Ilustrační obrázek

Nevyžádané reklamy a aktualizace softwaru vedly v Česku i v září

Podíl nejčastější potenciálně škodlivé aplikace JS/Adware.Agent.AA ale podle statistiky společnosti ESET klesá.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Nechtěné reklamy, které se snaží přimět uživatele, aby si stáhli infikované doplňky internetového prohlížeče, zůstaly v září nejčastější internetovou hrozbou v České republice. Vyplývá to z naší pravidelné měsíční statistiky. Vůbec nejčetnější potenciálně nechtěnou aplikací, tzv. PUA, byl JS/Adware.Agent.AA, jehož podíl na celkových hrozbách ale oproti srpnu klesl o deset procentních bodů na 22 %.

Různé druhy adware obsadily v zářijovém žebříčku nejčastěji zachycených internetových hrozeb hned čtyři pozice z deseti.

Oproti jiným škodlivým kódům je podíl JS/Adware.Agent.AA nadále nezvykle vysoký. Žádná jiná námi detekovaná hrozba nepřesáhla podíl 10 %. Škodlivý kód JS/Adware.Agent.AA se nejčastěji vyskytuje na webech, které nabízejí streaming nelegálních kopií filmů. Má podobu reklamy, jež nabádá uživatele, aby si stáhli doplněk internetového prohlížeče. Slibují přitom zrychlení práce s prohlížečem, ale skutečnost bývá úplně opačná.

Různé druhy adware obsadily v zářijovém žebříčku nejčastěji zachycených internetových hrozeb hned čtyři pozice z deseti. Na druhé příčce se s podílem 7,5 % umístil JS/Adware.Agent.AC, čtvrtý byl HTML/Adware.Agent.A s podílem 2,3 % a pátý JS/Adware.AztecMedia s podílem 2,1 %.

Celkově různé druhy adware v září představovaly více než třetinu (konkrétně 33,9 %) detekcí společnosti ESET. To je o sedm procentních bodů méně než v září. Setrvalý pokles pokračoval v září i u tzv, „těžebních malwarů“, tedy škodlivých kódů, které zneužívají výpočetní výkon napadených zařízení pro skrytou těžbu kryptoměn.

Nejčastější malware tohoto druhu, JS/CoinMiner, minulý měsíc představoval pouhá dvě procenta zachycených škodlivých kódů. Jeho podíl na internetových hrozbách v Česku oproti srpnu klesl na méně než polovinu.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za září 2018:

  • JS/Adware.Agent.AA (22 %)
  • JS/Adware.Agent.AC (7,5 %)
  • HTML/ScrInject (2,9 %)
  • HTML/Adware.Agent.A (2,3 %)
  • JS/Adware.AztecMedia (2,1 %)
  • JS/CoinMiner (2 %)
  • HTML/FakeAlert (1,8 %)
  • SMB/Exploit.DoublePulsar (1,6 %)
  • Java/Adwind (1,2 %)
  • Win32/GenKryptik (1,1 %)
Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Ukládáte hesla do prohlížečů? Útočníci k jejich odcizení stále častěji využívají malware Fareit

Password stealer Fareit, který dokáže odcizit uživatelská hesla, se v červenci šířil přes nové verze škodlivých e-mailových příloh. V pravidelném měsíčním přehledu kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku se objevil mezi třemi nejčastějšími riziky.
Přečíst článek