Adware ohrožuje počítače i mobily. Naučte se ho poznat a chránit zařízení

Zdaleka ne každá reklama na internetu nebo v aplikaci je adware. Jak je rozlišit a jak se před škodlivou inzercí chránit?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Reklama je všude kolem nás, a nikoho už ani nepřekvapuje. Dokonce jsme si vypěstovali schopnost některé reklamy zcela přehlížet (mluví se o tzv. bannerové slepotě). Některé reklamy zneužívají také hackeři, aby šířili svůj škodlivý kód nebo získali osobní údaje důvěřivých uživatelů.

Adware je zkratka slov advertising-supported software. Jde o programy, které mají za úkol zobrazovat reklamu. Zpravidla se jedná o vyskakovací okna nebo samovolné otevírání nových oken při kliknutí na nějaký odkaz. Proto jej detekujeme jako potenciálně nechtěnou aplikaci (zkráceně PUA).

Adware tak sám o sobě není škodlivý, ale uživatele obtěžuje. Rizikem může být až obsah stránek, které adware zobrazuje.

Není čas na čtení? Michal Filipin pro vás ve videu shrnul základní informace:

Ohrožené jsou především telefony

Adware patří dlouhodobě mezi nejvážnější rizika, především pro operační systémy Android a macOS, nevyhýbají se ale žádnému operačnímu systému.

V případě telefonů s Androidem patří celosvětově mezi nejrozšířenější adware rodina Hiddad. U nás stojí aktuálně za 16 % detekcí. Specifikum tohoto malware je, že se maskuje za legitimní aplikaci. Zachytili jsme jej například v aplikacích pro stahování videí z neoficiálních zdrojů. Domnělá aplikace se nenainstaluje, pouze na pozadí spustí malware, který po určitém čase zobrazuje reklamu. Uživatel se reklamy nemůže zbavit, protože neví, co je její zdroj.

Na macOS detekujeme adware ve třetině případů. V případech těchto operačních systémů si adware uživatelé stáhnou sami z nějakého nedůvěryhodného zdroje.

Adware nemusí nutně vést k instalaci dalšího malware či přesměrování na podvodné stránky. Takové ale naše systémy správně nedetekují. Dále se budeme věnovat těm rizikovým.

Ukázka přesměrování adwarem v prohlížeči v OS Windows. Adware uživatele přesměroval při prokliku z vyhledávání. Namísto stránek architektonické kanceláře se uživatel dostal na stránku s podvodnou nabídkou.

Reklama vs. adware

Zdaleka ne každá mobilní aplikace, která zobrazuje reklamu, je adware. Většinu obsahu na internetu a populárních aplikací nabízejí tvůrci zdarma, respektive bezplatně. Nevýrazné reklamy v mobilní hře nebo bannery na oblíbeném magazínu jsou naprosto legitimní a pouze vydělávají vývojářům a redaktorům.

Adware pochází nejčastěji z nelegitimních zdrojů aplikací nebo infikovaných stránek.

Jak poznat, že nějaká reklama už je adware?

Adware, který škodí, bude splňovat několik následujících kritérií:

  • Jedná se o příliš otravný formát přes celou obrazovku
  • Reklam je zničehonic příliš velké množství
  • Nevíte, jak ji zavřít
  • Změnilo se nastavení vašeho prohlížeče nebo nějaké jiné aplikace
  • Webové stránky nebo inzeráty vás přesměrovávají na jiné nechtěné
  • Prohlížení internetu je výrazně pomalejší
  • Zařízení zamrzá nebo mu klesl výkon
  • V zařízení se objevila nová rozšíření, pluginy či aplikace
  • Stahují se automaticky programy, které stahovat nechcete

Jak adware odstranit?

Adware si obvykle uživatel stáhne nevědomky z neoficiálního či nedůvěryhodného zdroje. Máte-li pocit, že by vaše zařízení mohlo být infikované, stáhněte si bezpečnostní řešení a spusťte detekci.

Prevence aneb jak se chránit předem

Instalujte si aplikace jenom z důvěryhodných zdrojů, v případě mobilního telefonu s Androidem tedy výhradně z obchodu Google Play. Rozhodně nedoporučujeme stahovat nelegální verze programů a her nebo sledovat pirátské streamovací portály, které bývají malwarem prolezlé skrz naskrz.

U programů, které jsou zdarma (freeware), ale vyžadují stažení nějakého podezřelého doplňku, se mějte na pozoru. V takovém případě si pečlivě prověřte podmínky a instalaci zvažte.

Dodržujte také obecná pravidla kybernetické bezpečnosti. Vyberte si spolehlivý antivirový program a pravidelně jej aktualizujte. Aktualizované by měly být samozřejmě všechny programy i operační systém v zařízení.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat