Jak bezpečně odstranit soukromá data ze starého telefonu?

Výrobci mobilních telefonů a tabletů nám servírují jednu novinku za druhou. Vlastnit nejnovější telefon se skvělými parametry a vysokým výkonem je lákavé. Pomysleli jste ale na to, co se stane s vašimi soukromými daty poté, co zařízení prodáte?
Jan Kubeš
Total
2
Sdílení

Přechod na nový telefon je velice jednoduchý, stačí vyjmout SIM kartu a vložit ji do nového zařízení. Jestliže chcete starý telefon prodat nebo jej někomu darovat, pravděpodobně smažete vaše osobní složky, nebo telefon uvedete do továrního nastavení. Je to z bezpečnostního hlediska dostatečné?

Odstraní se data smazáním souboru?

Neodstraní. Ve většině IT zařízeních smazání souboru znamená, že operační systém pouze přijme informaci, že místo, které soubor v paměti zabíral, může být v budoucnu přepsáno novým souborem.

Data jsou na disku uložena ve formě bitů a do té doby, než jsou přepsána novými soubory je možné je kdykoli obnovit. Programy k obnově naformátovaných disků jsou dokonce k dispozici ke stažení na internetu.

Co se tedy stane s daty po uvedení zařízení do továrního nastavení?

To záleží na jednotlivých platformách. Výzkum ze začátku roku 2015 ukazuje, že uvedení zařízení Apple či BlackBerry do továrního nastavení data z paměti fyzicky smaže a pozdější obnova již není možná. To bohužel neplatí u zařízení s operačním systémem Android.

Podle výzkumu to může být tím, že Apple a BlackBerry mají větší kontrolu nad hardware a data ze zařízení mohou odstranit efektivněji.

Operační systémy jako iOS používají šifrování, tovární nastavení smaže jen klíče k dešifrování dat. Naproti tomu operační systém Android standardně šifrování nepoužívá (Android 6.0 Marshmallow sice ano, ale je pouze na 2 % zařízení) a informace tak mohou být obnoveny i po tzv. hard resetu.

Jaké nebezpečí hrozí neúplným odstraněním dat?

Mobilní telefony jsou osobní zařízení. Uchovávají velké množství citlivých informací, například informace o platební kartě, záznamy online nákupů, kontaktní údaje přátel a rodiny, fotografie a videa, kalendář a schůzky, údaje o poloze, historii internetového prohlížeče, přihlašovací údaje a hesla k e-mailu a jiným službám, SMS zprávy a zprávy z jiných chatovacích služeb a mnoho dalších osobních informací.

Všechny tyto údaje mohou napomoci případnému kyberútoku, například způsobit útok na majitele zařízení pomocí sociálního inženýrství. V horším případě, pokud měl majitel na zařízení uložené citlivé fotografie, může být také vydírán.

Další nebezpečí hrozí, pokud by se někdo cizí dostal k bankovním aplikacím, sociálním sítím, nebo jiným aplikacím, které komunikují přes internet. V tomto případě platí více než kdy jindy, že prevence se vyplácí a podobným rizikům je lepší předcházet správným zabezpečením.

Jak může někdo cizí získat ze zařízení osobní informace?

K tomuto účelu existuje mnoho nástrojů, jsou známé jako nástroje forenzní analýzy a běžně se používají například k doložení důkazů u soudu. Některé z těchto programů jsou na internetu volně ke stažení a mohou je snadno použít i kyberzločinci.

Jak se tedy proti zneužití citlivých informací bránit?

Jak již bylo zmíněno, uživatelům telefonů iPhone stačí uvést zařízení do továrního nastavení. Uživatelé Androidu mají několik možností. Nejlepší je zašifrovat zařízení ještě předtím, než se uvede do továrního nastavení. Kdokoliv by se pokusil data po vymazání obnovit, nebude je moci dešifrovat.

Při šifrování souborů je zpravidla vyžadován kód. Návod, jak zvolit co nejbezpečnější heslo naleznete ve druhém dílu ESET podcastu.

Google své Android zařízení nešifruje, tuto možnost ovšem uživatelům nabízí. Zařízení tak můžete zašifrovat velice snadno. Je to velice jednoduché, přejděte do nastavení > zabezpečení > šifrování. Tovární nastavení následně provedete v nastavení > zálohování a reset.
Další možnost, jak zařízení formátovat, je restartovat telefon v recovery režimu. Výsledek je stejný jako v prvním bodě.

Na Google Play obchodě také můžete stáhnout několik aplikací, které slibují, že přepíší části paměti, které jsou v operačním systému označené jako volné.

šifrování
Nastavení šifrování. Zdroj: ESET.

Samozřejmě také nezapomeňte vyjmout SIM kartu, a pokud to zařízení umožňuje, vyjměte také paměťovou kartu. Pokud nechcete o data na kartě přijít, doporučujeme kartu vyjmout ještě před formátováním.

Teď už víte, jak postupovat. Vždy, když se budete zbavovat starého telefonu či tabletu, doporučujeme tento postup provést.

Líbil se vám článek? Napište nám do komentářů, zda jste bezpečnost dat v telefonu již řešili, kterého jste se zbavovali a jakým způsobem jste postupovali.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat