chytré spotřebiče s mikrofony od Amazon mohou slyšet, co si doma říkáte

Mohou nás technologie odposlouchávat?

Měli jste někdy pocit, jako kdyby vás tvůrci reklam prostřednictvím vašich telefonů a sociálních sítí odposlouchávali a „špehovali“? Dnes se blíže podíváme na schopnosti chytrých zařízení odposlouchávat, co si spolu říkáme.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Celá řada z nás se již nejednou podivila nad přesně zacílenými reklamami na sociální síti Facebook. Znepokojivé je hlavně to, že se občas zdá, jako kdyby nám Facebook nabízel reklamy přesně podle toho, o čem jsme si před malou chvilkou povídali s rodinou nebo přáteli.

Pokud bychom připustili, že nás provozovatelé sociálních sítí či výrobci aplikací a zařízení dokáží odposlouchávat, potřebují k tomu neodmyslitelně zařízení se zabudovaným mikrofonem – mluvíme samozřejmě o smartphonu, počítači nebo dalších chytrých zařízeních, která můžete najít také pod označením internet věcí (z angličtiny Internet of ThingsIoT).

Virtuální asistenti, kteří nám naslouchají

Existují přitom chytrá zařízení, které mají naslouchání v popisu své práce. Příkladem za všechny mohou být chytrá zařízení s virtuální asistentkou Alexa od firmy Amazon, třeba chytré reproduktory, které zvuk nejen vydávají, ale také slyší, co říkáte. Obdobou je také Asistent Google nebo známá Siri od společnosti Apple.

Náš tip

Zajímá vás více bezpečnost iPhonů? Přečtěte si třeba náš třídílný seriál věnovaný bezpečnostním nastavením v chytrých telefonech od společnosti Apple.

Jak zvýšit zabezpečení zařízení se systémem iOS – 1. část
Jak vás chrání aktuální nastavení systému iOS – 2. část
Profesionální tipy pro zvýšení zabezpečení zařízení se systémem iOS – 3. část

Náš kolega Jake Moore z ESETu jeden takový chytrý reproduktor Echo od Amazon podrobil zkoušce. Přivedla ho k tomu jeho kamarádka, která nemohl přijít na to, jak o ní může její bývalý partner, se kterým již nějakou dobu nežila, vědět informace z jejího nového života, které zmínila jen v soukromých rozhovorech. Antivirový program nenašel v jejích zařízeních nic podezřelého, nicméně se přiznala, že po rozchodu s partnerem nezměnila žádná hesla ke svým účtům. A jeden takový měli s tehdejším partnerem sdílený pro rodinný chytrý reproduktor Amazon Echo Dot, který nyní používala jen ona.

Jakea zajímalo, jestli zařízení mohl kdokoli s přístupem k účtu použít k odposlechu na dálku prostřednictvím aplikace. To by mu umožnilo odposlouchávat konverzace v místnosti, ve které bylo chytré zařízení s asistentkou Alexou umístěno. Amazon Echo Dot si pořídil a spároval ho se svým telefonem. V nastavení aplikace pak povolil u svého zařízení funkci Drop In v sekci Komunikace. Zapnutí funkce se ohlásilo rozsvícením zeleného světelného proužku na zařízení a zvukovým signálem. Nyní Jake slyšel všechny zvuky vycházející z místnosti, kde se reproduktor nacházel.

A ještě jednou ty iPhony…

Možná si říkáte, že u chytrého reproduktoru byste to čekali. Věděli jste ale, že sluchátka Apple AirPods lze použít také jako zařízení k odposlechu? V nastavení iPhonu lze zapnout funkci zpřístupnění nazvanou Live Listen a se sluchátky AirPods v uších může telefon ponechaný v jakékoli místnosti odposlouchávat.

Věnujte pozornost nastavení

Některá chytrá zařízení lze vyjmout z krabice a ihned je zapojit a používat s výchozím – a tedy obvykle nezabezpečeným – nastavením. I přesto byste vždy měli věnovat pozornost vlastnímu nastavení nového chytrého zařízení při prvním spuštění. Jak se ukázalo na případu výše, chytrá zařízení jsou jen nástrojem v rukou někoho, kdo je může zneužít ve svůj prospěch.

