Chytrý telefon

Androidy nejvíc ohrožuje skrytá reklama

Druhý měsíc v řadě ohrožuje majitele mobilních telefonů s operačním systémem Android adware. Útočníci jej vydávají za aplikace ke stahování či přehrávání videí.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

V našem pravidelném přehledu se na prvních příčkách umístili zástupci rodiny malware Hiddad. Jde o aplikace, které zobrazují reklamy takzvaně skrytým způsobem. Vy jako uživatel nedokážete zjistit, odkud přesně se spouští.

Uživatelé si škodlivý kód stáhnou spolu s aplikací, která má na první pohled legitimní funkci. V případě typu Hiddad.HI se nejčastěji jedná o služby stahující videa nebo filmy z internetu, Hiddad.XF útočníci zpravidla vydávají za přehrávač videí.

Při samotném spuštění infikované aplikace se na displeji ale zdánlivě nic neděje. Vše působí dojmem, že se aplikace ani nezapnula, uživatel ji zpravidla považuje za nefunkční. Na pozadí se ovšem připojí k reklamním serverům a po určité době začne zobrazovat reklamu v jiných aplikacích a při surfování online.

Stejně jako v srpnu se i v září uživatelé krom nevyžádaných reklam museli potýkat s falešnými antivirovými aplikacemi. My hrozbu detekujeme jako trojského koně FakeAV. Útočníci vytvořili podvodné bezpečnostní aplikace, které uživatele varují před infekcí, a za poplatek nabízí její odstranění. Jde ale o mystifikaci. Zařízení bývá v pořádku.

Nejlepší obranou před nejčastějšími hrozbami je nainstalovat si do telefonu spolehlivý bezpečnostní software. Mimo to si vždy dávejte pozor, jaké aplikace si stahujete. Návod, jak poznat ty škodlivé, najdete v tomto článku.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za září 2019:

  1. Trojan.Android/Hiddad.HI (3,81 %)
  2. Trojan.Android/Hiddad.XF (3,72 %)
  3. Trojan.Android/FakeAV (3,24 %)
  4. Trojan.Android/Plankton (2,81 %)
  5. Trojan.Android/Rootnik (2,23%)
  6. Trojan.Android/HiddenApp.HG (1,98 %)
  7. Trojan.Android/Hiddad.XO (1,98 %)
  8. Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,85 %)
  9. Trojan.Android/Clicker (1,68 %)
  10. Backdoor.Android/Qysly (1,53 %)
Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat