Jak správně zabezpečit zařízení s Androidem?

Android patří k nejčastěji napadaným operačním systémům. Útočníci se na něj začali soustředit především kvůli pozvolnému přesunu uživatelů internetu k mobilním zařízením.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Vlastníte smartphone nebo tablet s operačním systémem Android a dosud jste neřešili otázku jeho zabezpečení? Riskujete. Android je jako nejčastěji používaný operační systém u chytrých mobilních zařízení velmi častým cílem útoků kyberzločinců. Mnohdy ale ani nemusí jít o zdatné hackery, do mobilu se může dostat kdokoli cizí i ve chvíli, kdy jej majitel nechá položený volně na veřejném místě a nepoužívá žádnou ochranu proti odemčení. Mimochodem, když jsme koncem loňského roku společně se Seznamem zjišťovali, kolik procent českých studentů zamyká svůj telefon, zjistili jsme, že plná třetina tak nečiní.

Aplikace jsou jednou z cest, jak se do zařízení s Androidem může dostat malware

Používání PINu, biometrického ověření či jiných přístupových kódů k zařízení s Androidem je nejzákladnější možnou ochranou. Dá se přirovnat k zamykání dveří od bytu. Jistě, můžete pouze zabouchnout a doufat, že vás nikdo nevykrade, ale lepší je mít jistotu, že jste udělali vše pro to, aby se tak opravdu nestalo. Stejně důležité jsou i pravidelné aktualizace operačního systému. Starší verze Androidu skrývají řadu bezpečnostních děr, které lze lehce zneužít. Pravidelnou aktualizací systému tomuto riziku předejdete. Aktualizovat byste měli i všechny často používané aplikace. Naopak ty, které nepoužíváte, raději smažte.

Aplikace jsou jednou z cest, jak se do zařízení s Androidem může dostat malware. Při stahování nových aplikací se proto řiďte několika základními bezpečnostními pravidly:

  • Nakupujte a stahujte pouze z oficiálních obchodů pro Android a vybranou aplikaci si nejprve ověřte.
  • Přečtěte si recenze a podívejte se na hodnocení.
  • Zkontrolujte, kdo je vývojářem aplikace.
  • Příliš mnoho pozitivních reakcí v komentářích může naznačovat problém, stejně jako varovné vzkazy od těch, kteří si už aplikaci stáhli a byli napadeni škodlivým kódem.

Důležitá je i volba způsobu připojení k internetu

Mobilní data jsou sice drahá, ale bezhlavý přístup přes jakoukoli veřejnou Wi-Fi není řešením. Pokud už takovou síť využijete, nikdy v internetovém prohlížeči nevyplňujte přihlašovací údaje, zvláště pak ne k internetovému bankovnictví. Ve veřejně přístupných Wi-Fi sítích se mohou pohybovat útočníci, pro které není problém zachytit komunikaci mezi vaším zařízením a síťovým prvkem a odchytit zadávání hesla do jakékoli internetové služby.

Internetový prohlížeč a e-mailový klient jsou na zařízeních s operačním systémem Android stejně potenciálně nebezpečné jako na počítači nebo notebooku: škodlivé stránky nebo reklamy mohou do zařízení stáhnout malware, otevření přílohy nevyžádaného e-mailu se může rovnat infikování mobilu nebo tabletu a navíc je zde i možnost přijmutí MMS se škodlivým kódem. V tom nejhorším případě ransomwarem, který zašifruje veškerá data na zařízení a na displeji zobrazí výzvu k zaplacení výkupného. Vyhnout se těmto nebezpečím můžete jedině uvážlivým používáním internetu a kvalitní a prověřenou bezpečnostní aplikací, například ESET Mobile Security.

Věděli jste, že ransomware už přes rok napadá i chytré TV s androidem? Pokud vás toto téma zajímá, více informací se dozvíte v článku zde.

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat