Botnety: Hrozba, která působí obrovské škody

Americká FBI odhaduje, že prostřednictvím sítí ovládaných počítačů se zločincům podaří ročně infikovat dalších 500 milionů počítačů a způsobit škody za víc než 110 miliard dolarů.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

V návaznosti na mezinárodní policejní operaci pod vedením americké federální policie FBI, která v červnu 2014 ochromila významný botnet s názvem GameOver Zeus, si bezpečnostní výbor amerického Senátu předvolal náměstka ředitele FBI Josepha Demaresta, aby vysvětlil strategii FBI v boji proti kybernetické kriminalitě.

Pro FBI jsou podle náměstka Demaresta klíčovou kybernetickou hrozbou cílené útoky prostřednictvím botnetů. Ty působí jen americké ekonomice škodu za devět miliard dolarů, přičemž globálně to je podle FBI víc než 110 miliard dolarů.

Tato čísla jsou však zanedbatelná v porovnání s potenciálem, který botnety mají. Například: operátoři kteréhokoli botnetu mohou kdykoli „nasadit“ na všechny ty desetitisíce až miliony počítačů, které ovládají, trojan Cryptolocker a zašifrovat obsah jejich disků.

Bezpečnostní analytici se obávají, že operátoři botnetů se poučí z operace proti GameOver Zeus a vezmou ovládané počítače jako rukojmí. Znamená to, že by je učinili závislými na komunikaci s ovládacím centrem botnetu.

Kdyby tuto komunikaci někdo znemožnil, tak by to spustilo připravený destruktivní mechanismus – například zašifrování disku.

Jediným způsobem, jak se vyhnout hrozbám souvisejícím s botnety, je dodržování zásad bezpečného používání internetu – včetně používání kvalitního a aktualizovaného bezpečnostního řešení.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat