nejčastějším podvodem do kryptoměn je pyramida nebo letadlo

Znáte nejčastější podvody s kryptoměnami?

Zvažujete nákup kryptoměn nebo je již vlastníte? Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších podvodů, se kterými se kriminalisté často setkávají a několik tipů, jak podvodníkům nenaletět.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Kolem investic do kryptoměn v současnosti panuje poměrně velký rozruch. Slibují totiž rychlé zbohatnutí a leckdy i cestu, jak své úspory ochránit před inflací. A podvodů stále přibývá, ačkoli ceny kryptoměn na velmi divokém trhu jednou rostou a podruhé závratnou rychlostí padají. Na jaké kryptoměnové podvody můžete nejčastěji narazit?

#1 Ponziho schéma aneb podvody typu Letadlo a Pyramida

Tato podvodná machinace dostala jméno po Charlesu Ponzim, který k podvodům využil mezinárodního chaosu po 1. světové válce. Oběti v tomto případě útočník naláká k tomu, aby investovaly do neexistujících společností nebo za účelem „rychlého zbohatnutí“. Výnosy takových investic jsou ale v tomto případě vypláceny z peněz dalších nešťastníků, kteří na podvod naletěli. Obchodování s kryptoměnami je pro tento účel bohužel ideální.

#2 Podvod Pump and Dump

Podvodníci na základě nepravdivých informací vybízejí investory k nákupu akcií málo známých společností. Cena akcií následně vzroste a podvodník své vlastní akcie rychle prodá. Akcie podvedených ale zůstanou bezcenné.

#3 Celebrity radí, jak investovat do kryptoměny

Podvodníci se také zmocňují účtů celebrit na sociálních sítích nebo vytvářejí jejich falešné účty a vybízejí fanoušky, aby investovali na základě výše uvedených taktik. V jednom případě si přišli na přibližně 2 miliony dolarů, přičemž zneužili jméno Elona Muska, aby tato lest působila důvěryhodněji.

Podvodníci zneužívají i jména celebrit
V jednom případě podvodníci zneužili také jméno Elona Muska.
Podvody s celebritami se nevyhýbají ani Česku 
Česko již dříve zasáhla vlna podvodů s falešnými investičními stránkami, kdy podvodníci využívali například jméno Petra Kellnera, Jaromíra Jágra nebo Petra Čecha. Útočníci šířili podvodné sdělení formou reklamy, a to jak prostřednictvím legitimních internetových reklam, tak phishingovými e-mailovými kampaněmi. Tyto podvody jsou přitom stále aktuální. Pokud uživatel na reklamní odkazy klikne, je přesměrován na podvodné internetové stránky.
Investiční kryptoměnové podvody se mohou šířit i reklamou na internetu
Ukázka podvodného formuláře

Útoky jsou přitom velmi věrohodné. Útočníci využívají velmi dobrou úroveň češtiny a sdělení je na stránkách pro větší důvěryhodnost doplněno fotkami z fiktivních reportáží nebo rozhovorů v médiích. Útočníci obětem slibují několikanásobné zhodnocení jejich investičních vkladů během krátké doby. Pokud oběť projeví zájem, dalším krokem je výzva k vyplnění jména, e-mailu a telefonního čísla a následného vytvoření účtu. Oběť pak už může rovnou vložit prostředky k první domnělé investici. Oběti takových podvodů přitom nemají prakticky žádnou šanci získat své peníze zpět. Více informací najdete zde.

#4 Neexistující kryptoměnové burzy

Podvodníci posílají e-maily nebo zveřejňují zprávy na sociálních sítích, kde slibují přístup k virtuální hotovosti uložené na kryptoměnových burzách. Jediným háčkem je, že uživatelé musí obvykle nejprve zaplatit malý poplatek. Burzy samozřejmě v tomto případě neexistují a oběti nemají v podstatě žádnou šanci získat vložené poplatky zpět.

#5 Podvody s aplikacemi

Kyberzločinci falšují legitimní aplikace pro kryptoměny a nahrávají je do obchodů s aplikacemi. Pokud si takovou aplikaci nainstalujete, můžete přijít o své osobní a finanční údaje nebo do svého zařízení stáhnout škodlivý kód. Prostřednictvím falešných aplikací mohou podvodníci uživatele přimět také zaplatit za neexistující služby, nebo se pokusit ukrást jeho přihlašovací údaje do kryptoměnových peněženek.

#6 Falešné tiskové zprávy

Někdy se podvodníkům podaří oklamat i novináře, kteří falešné informace zveřejní. To se stalo ve dvou případech, kdy legitimní zpravodajské weby napsaly články o tom, že se velcí prodejci chystají přijímat určité kryptoměny. Falešné tiskové zprávy, z nichž tyto příběhy vycházely, byly součástí strategie pump and dump.

#7 Phishing – nátlak k nákupu kryptoměn

Phishing je jedním z nejoblíbenějších způsobů podvodníků k získání citlivých údajů. Zprávy v e-mailech nebo na sociálních sítích jsou v tomto případě podvrženy tak, aby vypadaly jako odeslané z legitimního a důvěryhodného zdroje. V takových případech máme co dočinění s technikami tzv. sociálního inženýrství. Podvodníky poznáte dobře podle toho, že se na vás budou snažit vyvíjet nátlak a snažit se vás přimět k rychlé reakci, abyste jednali bez rozmyslu.

Phishing je podvodná technika takzvaného sociálního inženýrství
Ukázka phishingového e-mailu

Jak se nestát obětí podvodníků s kryptoměnami

Nejlepší zbraní v boji proti kryptoměnovým podvodům je nedůvěra a opatrnost. Nezapomínejte na pár základních bezpečnostních pravidel:

Nikdy na internetu neposkytujte neznámému člověku své osobní údaje

Anti-phishing

Zabraňuje pokusům o získání citlivých informací, jako jsou uživatelská jména a hesla či údaje o kreditních kartách a účtech. Blokuje podvodné webové stránky.

VYZKOUŠET

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat