Jak sledovat online sportovní přenosy bez rizik?

Chystáte se sledovat první zápasy fotbalové ligy nebo olympijské zápolení přes stream? Nenechte si tyto svátky sportu ujít. Poradíme vám, jak se vyhnout kybernetickým rizikům, abyste se mohli soustředit jen na fandění.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Letošní léto je plné sportu – začíná olympiáda (původně měla být loni, ale kvůli koronaviru se musela odložit), o víkendu odstartovaly první zápasy české Fortuna ligy, konečně se znovu otevírají stadiony i pro fanoušky. Řada lidí bude přenosy sledovat přes internet. Obzvláště populární jsou v poslední době živé přenosy. Pro zajímavost v roce 2015 sledovalo Superbowl jen milion diváků, letos to byl více než pětinásobek.

Každý v sobě máme kus fanouška a kybernetičtí útočníci to dobře vědí. V období významných sportovních událostí mají žně. S našimi tipy si ale na vás nepřijdou.

Zajistěte bezpečné připojení

#1 Ochraňte router

První krok je ověřit, že je vaše připojení doma bezpečné. To v praxi znamená zkontrolovat router, který zajišťuje bezdrátové připojení mnoha zařízení k vaší síti, ale zároveň může být hlavním vstupním bodem pro potenciální zločince.

Právě teď je ideální čas změnit výchozí představené jméno a heslo a nastavíte si také heslo pro svou domácí Wi-Fi síť. Další tipy najdete v článku, jak zabezpečit router<.

# 2 Kolik sítí máš, tolikrát si chráníš data

Chytrá televize, mobilní telefony, počítače a dost možná i robotický vysavač jsou připojené přímo k routeru, velmi často k jedné síti. Nastavte si více sítí – většina moderních routerů umí přinejmenším dvě. Každou si jinak pojmenujte a vytvořte si k ní jiné heslo. K jedné připojujte počítače a telefony, kde pracujete s citlivými daty, ke druhé chytré spotřebiče a televizi.

Připojená zařízení si můžete zkontrolovat v některých bezpečnostních programech. Díky tomu odhalíte zranitelnosti sítě nebo neoprávněně připojená zařízení “od sousedů” a následně lze přímo v nastavení routeru takovým zařízením znemožnit přístup.

Modul Ochrana domácí sítě
Modul Ochrana domácí sítě v programech ESET

Zdá se vám to složité? Není, spotřebiče stačí zpravidla nastavit jednou. Tito chytří domácí pomocníci mají obvykle  mnohem horší zabezpečení než například telefony, a proto mohou být pro útočníky lákavý cíl.

#3 Zkontrolujte nastavení televize a chytrých spotřebičů

Je důležité nepodcenit nastavení všech spotřebičů i chytré televize. Pokud je dané zařízení připojené k internetu, je to obzvláště důležité.

Každý model a výrobce používá různé funkce, takže podrobné pokyny k bezpečnému nastavení najdete v dokumentaci ke konkrétnímu zařízení.

Určitě se zaměřte na nastavení ochrany osobních údajů, zejména, pokud zařízení nějaké údaje shromažďuje (to obvykle zjistíte při prvním zapojení, kdy zařízení vyžaduje různé souhlasy a potvrzení konfigurace).

Doporučujeme vybírat spíše renomované než laciné výrobce. U ověřených značek je méně pravděpodobné, že by s vašimi údaji nakládaly nekale. Opět platí pravidlo, pokud funkci nepoužívám, nezapínám ji, případně neuděluji oprávnění tam, kde vím, že nebude nutné.

#4 Aktualizujte

Pro streamování platí důležité pravidlo: sledujete stream jen na aktualizovaném zařízení, a to bez ohledu na operační systém nebo typ zařízení.

Kyberzločinci se vždy snaží najít zranitelnosti v programech a operačních systémech, a ty zneužít. Aktualizace obsahují mimo nových funkcí také opravy známých chyb. Nedoporučujeme proto využívat nepodporované verze operačních systémů, které už tvůrci neaktualizují.

Na rozdíl od operačního systému vašeho počítače se firmware většiny chytrých zařízení neaktualizuje automaticky. Zkontrolujte, zda jsou na webu výrobce pro číslo modelu vašeho zařízení k dispozici aktualizace.

#5 Nainstalujte si anti-malware program

Každé zařízení připojené k internetu může být napadeno škodlivým kódem, i televize. Proto si do chytré televize, na které budete západy sledovat, nainstalujte bezpečností program určený speciálně pro tato zařízení. Nejčastěji využívají televize platformu Android, proto najdete program v obchodě Google Play.

Vyberte si spolehlivý přenos

Jakmile jsou síť a zařízení zabezpečené, je třeba se připravit na další výzvu – a to jsou podvodné stránky a přenosy. Bohužel populární události zneužívají útočníci často jako návnadu – nabídnou vám zadarmo jinak placený přenos, zkusí vás přesvědčit k sázení a podobně.

Pokud například zadáte do vyhledávání „olympiáda živý přenos“, dostanete přes 830 000 výsledků. Stejné to je v časech prémiových západů v hokeji, MMA nebo tenisu. Většina odkazů vede na stránky legitimních novin nebo sázkových kanceláře, či na placené přenosy. Řada uživatelů, ale za sledování zápasu nechce platit měsíční paušál.

Jedním z nejčastějších problémů je, že některé weby s bezplatným streamováním jsou plné reklam. Kdekdo by si mohl myslet, že je to jen malá nepříjemnost. Ovšem podle studie belgické a americké univerzity byla během světového hokejového šampionátu až polovina překryvných reklam s videi škodlivá, tzn. pokud uživatel kliknul na inzerát ve videu, v 50 % případu se dostal na nějakou škodlivou stránku.

Nejde o ojedinělý případ. V roce 2018 například náš tým analyzoval falešné weby s živými přenosy Světového poháru a odhalil řadu rizik od sociálního inženýrství až po přes těžbu kryptoměn.

Placené služby, ať už jde o tematické sportovní kanály nebo třeba O2TV, jsou proto bezpečnější volbou. Zpravidla máte předem dané podmínky, nejste na nich zahlceni reklamou, vysílají v dobré kvalitě a s českými komentátory. Pokud již využíváte předplatné u streamovacích platforem, přečtěte si naše rady, jak udržet svůj účet v bezpečí.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat