Co je to password manager a proč ho používat?

Správce hesel, neboli password manager, vám může váš digitální život pořádně zabezpečit a hlavně zjednodušit.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Pravidelně varujeme před malwarem, který ohrožuje uživatelská hesla, a radíme, jak by hesla měla správně vypadat. Kamenem úrazu je obvykle způsob, jak si hesla zapamatovat. Každý využíváme online desítky služeb či e-shopů a tak vynikající paměť nikdo nemá. Mezi nejhorší hesla tradičně patří číselné řady nebo za sebou jdoucí písmena na klávesnici. Často tato slabá hesla lidé volí právě proto, že se v množství hesel ztrácí a nechtějí si přidělávat další starost s novým heslem.

Hesla jsou základní ochranný prvek, který brání data před povolanýma očima.

Nedoporučuje se také používat jedno opakovaně. Především proto, že pokud dojde k jeho prolomení, automaticky by útočník získal přístup k další službě, v nehorším případě ke všem digitálním datům uživatele.

Právě se zapamatováním může pomoci password manager, nebo česky správce hesel. Jde o speciální program vytvořený ke generování silných hesel a ukládání přihlašovacích údajů v šifrovaném digitálním sejfu. Zpravidla nabízí i rozšíření pro prohlížeče, které po přihlášení do správce umožní automatické vyplnění přihlašovacích formulářů. Jediné, co si musíte zapamatovat jako uživatel je jen jedno hlavní přístupové heslo.

Jak password manager funguje?

Nejpopulárnější správci hesel fungují jako cloudové aplikace, která jsou přístupné z prohlížeče odkudkoliv. Nejpopulárnější správci (například 1Password, Dashlane, LastPass ad.) nabízejí také mobilní aplikaci, která umožní synchronizovat hesla napříč všemi zařízeními. Některé mají i pluginy do prohlížečů.

Vytvoříte si vlastní účet, ve kterém pak můžete ukládat svá hesla, čísla platebních karet, adresy či poznámky, prostě všechny údaje, které jinak musíte ručně vyplňovat do všech možných online formulářů. Bez ohledu na to, jakou aplikaci si vyberete, budete si muset vytvořit jedno silné vstupní heslo, které bude chránit ostatní hesla. Proto ho volte velmi pečlivě – doporučujeme použít dlouhou a snadno zapamatovatelnou frázi.

Po vytvoření účtu si můžete přidat existující účty a třeba při té příležitosti rovnou zkontrolovat, zda jsou všechna vaše hesla dostatečně silná. Jakmile se registrujete k nové službě, můžete využívat vestavěný generátor hesel – heslo pak nemusíte vlastně vůbec znát. Pokud přijdete na Facebook nebo do oblíbeného obchodu, správce na povel vyplní přihlašovací údaje za vás a je to.

Pokud cloudům nedůvěřujete, existují také varianty, které ukládají hesla lokálně ve vašem zařízení. Existuje řada open-source řešení, proto jsou vhodné spíše pro odborné uživatele. Jejich nevýhodou je, že jsou pak hesla uložená v jednom zařízení a pokud se porouchá nebo o něj přijdete, máte smůlu.

Pokud nechcete hledat samostatný program, projděte si nabídky antivirových programů. Některé mají správce hesel integrovaný. Z naší nabídky jej najdete v ESET Home Security Premium a ESET Home Security Ultimate.

Má password manager i negativa?

Řada správců nabízí základní funkce zdarma, případně má k dispozici zkušební verzi na několik týdnů. Po uplynutí zkušební verze, nebo pokud chcete pokročilejší funkce, můžete si koupit předplatné programu. Placené verze mají širší možnosti nastavení a kvalitnější zabezpečení. Ceny se pohybují v řádech stovek korun ročně.

Ačkoli to zní dobře, má to i jedno úskalí. Pokud využíváte password manager vsázíte všechno na jednu kartu. V minulosti přitom tyto programy čelily problémům. Mohou se v nich objevit zranitelnosti, stalo se také, že některé z nich dokázali útočníci prolomit. Spolehlivý vývojář proti nim samozřejmě proaktivně bojuje.

Pokud dojde k prolomení programu nebo serveru, kde se ukládají data, je klíčové, aby měl vývojář vámi zvoleného programu dobře nastavené silné šifrování a aby vaše hlavní heslo bylo co nejsilnější. Proto doporučujeme prověřit předem, zda se nějaké incidenty objevily, případně, jak si jednotlivé programy stojí v různých srovnávacích testech. Platí, že lépe dvakrát měřit a jednou kupovat licenci.

Jak si vybrat způsob správy hesel?

Rozhodně doporučujeme správce hesel vyzkoušet. Jejich používání je pohodlné a výrazně zvýší bezpečnost.

Neváhejte si vybrat několik favoritů a najít si ten, který je pro vás nejpohodlnější, ještě než do něj zadáte všechna svá hesla. Volte spíše renomované značky, u kterých máte jistotu, že data ukládají s kvalitním šifrováním na vlastních serverech.

Pokud to vámi vybraný správce umožňuje, nastavte si i druhý faktor přihlášení. Pak můžete být v klidu, že si na vaše hesla nikdo jen tak nepřijde.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat