nejčastějším podvodem do kryptoměn je pyramida nebo letadlo

Znáte nejčastější kryptoměnové podvody?

Nakupujete kryptoměny nebo jejich pořízení zvažujete? Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších podvodů, se kterými se na divokém kryptoměnovém trhu můžete v současnosti setkat, a několik tipů, jak podvodníkům nenaletět.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Kolem kryptoměn v současnosti panuje poměrně velký ruch. Slibují totiž rychlé zbohatnutí a leckdy i cestu, jak své úspory ochránit před rostoucí inflací. A podvodů stále přibývá, ačkoli ceny kryptoměn na velmi divokém trhu jednou rostou a podruhé závratnou rychlostí padají. S jakými podvody se můžete nejčastěji setkat?

#1 Ponziho schéma (také Letadlo nebo Pyramida)

Tato podvodná machinace dostala jméno po Charlesu Ponzim, který k podvodům využil mezinárodního chaosu po 1. světové válce. Oběti v tomto případě útočník naláká k tomu, aby investovaly do neexistujících společností nebo za účelem „rychlého zbohatnutí“. Výnosy jsou ale v tomto případě vypláceny z peněz dalších nešťastníků, kteří na podvod naletěli. A kryptoměny jako dosud neprobádaná oblast jsou pro tento účel ideální.

#2 Podvod Pump & Dump

Podvodníci na základě nepravdivých informací vybízejí investory k nákupu akcií málo známých kryptoměnových společností. Cena akcií následně vzroste a podvodník své vlastní akcie rychle prodá. Akcie obětí zůstanou bezcenné.

#3 Falešná doporučení od celebrit

Podvodníci se také zmocňují účtů celebrit na sociálních sítích nebo vytvářejí falešné účty a vybízejí jejich příznivce, aby investovali na základě výše uvedených taktik.V jednom případě si přišli na přibližně 2 miliony dolarů, přičemž zneužili jméno Elona Muska, aby tato lest působila důvěryhodněji.

Podvodníci zneužívají i jména celebrit
V jednom případě podvodníci zneužili také jméno Elona Muska.
Podvody s celebritami se nevyhýbají ani Česku 
V lednu loňského roku zasáhla Česko vlna podvodů s falešnými investičními stránkami, kdy podvodníci využívali například jméno Petra Kellnera, Jaromíra Jágra nebo Petra Čecha. Útočníci šířili podvodné sdělení formou reklamy, a to jak prostřednictvím legitimní inzerce na internetu, tak phishingovými e-mailovými kampaněmi. Tyto podvody jsou přitom stále aktuální. Pokud uživatel na takovou reklamu klikne, je přesměrován na podvodnou webovou stránku.
Investiční kryptoměnové podvody se mohou šířit i reklamou na internetu
Ukázka podvodného formuláře
Útoky jsou přitom velmi věrohodné. Útočníci využívají velmi dobrou úroveň češtiny a sdělení je na stránkách pro věší důvěryhodnost doplněno fotkami z fiktivních reportáží nebo rozhovorů v médiích. Útočníci obětem slibují několikanásobné zhodnocení jejich vkladů během krátké doby. Pokud oběť projeví zájem, dalším krokem je výzva k vyplnění jména, e-mailu a telefonního čísla, tím se vytvoří účet a oběť již může vložit prostředky k první domnělé investici. Oběti takových podvodů přitom nemají prakticky žádnou šanci získat své finance zpět. Více informací najdete zde.

#4 Neexistující burzy

Podvodníci posílají e-maily nebo zveřejňují zprávy na sociálních sítích, kde slibují přístup k virtuální hotovosti uložené na kryptoměnových burzách. Jediným háčkem je, že uživatel musí obvykle nejprve zaplatit malý poplatek. Burzy samozřejmě v tomto případě neexistují a oběť nemá v podstatě žádnou šanci získat vložený poplatek zpět.

#5 Podvodné aplikace

Kyberzločinci falšují legitimní aplikace pro kryptoměny a nahrávají je do obchodů s aplikacemi. Pokud si takovou aplikaci nainstalujete, můžete přijít o své osobní a finanční údaje nebo do svého zařízení stáhnout škodlivý kód. Prostřednictvím falešných aplikací mohou podvodníci uživatele přimět také zaplatit za neexistující služby, nebo se pokusit ukrást jeho přihlašovací údaje do kryptoměnové peněženky.

Přečtěte si také: 
Dropper: Skrytý dárek v aplikaci

#6 Falešné tiskové zprávy

Někdy se podvodníkům podaří oklamat i novináře, kteří falešné informace zveřejní. To se stalo ve dvou případech, kdy legitimní zpravodajské weby napsaly články o tom, že se velcí prodejci chystají přijímat určité kryptoměny. Falešné tiskové zprávy, z nichž tyto příběhy vycházely, byly součástí strategie pump & dump.

#7 Phishing / Impersonace

Phishing je jedním z nejoblíbenějších způsobů podvodníků. Zprávy v e-mailech nebo na sociálních sítích jsou v tomto případě podvrženy tak, aby vypadaly jako odeslané z legitimního a důvěryhodného zdroje. V tomto případě se jedná o techniky tzv. sociálního inženýrství. Podvodníky poznáte dobře podle toho, že se na vás budou snažit vyvíjet nátlak a snažit se vás přimět k rychlé reakci, abyste jednali bez rozmyslu.

Phishing je podvodná technika takzvaného sociálního inženýrství
Ukázka phishingového e-mailu

Jak se nestát obětí

Nejlepší zbraní v boji proti podvodům je nedůvěra a opatrnost. Nezapomínejte na pár základních bezpečnostních pravidel:

Nikdy na internetu neposkytujte neznámému člověku své osobní údaje

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat