nfc platby a bezpečnost

Co je NFC platba a je bezpečné ji používat?

Jak bezpečné jsou bezkontaktní platby NFC, které se provádějí pomocí platební karty nebo mobilního telefonu? A má smysl NFC technologie používat?
Martin Dohnal
Total
0
Sdílení

Platby NFC se rychle stávají oblíbenou platební metodou zejména u mladších uživatelů, kteří už vyrůstali v plně digitální ekonomice. Přesto se mnoho lidí stále obává o bezpečnost svých transakcí. Je důležité si ale uvědomit, že právě platby NFC bezpečné jsou. Umožňují je 3 klíčové věci: zařízení s podporou této technologie (nejčastěji je součástí vašeho telefonu nebo chytrých hodinek), platební terminál a transakční aplikace (např. Google Pay a Apple Pay).

V článku si ukážeme, jak ochránit mobil před zneužitím NFC plateb, abyste měli jistotu, že vaše bankovní údaje zůstanou v bezpečí. Podrobně také projdeme, jak tyto platby nastavit.

Víte, co je to NFC a jak funguje?

NFC je zkratka pro „Near Field Communication“. Jedná se o bezdrátovou technologii, která umožňuje rychlou a bezpečnou výměnu dat na velmi krátkou vzdálenost (do 4 cm). Používá se v zařízeních, jako jsou chytré telefony, tablety, počítače, platební a přístupové karty. Podobá se v některých vlastnostech technologii Bluetooth.

Jak bezpečná je tato platba?

Platby NFC představují bezpečný způsob placení za zboží a služby. Důvodů je hned několik. Nejdůležitějším z nich je skutečnost, že spojení touto technologií funguje pouze mezi dvěma zařízeními, která jsou v těsné blízkosti. To znamená, že pokud by někdo chtěl ukrást informace z vašeho telefonu nebo platební karty, musel by stát vedle vás.

Co dalšího se skrývá za vyšším zabezpečením?

 1. Platba je odeslána prostřednictvím zabezpečeného připojení, které je sdíleno pouze s obchodníkem. Přenos dat je šifrován 256bitovým šifrováním AES. I kdyby útočník data během přenosu odposlouchával, bylo by obtížné je dešifrovat.
 2. Při platbě obchodník nevidí údaje o vaší platební kartě ani telefonní číslo. Vaše transakce jsou tak pro obchodníka anonymní.
 3. Při placení pomocí terminálu nemusíte kartu fyzicky ukazovat ostatním nakupujícím, což snižuje riziko odhalení čísla karty a bezpečnostního kódu CVC (trojčíslí na zadní straně karty). V případě použití NFC technologie při používání bankomatu eliminujete riziko zkopírování vaší karty.
 4. NFC funguje na velmi krátkou vzdálenost. Pokud by útočník chtěl zneužít např. váš telefon nebo chytré hodinky pro získání peněz, musel by čtečku přiložit přímo k vašemu zařízení. Zde je velmi malá pravděpodobnost, že byste si takové podezřelé aktivity nevšimli.
 5. I když útočník použije speciální zařízení s vyšším vysílacím výkonem, aby nemusel se čtečkou do vaší těsné blízkosti, je nutné každé větší platby autorizovat. Nehrozí tedy, že byste přišli v tomto případě o velkou částku. Navíc lze tyto útoky nahlásit vaší bance a s velkou jistotou dostanete peníze zpět.

Typy útoků, které cílí na NFC technologie

Proti NFC lze provést několik typů útoků. Podívejme se na tři nejběžnější z nich.

Prvním typem útoku je zachycení a změna dat. Útočník zachytí komunikaci, dešifruje data, a poté odešle upravenou verzi dat zamýšlenému příjemci. Tento útok vyžaduje, aby se útočník nacházel v těsné blízkosti zdroje dat a byl schopen data dešifrovat. V případě NFC je to pro útočníka velmi obtížné.

Druhý typ útoku spočívá v narušení komunikace. Jedná se o útok, který je založen na narušení přenosu dat mezi zařízením a platebním terminálem. Cílem není získat data, ale znemožnit použití dané metody.

Útočník může zneužít NFC, pokud se mu podaří ukrást váš mobilní telefon nebo chytré hodinky. Pokud budete mít mobilní telefon řádně uzamčený silným heslem nebo biometrickými údaji, snížíte riziko zneužití plateb při krádeži na minimum.

4 tipy pro bezpečnější placení

4 tipy pro bezpečnější nfc platby
Při použití zařízení s podporou NFC k provedení platby můžete udělat několik věcí, které vám zajistí větší bezpečí:

 • V mobilním telefonu nebo chytrých hodinkách vypínejte NFC platby, pokud je nepoužíváte. Ačkoli zapnutí funkce nemá velký vliv na baterii vašeho zařízení, zbavíte se rizika v podobě nechtěného placení ve prospěch útočníka.
 • Můžete si pořídit speciální peněženku, pouzdro na platební kartu nebo dokonce batoh se speciální ochranou proti bezdrátovému přenosu signálu.
 • Používejte pro platby oddělený bankovní účet, který bude obsahovat pouze nezbytné peněžní prostředky na drobné nákupy.
 • Nezkoušejte přikládat mobilní telefon nebo platební kartu k jakýmkoli nevěrohodným čtečkám či NFC štítkům (takzvaný NFC tag) pro bezkontaktní platby.
 • Doporučujeme používat antivirus pro mobily, který umožňuje ztracené zařízení lokalizovat.

Kde najdete NFC, když máte Android nebo iOS zařízení?

Pro nastavení plateb stačí postupovat podle jednoduchého návodu.

 1. Zjistěte, zda váš telefon podporuje NFC – Otevřete nastavení ve vašem telefonu s operačním systémem Android nebo v iPhone mobilu a do vyhledávání zadejte „NFC“. Pokud telefon funkci najde, otevřete ji a  zapněte. Pokud funkci v telefonu nevidíte, pravděpodobně platit telefonem nemůžete.
 2. Zjistěte, jestli vaše banka a karta podporuje platby NFC pomocí aplikací typu Google Pay či Apple Pay. Většina bank vydává nové karty MasterCard a Visa, které podporují jak bezkontaktní platby, tak platby přes Google či Apple Pay.
 3. Nainstalujte si aplikaci pro bezkontaktní platby. Na výběr máte Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, FitBit Pay nebo obdobné aplikace.  Dávejte pozor a instalujte pouze aplikace z oficiálních obchodů (tj. Google Play nebo App Store).
 4. Do aplikace přidejte vaší platební kartu.
 5. V obchodě, kde fungují bezkontaktní platby, uvidíte typické logo ve výloze. Většina platebních terminálů již podporuje bezkontaktní platby automaticky.
 6. Při placení zapněte NFC a zapněte obrazovku vašeho zařízení. Telefon či jiné zařízení nemusíte ani odemykat. Přiložte jej k platebnímu terminálu k místu, kde je logo pro bezkontaktní platby. Pak už je to stejné jako u platby kartou. Po pípnutí se provede platba a přímo v aplikaci najdete informace o proběhlé transakci.
 7. Pokud platíte do 500 Kč, obvykle nebude nutné zadávat PIN kód ani potvrzovat platbu odemčením. U větších plateb je však vaše autorizace potřeba. To je jedině dobře, protože tím je zajištěno bezpečné placení.

Nebojte se používat technologii NFC. Už víte, že se jedná o bezpečnou platební metodu. Stačí přitom dodržovat jen několik bezpečnostních zásad.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat