. U hesel ale přináší jenom nevýhody. Experti doporučují pro každou službu a e-shop používat jedinečné heslo.

Jak si tolik hesel pamatovat? Používejte správce hesel. Jedná se o jednoduchý program, který hesla šifruje a ukládá – stačí si zapamatovat vstupní (hlavní) heslo pro správu hesel. Správce hesel najdete i v řešení ESET Smart Security Premium.

#5 Vypínat dvoufaktor

Dvoufaktorová autentizace je jednoduchý způsob, jak výrazně zvýšit bezpečnost přihlašování. To je také důvod, proč ji vyžadují banky při placení online. První faktor je heslo (tedy něco, co znáte) a druhý – SMS nebo push notifikace v telefonu (tedy něco, co máte). Čím dál častěji se jako druhý faktor využívají také otisky prstů nebo sken obličeje.

Druhý faktor nemusíte ale využívat jen v bance. Zabezpečte si takto přístup do oblíbené sociální sítě, e-mailu nebo aplikace pro správu projektů. Zvažte, zda v některých službách nepracujete s citlivými obchodními nebo osobními daty, která by si lepší ochranu zasloužila.

#6 Ignorovat nastavení routeru

Router je vstupní branou internetu do našich domovů. Všechna zařízení se přes něj připojují online. Proto je také cíl pro útočníky. Řada uživatelů ale zabezpečení routeru neřeší a nechává nastavení na výrobci. Přečte si celý článek, jak si správně router zabezpečit.

#7 Používat nezabezpečenou veřejnou Wi-Fi

Většina veřejných prostor jako restaurace, knihovny nebo úřady nabízejí bezplatnou Wi-Fi. Mnoho uživatelů je vyhledává, aby nemuseli plýtvat svými předplacenými daty. Bohužel málokdy víme, jak je konkrétní bezplatná Wi-Fi zabezpečená. Heslo pro připojení není zárukou. Spíše je dobré se řídit spolehlivostí jejího poskytovatele. Pokud možno, nesdílejte přes  takovou Wi-Fi žádné citlivé údaje. Pro online platby nebo sdílení osobních dat raději využijte mobilní data.

#8 Přehlížet VPN

VPN (Virtual Private Network) se používá většinou pro připojení z domova či cest k pracovním serverům. Využití najde ale i v soukromém životě. Přes VPN můžete na dálku vstupovat do své domácí sítě, a tím chránit své soukromí při prohlížení webu nebo bezpečně surfovat i na veřejných free Wi-Fi sítích.

#9 Nemít bezpečnostní software

Základní ochranou před malwarem je bezpečnostní software. Měl by zachránit situaci, když nedopatřením kliknete na podvodný link nebo se „zaplujete do temných vod internetu“. Také by měl nabízet vícevrstvou ochranu vašich dat. Proto se jeho výběr nevyplácí podcenit nebo jej dokonce vůbec nemít. Pamatujte na zlozvyk číslo 1 – každý se s malwarem setká. Rozdíl je v tom, zda o tom budete vědět.

#10 Podceňovat zálohy

Každý stroj se někdy porouchá, tedy i počítač nebo smartphone. Pak oceníte zálohy dat. Zálohovat se vyplatí data, ať už jde o pracovní dokumenty nebo třeba soukromé fotografie. Přečtěte si, jaké jsou možnosti záloh, včetně rad jak se vyvarovat chyb v zálohách.

Za zvážení stojí záloha celého systému. Pokud vám počítač odejde do věčných lovišť, bez starosti začnete na novém stroji v podobném v prostředí, na které jste zvyklí.

Že žádnou z těchto chyb neděláte? Pak máte deset předsevzetí splněných a můžete začít nový rok s čistým svědomím. Na příští týden chystáme podobné tipy pro mobilní telefony.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Kyberbezpečnostní minimum: Jak správně a bezpečně procházet internet?

Kyberbezpečnost každého z nás začíná u našeho chování online – jak nakládáme s příchozí komunikací, jaké navštěvujeme stránky a jak dokážeme držet krok s novinkami ve světě technologií. V dnešním článku se podíváme na základy kybernetické bezpečnosti, které potřebujeme znát již při prvním otevření internetového prohlížeče.
Přečíst článek