S každým spuštěním nového technologického doplňku ve vaší domácnosti byste měli věnovat pozornost následujícím věcem:

  • Vždy používejte silná a jedinečná hesla, tedy pro každý účet jedno unikátní heslo, které nepoužijete jinde. Ideálně ani jeho část.
  • Pokud to nastavení umožňuje, v účtu zařízení povolte dvoufaktorové ověřování.
  • Věnujte čas kontrole výchozího nastavení zařízení.
  • Připojujte se pouze k dalším zařízením, ke kterým máte přístup pouze vy.
  • Provádějte pravidelnou údržbu svých účtů – nastavte uživatelská oprávnění a zakažte nebo odstraňte účty, které už nepotřebujete.
  • V případě podezření, že k účtu má přístup někdo, kdo by neměl, změňte heslo.
  • Při citlivých rozhovorech zařízení vypněte nebo zakažte režim odposlechu.

Facebook a odposlechy – jak to tedy je?

V případě sociálních sítí nejsme spotřebitelé a zákazníci v pravém slova smyslu – neplatíme za jejich používání žádný poplatek, ale spíše sebou samými. Sociální sítě sdružují na jednom místě různé aktéry a fungují jako jedno velké hřiště pro značky a jejich potenciální zákazníky.

Samotný Facebook (společnost Meta) uvádí, že mikrofon ve vašem zařízení nepoužívá k odposlouchávání ani k zacílení reklamy. Naopak ale potvrzuje, že o nás shromažďuje celou řadu informací, které k cílení reklamy může používat. Některé informace navíc přebírá i od svých partnerů. To, jaké informace o vás Facebook shromažďuje, můžete zjistit ve vašem účtu.

Facebook ví jen to, co mu sami o sobě sdělíme, a není toho málo. Jde prakticky o všechna data o nás a o naší online aktivitě, a to i mimo Facebook – naše pohlaví, věk, naše interakce, platby, hledání na internetu, prokliky na články, „lajky“ na sociálních sítích (Společnost Meta kromě Facebooku provozuje také Messenger, Instagram a WhatsApp), “lajky”, které dáme na stránkách s Facebook plug-inem, informace o naší lokalitě nebo informace o povolených oprávněních jiným aplikacím. Z toho všeho Facebook skládá přesný obrázek naší osoby a provádí i jistou predikci toho, co uděláme.

Facebook tak neposlouchá to, co si s přáteli říkáte, ale máte pro něj s přáteli stejný „reklamní profil“ – stejný věk, pohlaví a bydlíte třeba kousek od sebe. Proto na vás bude cílit reklama na stejnou nově otevřenou restaurací ve vaší čtvrti. Pokud někdo z vašich přátel sdílel informace o nové restauraci, nebo jí dal lajk, je to další důvod, proč zobrazit reklamu i vám.

Naše data a soukromí jsou to nejcennější, co máme

Společnosti ve svých zásadách často uvádějí míru využívání informací, které o nás prostřednictvím svých aplikací a zařízení shromažďují. Vždy je dobré si minimálně přečíst, jaká data a oprávnění aplikace požaduje, jaká společnost je spravuje a s kým je sdílí.

Známí technologičtí giganti jako Amazon, Apple, Meta nebo Google a poskytovatelé aplikací třetích stran jsou každopádně pod drobnohledem kvůli tomu, jak nakládají s našimi osobními údaji. Díky tomu, že žijeme v Evropské unii, nás chrání také zákony na ochranu osobních údajů. Tato práva máme díky nařízení GDPR, které v Česku platí v rámci zákona č. 110/2019 Sb. o zpracování osobních údajů.

Pokud vás cílená reklama obtěžuje, nastavte aplikacím pouze nezbytná oprávnění pro jejich fungování, a poskytujte jim pouze minimum informací o sobě. Při brouzdání na webu se rozhodujte, jestli odsouhlasíte používání souborů cookie, a to zejména těch marketingových.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat