Nejčastější hrozby pro Android: Pozor na falešné antiviry

Uživatelé mobilních zařízení s operačním systémem Android se v lednu potýkali nejvíce se scarewarem a reklamním malwarem. Oba typy se pokoušejí na uživatelích infikovaného zařízení vydělat.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Nejběžnější malware pro zařízení s OS Android napříč celým světem byl v lednu FakeAV. Jedná se o tzv. scareware, tedy malware snažící se uživatele vyděsit a pak z něj pod podvodnou záminkou vylákat peníze.

V případě FakeAV se jedná o různé falešné antivirové aplikace. V minulosti jsme se setkali s názvy jako „Virus Removal for Android“ nebo „Automatic Virus Scanner“. Pokud uživatel takovou aplikaci stáhne a spustí, zobrazí se mu varování před domnělým malwarem v telefonu a za poplatek nabízí odstranění infekce. Nicméně se jedná o podvodnou výzvu.

Mobilní malware se šíří ve všech typech aplikací. Ve statistikách detekcí nevidíme žádné výpadky ani okolo nového roku, kdy naopak malware pro stolní zařízení oslabuje.

Nepolevuje ani reklamní malware. Uživatelům život nejvíce znepříjemňoval typ Hiddad.HI. Adware (neboli reklamní malware) z rodiny Hiddad zobrazuje na infikovaném zařízení reklamu skrytým způsobem. Uživatel nedokáže určit, jaká aplikace reklamy spouští. V minulém roce se Hiddad šířil pomocí přehrávačů hudby či služeb na stahování videa, v lednu útočníci malware skrývali v aplikacích pro prohlížení pornografického obsahu.

Pokud máte pocit, že vidíte příliš reklamy, nainstalujte si důvěryhodný bezpečnostní software určený pro mobilní zařízení a spusťte detekci.

Adware lidé často podceňují, protože reklamu nepovažují za přímé ohrožení. Na zobrazování reklamy ale útočníci vydělávají na úkor pohodlí uživatelů.

Výrazným malwarem v lednu se stal také spyware Plankton, který se pokouší získat data o zařízení. Zaměřuje se na záložky v internetovém prohlížeči, historii prohlížeče, nainstalované aplikace či logy aktivit. Tyto informace mohou útočníci zneužít pro vydírání uživatele nebo je prodat na černém trhu. Plankton jsme zaznamenali např. ve hrách, filtrech fotografií, předpovědích počasí a dalších.

Jak se chránit před malwarem?

Nejčastěji si uživatel malware do zařízení stáhne sám z neoficiálních obchodů. Doporučujeme aplikace stahovat výhradně z oficiálního obchodu Google Play a používat renomovaný bezpečnostní software, který potenciální riziko včas odhalí. Chcete udržet svůj mobilní telefon v kondici? Přečtěte si také článek 9 bezpečnostních tipů pro smartphony.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat