Windows 7

14. ledna definitivně ukončil Microsoft podporu Windows 7

„Sedmičky“ s námi byly více než deset let (na trh byly uvedeny 22. října 2009) a patřily mezi nejoblíbenější operační systém v historii.
Martin Skýpala
Total
11
Sdílení

Uživatelé si cenili velmi dobrou rychlost a stabilitu a obecně byly brány jako duchovního nástupce legendárních Windows XP. A podíl na trhu oblíbenosti rozhodně odpovídá. I když s přehledem vedou Windows 10 (různé zdroje uvádí číslo od 50 do téměř 70 procent), Windows 7 jsou na druhém místě s 20 až 30 procenty.

Co konec podpory znamená pro uživatele z pohledu bezpečnosti?

Dobrá zpráva to určitě není, protože systém nebude dostávat žádné bezpečnostní ani jiné záplaty a aktualizace. A i když i nadále zůstávají Windows 7 z pohledu uživatele plně funkční, postupem času budou zranitelnější proti útokům moderního malwaru.

Kvalitní bezpečnostní řešení („antivirák“) sice dokáže zázraky, ale útokům, které využívají přímo zranitelnost operačního systému, nemusí zabránit. Jeden příklad za všechny. Ransomware WannaCry potrápil mnoho uživatelů v roce 2017 a donutil Microsoft vydat celou řadu aktualizací i pro již v té době nepodporované Windows XP.

Tvůrci malware hrozeb uvažují jednoduše. Chtějí co nejvíce vydělat.

A z tohoto pohledu 30 procent na trhu pro Windows 7 znamená pořádný balík. Představte si váš počítač jako pytel peněz, který leží v bezpečně uzavřené místnosti. To je stávající stav těsně po ukončení podpory. Postupem času ale ve zdi vypadne jedna cihlička (nová zranitelnost operačního systému), kterou nikdo nepřijde opravit. A za chvíli další a opět bez záplaty. Po nějaké době bude zeď tak děravá, že nebude problém si pytel s penězi jednoduše vyzvednout. Příležitost, kterou si kyber kriminálníci pravděpodobně nenechají ujít.

Jak z toho ven?

Nejjednodušší a doporučenou cestou je přejít na Windows 10, u kterého Microsoft garantuje podporu až do roku 2025. Systém si můžete zakoupit samostatně nebo pokud přemýšlíte na pořízením nového počítače, rovnou se zařízením.

Odvážní jedinci a techničtí nadšenci mohou vyzkoušet alternativu v podobě Linuxu, který je dostupný zdarma a v aktuálních verzích dokáže při běžném používání Windows plnohodnotně nahradit. Pokud ale musíte používat Windows 7 i nadále, a upřímně, z bezpečnostního hlediska nejde o dlouhodobě udržitelnou variantu, doporučujeme podniknout následující kroky:

 1. Aktualizujte bezpečnostní produktu ESET na nejnovější verzi, která disponuje pokročilými technologiemi pro detekci škodlivého kódu.
 2. Pokud nutně nepotřebujete rozšíření Java a Flash, doporučujeme tyto doplňky odinstalovat.
 3. Vyměňte Internet Explorer za moderní a bezpečný webový prohlížeč (např. Google Chrome, nebo Mozilla Firefox). Internet Explorer je vázán na licenci produktu, tudíž jeho platnost bude rovněž v dané verzi operačního systému ukončena.
 4. Nepoužívejte programy pro internetovou komunikaci jako např. Skype, ICQ apod.
 5. Nahraďte Adobe Acrobat Reader jinou alternativní aplikací, např. Foxit PDF Reader.
 6. Udržujte aktualizované ostatní aplikace nainstalované v počítači.
 7. Používejte zdravý rozum a omezte návštěvy potenciálně nebezpečných stránek (warez, streamovací služby, on-line filmy, stránky se sexuálním obsahem, …).
 8. Pro internetové bankovnictví používejte raději počítač s aktuálním operačním systémem.
 9. Pravidelně zálohujte důležitá osobní či firemní data.
 10. Zakažte používání vzdálené plochy (RDP).
 11. Při otevírání souborů stažených z internetu zabraňte spouštění maker.
Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat