9 bezpečnostních tipů pro smartphony

Ohledně jejich zabezpečení koluje řada mýtů. Přečtěte si naše tipy, jak do nového roku zabezpečit smartphony.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

V minulém článku jsme radili, jakým bezpečnostních chybám se vyhnout v roce 2020. Řeč byla především o zabezpečení počítačů. Nyní se detailněji podíváme na to, jak si zabezpečit mobilní telefon.

#1 Zámek displeje

Řeklo by se, že zámek na telefonu používají všichni. Není to tak. Podle našeho dubnového průzkumu telefon nezamyká nijak skoro pětina uživatelů. Dobrou zprávou je, že počet uživatelů nepoužívajících zámek klesá.

Zámek displeje je dobré používat jako základní bariéru vašich dat. Pokud chcete používat PIN, je dobré si nastavit, takový, který nejde hned uhodnout. Tipy, jak si nastavit PIN najdete zde. Bezpečnější variantou je ale heslo nebo otisk prstu.

#2 Oficiální zdroje

Rootování telefonu je pro mnoho uživatelů lákavé, možná dokonce módní. Většina výrobců to nedoporučuje. A mají dobrý důvod. Zařízení je pak vystavené zbytečným rizikům.

Do rootnutých zařízení je možno instalovat aplikace z neoficiálních zdrojů. Na neoficiálních zdrojích ale nemusí procházet aplikace přísným schvalovacím procesem jako u Google nebo Apple, takže je vyšší šance, že budou obsahovat malware. Například Google v listopadu posílil ochranu svého obchodu a aktivněji hledá škodlivé aplikace. Minimalizujte rizika a stahujte aplikace jen z oficiálních obchodů.

#3 Oprávnění aplikací

Po instalaci vyžaduje aplikace řadu oprávnění, aby mohla naplno fungovat. Většina uživatelů jen přeskroluje a udělí souhlas, aniž by četla, s čím konkrétně souhlasí.

Bez ohledu, jak je to pohodlné, byste měli oprávnění vždy prověřit. Dáváte ostatně všanc osobní data, například o tom, kde se pohybujete. Přečtěte si, jak se rozhodnout, zda má dané oprávnění smysl.

#4 Bezpečnostní software

V České republice nepoužívá antivirus v mobilním telefonu 41 % uživatelů. Pravděpodobně nepovažují telefon za zranitelný. Moderní telefony nejsou ovšem nic jiného, než kapesní počítače, které o nás ví skoro vše. Ze statistických dat víme, že na telefony útoční reklamní malware i scareware, který z uživatelů láká peníze.

Nainstalovat si spolehlivou bezpečností aplikaci tedy není od věci. Krom detekce škodlivého kódu dokáže řada bezpečnostních programů zabránit úniku dat z telefonu i v případě, že jej ztratíte nebo o něj jinak přijdete.

#5 Správa telefonu na dálku

Pátý tip doplňujete předchozí. Pokud se s telefonem něco fyzicky stane, nejspíš nechcete, aby v něm zůstala vaše data – kontakty, SMS, fotky a podobně. Některé programy nabízejí možnost zařízení na dálku vymazat. Zpravidla toho uživatelé využívají, když jim někdo telefon odcizí nebo jej ztratí. Pokud v telefonu osobní data ukládáte, nainstalujte si takový program. V případě incidentu se tak nebudete muset obávat o ztrátu svého soukromí.

#6 Zálohy

Zálohování osobních dat by se mělo stát pravidlem. Je to skvělá prevence pro případ, že o zařízení z jakéhokoliv důvodu přijdete nebo jej napadne malware. Oceníte to i v případě, že si pořídíte nový telefon a potřebujete data přenést. Existuje řada nástrojů, jak data synchronizovat s cloudem. Vždy ale mějte na paměti, že takový cloud nesmí být k zařízení připojen neustále a musí byt adekvátně chráněn.

#7 Rizikové telefonáty a zprávy

Nejpopulárnější kanál k šíření phishingových podvodů je e-mail, ale není zdaleka jediná cesta, jak z důvěřivých uživatelů získat osobní či citlivé informace.  Objevily se už i případy podvodných SMS, které obsahovaly škodlivý odkaz ke stažení malware nebo na webovou stránku, která vyzývala k zadání osobních údajů. Jedním z takových byl například FileCoder.C, který řádil i v České republice.

Objevují se také podvodné telefonáty. O novodobých praktikách podvodníků nedávno natočila Česká televize dokument v rámci pořadu Infiltrace. Podobně jako v e-mailu či SMS, i po telefonu využívají útočníci metody sociálního inženýrství, které ve vás mají zpravidla vyvolat pocit důvěry.

Důvěřivé důchodce takto nabádají například ke sjednání obchodu. Často k uzavření kupní smlouvy stačí i souhlas po telefonu. Od smlouvy uzavřené telefonicky můžete podle zákona do 14 dní odstoupit. Obecně je ale lépe si vždy lákavé nabídky a legitimitu webových stránek, které se k obchodu vztahují, pečlivě prověřit. Kontrolu proveďte obzvláště v případě, když na vás druhá strana tlačí, že musíte nějaký úkon (nakoupit, zadat heslo a podobně) provést ihned.

#8 Odkládání aktualizací

Přečtěte si infografiku, proč je důležité aktualizovat operační systém.

Stejně jako v případě počítačů i telefon aktualizace nezbytně potřebuje. Je nezbytné aktualizovat jak operační systém, tak jednotlivé aplikace. Zpravidla vás telefon na aktualizaci upozorní. Aktualizace nikdy neodkládejte. Obsahují často opravy bezpečnostních chyb. Odkládáním se byste se vystavili riziku.

#9 Výběr Wi-Fi

O tom, jak poznat zabezpečenou Wi-Fi jsme psali i v předchozích tipech pro počítače. U smartphonů je to stejné. Heslo není zárukou bezpečnosti. Řiďte se spíše důvěryhodností poskytovatele sítě. V žádném případě pak přes nedůvěryhodnou Wi-Fi síť, například v obchodním centru, neprovádějte z telefonu platby, ani nesdílejte osobní data. Raději vždy využijte datový tarif.

 

Dodržujete všechny tipy nebo se ještě je, jak bezpečnost vašich zařízení zlepšit? V obou případech doufáme, že vám tipy pomohly se zorientovat. Věříme, že rok 2020 bude tak pro vaše technologie zas o něco lepší a bezpečnější.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat