Naletěli jste podvodníkovi na internetu – co dělat dál?

Online podvody a škodlivé kódy jsou odvrácenou stranou všudypřítomných digitálních služeb. Díky nim je sice náš život jednodušší, zdravější, bezpečnější a zábavnější, ale bohužel existuje nespočet podvodníků, kteří čekají na to, aby nás připravili o identitu nebo peníze.

Jak se kybernetických rizik vyvarovat? Nejlepší je vždy prevence. Jsme však jen lidé a naši protivníci jsou stále vynalézavější a odhodlanější. To znamená, že musíme být také připraveni rychle zareagovat, pokud se s podvodem setkáme, abychom mohli minimalizovat jeho negativní dopady a zabránit tomu, aby podvodníci na takových útocích vydělali (naše) peníze.

Útočníci zneužívají neopatrnost nebo úniky dat

Někdy je hned jasné, že se něco pokazilo. Možná jste právě klikli na podvodný odkaz a o zlomek vteřiny později jste si uvědomili, co se stalo. Nebo jste možná právě položili hovor od podvodníka z technické podpory, který měl přístup do vašeho počítače.

Jindy je to však méně zřejmé. Například pokud se hackeři dostanou k údajům o vaší platební kartě nebo osobním údajům prostřednictvím úniku dat od třetí strany – provozovatele sociální sítě, e-shopu nebo nějaké jiné online služby. Obvykle je seženou na černém trhu, kde se shromažďují podvodníci.

Tyto osobní údaje se nakupují ve velkém množství a následně je další útočníci využívají k automatizovaným útokům, včetně phishingu, platebních podvodů či převzetí účtu. Přihlašovací údaje k účtu mohou být samostatně přeprodány, aby bezohlední kupci získali přístup k vašemu e-mailu, ale třeba i do streamovací platformy a na sociální sítě.

Jak poznat, že jste se stali obětí kybernetického podvodu?

Pět následujících situací by vás vždy mělo upozornit, že něco není v pořádku:

1. Neobvyklé transakce nebo nové žádosti o vydání karet

Pokud mají podvodníci vaše osobní nebo finanční údaje, mohou je použít k platebním podvodům – bez vašeho vědomí použijí ukradené údaje o kartě nebo karty uložené v prolomených účtech. Případně mohou použít vaše identifikační údaje k žádosti o vydání nových kreditních karet. O první možnosti se pravděpodobně dozvíte nejdříve prostřednictvím podivné aktivity na vašem bankovním účtu. Pokud se jedná o podvod s žádostí o nový účet, může být obtížnější si ho všimnout, dokud nedostanete dopis nebo e-mail s upozorněním na opoždění platby.

2. Zboží nedorazilo

Podvodníci se často snaží prodat drahé vybavení online, obvykle za výrazně snížené ceny, aby přilákali kupce. Mohou zboží nabízet jak na různých internetových tržištích, tak v podvodných e-shopech. Háček je pak v tom, že žádné zboží není skladem a podvodníci jednoduše shrábnou peníze – platby také většinou požadují okamžitě prostřednictvím aplikací, které neposkytují kupujícímu žádnou ochranu.

3. Romantická známost z internetu se odmlčí

Mnoho romantických podvodů nikdo nenahlásí, protože oběti se příliš stydí přiznat, že se nechaly napálit. Stud však není na místě, a právě zapojení například policie může zachránit řadu dalších lidí. Jedná se o jeden z nejzákeřnějších podvodů, který míří na naši lidskou přirozenost, tedy emoce. Podvodníci obvykle naváží se svými oběťmi online kontakt na seznamce nebo na sociálních sítích, aby je dříve nebo později požádali o peníze na uhrazení lékařské péče nebo letenek. Jakmile usoudí, že jejich oběti už nemají co dát, zmizí a už o nich nikdo neuslyší.

4. Účet je zablokován

Pokud má podvodník vaše přihlašovací údaje, obvykle získá přístup k vašemu účtu a změní heslo. Může se jednat o jakýkoli účet, od sociálních sítí až po účet na Uberu nebo Netflixu. Z nich lze pak získat další osobní a citlivé údaje. Jsou však také cenným zbožím samy o sobě – účty na sociálních sítích jako je Facebook nebo Instagram lze použít ke spamování ostatních uživatelů, které máte v přátelích nebo vás sledují.

5. Nemůžete vybrat peníze ze svých kryptoinvestic

Dalším velkým výdělkem pro kybernetické podvodníky jsou investiční podvody. V roce 2021 na nich vydělali téměř 1,5 miliardy dolarů, což je více než jakákoli jiná kategorie kybernetické kriminality s výjimkou kompromitace firemních e-mailů. Podvodníci investory obvykle nabádají, aby vložili peníze do jejich příležitostí, a možná je jim po nějakou dobu dokonce dokazována (falešná) návratnost jejich investice. Když si však chtějí nějaké peníze skutečně vybrat, podvodníci utnou komunikaci a navždy zmizí.

Co dělat dál

Stalo se a vy jste právě zjistili, že jste byli podvedeni. Co dál?

Pamatujte, že kybernetickým podvodníkům může naletět každý. Proto nemá příliš smysl se dokola sami sebe ptát, co jste měli udělat líp. Z chyby se poučte a zkuste situaci co nejlépe dostat opět pod svou kontrolu.

Pokud se jedná o velkou částku peněz, určitě se obraťte na Policii ČR. Dalším kontaktním místem, pokud vám byly odcizeny údaje o vašem bankovním účtu nebo platební kartě, by měla být vaše banka. Ihned do banky zavolejte nebo použijte bankovní aplikaci a kartu zablokujte.

Mezi další kroky, které vám navíc pomohou s prevencí i do budoucna, patří:

Exit mobile version