Proč je „internet věcí“ dalším milníkem v bezpečnosti?

Fenoném internetu věcí je bezprecedentní rozbuškou v oblasti bezpečnosti a rozvoje mobilních zařízení, míní expert americké pobočky ESETu Righard J. Zwienenberg.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Díky neustálému zrychlování připojení k internetu a stále delší výdrží baterií se v našem životě objevují miliardy nejrůznějších věcí, které lze připojit k internetu a vzdáleně je ovládat, manipulovat s nimi. S tím souvisí také naprosto nové bezpečnostní nároky, které si nikdo předtím možná ani nedokázal představit.

Problém pravděpodobně nespočívá v tom, že by snad neexistovaly účinné nástroje pro ochranu dat, ale zejména v rozmanitosti věcí v rámci IoT. Právě v tom vidí Zwienenberg novou výzvu. Odvolává se přitom na zavedený aktuální americký vládní program kybernetického bezpečnostního auditu ve státní správě. Vlastní příklady programů na ochranu kybernetického prostoru však máme například i u nás v České republice. Viz CERT – Computer Emergency Response Team. Trend je globální.

Státní strategie přicházejí příliš pozdě

Righard Zwienenberg se obává, že díky rychlému rozvoji technologií státnímu aparátu ve Spojených státech „ujel vlak“. Ten bude muset vše pracně dohánět tak, aby byla zajištěna bezpečnost citlivých dat. „Pravdou je, že státní strategie přicházejí příliš pozdě. Je samozřejmě skvělé, že na jedné straně jsou vyvíjeny strategie na potírání kybernetické kriminality. Pro zvyšování povědomí veřejnosti o kybernetické bezpečnosti i posilovány snahy o celosvětovou spolupráci v této oblasti.

Na druhé straně ale zůstávají v provozu zastaralé operační systémy či různé nezabezpečené platformy pro vládní agendu,“ zdůrazňuje expert v rozhovoru pro web WeLiveSecurity.com s tím, že kriminalita se z „běžných“ činů, na jaké jsme byli v minulosti zvyklí, přesunula do kyberprostoru.

„Jeden z důvodů, proč jsem začal pracovat právě pro společnost ESET je, že tato firma stále vyvíjí své produkty s vášní, má touhu se vzdělávat, stará se o své klienty a nemyslí za každou cenu na zisk,“ uvádí Zwienenberg možný příklad správného budoucího uvažování firem, které se zabývají kybernetickou bezpečností a ochranou.

Je nutné si uvědomit, že motivací pro hackery dnes již není upozornit na sebe a své činy. Ale naopak. Bez vědomí napadeného krást data, peníze z bankovních účtů či duševní vlastnictví. To je aktuální i budoucí hrozba.

Celý rozhovor v původním znění v angličtině zde: http://www.welivesecurity.com/2015/08/05/lightbulb-moment-why-the-internet-of-things-is-a-security-watershed/

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat