Kdybychom se zeptali, jestli sdílíte heslo ke svému e-mailu s někým jiným, určitě byste odpověděli „rozhodně ne!“. Ale pokud jde o streamovací služby jako Netflix, Amazon Prime a Spotify , je sdílení hesel vlastně docela běžné (a to dokonce i u účtů pro jednotlivce, které k tomu na rozdíl od rodinných předplatných nejsou určené ).
Může to znít nevinně, ale pokud používáte stejné heslo pro Netflix i pro další služby, riskujete. Navíc jde ve většině případů o nelegální sdílení a Netflix začíná testovat postup, jak sdílení účtu zarazit.
Bára pro vás shrnula několik doporučení, jak si své účty ke streamovacím službám chránit:
Je třeba uvážit i to, co se stane, když sdílíte heslo s partnerem a rozejdete se. Změna sdílených hesel jistě není to první, co budete řešit. K tomuto tématu si náš kolega udělal průzkum na Twitteru , sešlo se mu přes 2700 odpovědí.
Heslo sdílí více než polovina uživatelů
Své fanoušky má Netflix (a další streamovací portály) i v Česku. Konkrétně Netflix dokonce koprodukoval i původní české filmy (například Ďáblova milenka nebo Milada).
Popularita služeb výrazně vzrostla během pandemie a lockdownů, ovšem s počtem uživatelů roste i zájem útočníků. Objevily se tak zejména phishingové útoky – cílem útočníků bylo získat právě přístupové údaje nebo údaje o platební kartě .
Riskujete, i když heslo sami napíšete a uložíte v kamarádově počítači. Uložené heslo lze velmi snadno zobrazit.
Z odpovědí vyplynulo , že 60 % lidí sdílí své účty alespoň s jednou další osobou (zpravidla s rodinou či přáteli), jeden ze tří držitelů účtu se o účet dělí se dvěma nebo více dalšími. Pětina uživatelů heslo vysloví, necelá desetina pošle mailem či textovkou.

Svým přátelům jistě máte důvod věřit . Ale snadno se může stát, že oni nedopatřením heslo přepošlou někomu dalšímu. Děti, které třeba už Netflix ovládají, ale bezpečnost ještě neřeší, ho mohou v dobré víře říci kamarádům. A to jsme stále jen u vašich nejbližších. Nezřídka lidé sdílí své účty i se zcela cizími lidmi. Ostatně poptávka po sdílení účtů je na Twitteru poměrně velká.

Nerecyklujete hesla
Sdílení hesel přináší ještě jedno vážné riziko. Téměř desetina Čechů používá jediné heslo, mnoho dalších pak hesla opakuje. Pokud heslo k streamovací službě jakkoli unikne, mohou se útočníci dostat k i dalším, důležitějším účtům. Recyklace hesla je špatný nápad, i když je heslo opravdu složité jako třeba „Afeg45t3 @ 4DFew / 15f] [_} 1“.

Uznáváme, složitá hesla situaci mohou komplikovat. Obzvláště, když chcete stejnou službu používat v počítači, tabletu i televizi, na které zejména se hesla zadávají poněkud nepohodlně.
Proto doporučujeme si tvořit spíše heslovou frázi složenou z nejméně tří náhodných slov s nějakou interpunkcí nebo číslicemi.
Fráze se snáze pamatuje i opakovaně zadává. Heslo (či heslovou frázi) doporučujeme jednou za čas změnit. Tím také odfiltrujete případné další uživatele, kteří přístup měli.
Jak si heslo k Netflixu pamatovat?
Jak už bylo řečeno, hesla není dobré recyklovat. Ani návodné fráze si ale nebudete pravděpodobně pamatovat všechny. Řešením není hesla ukládat v počítači. Naopak je tak vystavujete riziku.
Bezpečnější je používání správce hesel , jde o speciální program, který ukládá hesla zašifrovaně a automaticky je doplňuje do různých přihlašovacích oken. Vy si musíte zapamatovat jen jediné přístupové master-heslo.

Uživatelé na Twitteru jej používají poměrně málo. Přitom jde jednoduchý nástroj, který najdete i v některých antivirových programech . Existují i samostatné služby, jejich ceny se pohybují v řádu stokorun ročně.