IoT bezpečně: Jak si vybrat chytrý doplněk do domácnosti?

Máte doma chytrou kameru, tzv. wearables nebo chůvičku připojenou k Wi-Fi? Naučte se, jak si tato zařízení zabezpečit.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení
infografika - IoT zařízení, chytrá domácnost - jak je zabezpečit
Víte, co je to IoT a jak se o svá chytrá zařízení správně starat? Stáhněte si infografiku zdarma.

Podle průzkumu Medianu má nějaké chytré zařízení doma 71 % Čechů. Nejčastěji vlastní každý jedno až dvě zařízení, ovšem čtvrtina respondentů jich doma napočítala více než 6.

Mluvíme o IoT, neboli Internet of Things (internetu věcí). Existuje řada definic, ale řekněme, že jde o různá chytrá zařízení, které lze vzájemně propojit a ovládat, třeba pomocí aplikace v telefonu. Typický příklad je fitness náramek propojený s aplikací na hubnutí. Na trhu najdete řadu chytrých domácích spotřebičů: kamery, zvonky, zámky; elektroniku, kterou nosíte na sobě (wearables) – tedy hodinky, sluchátka, chytré náramky, zubní kartáčky, váhy, televize, zábavní systémy, systémy aut, navigace a mnoho dalších.

Tato zařízení sbírají řadu dat, bez kterých by nemohla plnit funkci. A je na majitelích těchto zařízení, aby si svá data chránili. Bohužel zde nenainstalujete  antivirový program. Prozatím existuje jen bezpečnostní software pro televize.

Bezpečnost je nejlepší řešit ještě před nákupem zařízení.

Jak chytrá zařízení fungují?

Mnozí uživatelé přesně neví, jak tato zařízení fungují a komunikují mezi sebou. Výborně to shrnul náš kolega Pavel v tomto videu.

Proč neřeší bezpečnost výrobce?

Detailní vysvětlení najdete ve videu výše. Ale je to otázka konkurenceschopnosti. Testovat bezpečnost zařízení trvá dlouho. A pokud bude výrobce s novinkou dlouho otálet, může dojít k úniku informací a výrobek může vydat konkurent. Podobné je to s vydáváním aktualizací – čím déle bude výrobce udržovat stará zařízení, tím méně prodá nových.

Bohužel zákazníci zpravidla nemají na bezpečnost velké nároky. Neexistují jednotná pravidla jako u jiných produktů. V případě potravin musí výrobci uvádět přesné složení nebo jisté složení dodržet.Zákazník tak má přesné informace o tom, co si kupuje. Nic podobného ale zatím pro internet věcí neplatí.

Jak mít bezpečné chytré zařízení?

Než si koupíte nové zařízení, projděte si zveřejněné recenze. Řadu informací e-shopy a prodejní katalogy nesdělují, budete tak muset pátrat na vlastní pěst. Zjistěte si, jak vybraný výrobce chrání data a zda se pro vybrané zařízení neobjevily nějaké zranitelnosti.

Obecně doporučujeme vybírat zařízení od renomovaného výrobce. Ti si s největší pravděpodobností nedovolí s daty nakládat lehkomyslně a případné zranitelnosti budou bez prodlení opravovat. Jako vždy platí, že za málo peněz dostanete málo muziky.

Vytvořte si doma dvě různé sítě (většina routerů to umožňuje) – jednu používejte pro připojení počítačů, druhou pro IoT. Nejcitlivější data (třeba daňová přiznání) tak budete řešit zvlášť od slabších článků zabezpečení. Pokud zařízení přestanete používat, odpojte jej od sítě.

Nastavte si k novému zařízení silné a unikátní heslo. Jak vytvořit kvalitní heslo se dočtete zde. Jakmile je to možné, používejte dvoufaktorové zabezpečení.

Vstupní branou k vašim běžným zařízením, tak těm chytrým, je vždy router. Pokud tedy na otázku: změnil jsem si výchozí heslo k routeru? Odpovídáte: Nevím? Pak je čas si zkontrolovat nastavení routeru. Kontrolujte, jaká zařízení jsou k síti připojená. S tímto vám pomůže bezpečnostní program s funkcí monitoringu domácí sítě. A v neposlední řadě router pravidelně aktualizujte. 

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat