Proč si nechat heslo k Netflixu pro sebe?

Používáte na Netflixu jedinečné a silné heslo? A používáte ho i u dalších účtů nebo ho sdílíte s přáteli? Dnes se podíváme na to, proč byste měli věnovat pozornost svým heslům na streamovacích platformách.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Kdybychom se zeptali, jestli sdílíte heslo ke svému e-mailu s někým jiným, určitě byste odpověděli „rozhodně ne!“. Ale pokud jde o streamovací VOD služby jako Netflix, HBO Max nebo české Voyo, je sdílení hesel vlastně docela běžné. V posledním průzkumu společnosti ESET  Češi uváděli, že nejčastěji sdílí své přístupy s rodinou (28,95 %), v menší míře pak s partnery a přáteli (12,10 %) nebo s úplně cizími lidmi (1,9 %).

Co je to VOD?

VOD (Video on Demand), v češtině Video na vyžádání, je označení pro systém, který umožňuje sledování filmu či seriálu podle vlastního výběru. Opakem může být například sledování obsahu v televizi dle předepsaného televizního programu.

Zdroj: Wikipedie

Nejoblíbenější platformou je přitom v Česku Netflix, používá ho dle průzkumu 39 % dotázaných, a to bez ohledu na to, zda si přístup k této službě sami platí, nebo s nimi přístupové údaje sdílí ostatní. V závěsu za ním se mezi tuzemskými diváky těší oblibě české platformy Voyo (18 %) a iPrima (16 %) nebo platforma HBO Max (16 %). Netflix přitom čím dál více mluví o tom, že proti plošnému sdílení přístupů mimo společnou domácnost uživatelů rázněji zakročí.

Proč může být sdílení rizikem

Možná si řeknete, že není nic špatného podělit se o přístupy k Netflixu se svou rodinou nebo přáteli. Ale heslo se stává zranitelným už v případě, že s ním bez vašeho dozoru nakládá někdo druhý.

Hesla bychom si správně neměli nikam zapisovat, ani je ukládat do internetových prohlížečů, které nejsou dostatečně chráněné před kybernetickými útoky. Uniklá hesla jsou pro útočníky cennou komoditou, kterou mohou dobře zpeněžit na černém trhu. Mohou je ale využívat i k dalším útokům na naše online účty.

Recyklace hesel je špatný nápad

Jen pětina českých uživatelů (22,67 %) v průzkumu uvedla, že na každé platformě, kterou platí, používá silné heslo, složené nejméně z deseti různých znaků, a které používají pouze pro tuto platformu. Další uvedli, že sice používají silná hesla, ale opakovaně je používají i pro další streamovací platformy (14,67 %). Riziku jsou pak vystaveni především ti uživatelé, kteří hesla recyklují i pro své další online služby, jako jsou e-mailové účty, účty u různých e-shopů atd., což uvedla necelá desetina dotázaných (9,05 %).

Může to znít nevinně, ale pokud používáte stejné heslo k Netflixu i pro další služby, riskujete. Pokud heslo k streamovací službě jakkoli unikne, mohou se útočníci dostat k i dalším, důležitějším účtům. Recyklace hesla je špatný nápad, i když je heslo opravdu složité jako třeba „Afeg45t3 @ 4DFew / 15f] [_} 1“.

Pokud například používáte stejné heslo i pro svůj e-mailový účet a e-mail zároveň používáte jako přihlašovací jméno do účtu streamovací služby, vystavujete riziku celou řadu citlivých informací – v e-mailu dneska běžně najdeme smlouvy s rodnými čísly nebo citlivou komunikaci s lékařem. Můžete si totiž být jistí, že útočníci ukradeným heslem zkusí prolomit vás přístup do e-mailu. A pokud využíváme e-mail pro přístup k dalším službám, na kterých využíváme opět stejné heslo, může se útočník dostat ještě dál.

Jak se starat o své přístupy k streamovacím službám?

#1 Své přístupové údaje, tedy e-mail a heslo, ideálně s nikým nesdílejte;

#2 Na každé streamovací platformě používejte unikátní a dostatečně silné heslo složené minimálně z deseti znaků, které zahrnují malá a velká písmena, číslice a případně i speciální znaky;

#3 Silným heslem může být i heslová fráze, ve které použijete i české háčky a čárky;

#4 Stejná hesla nikdy opakovaně nepoužívejte u dalších svých online účtů;

#5 Pokud si nejste jisti, zda bude vaše heslo dostatečně silné, může vám s jeho tvorbou pomoci generátor hesel;

#6 Heslo si nikam nezapisujte, ani ho neukládejte do internetového prohlížeče. Využít můžete naopak správce hesel, specializovaný program, který ukládá hesla v šifrované podobě.

#7 Chraňte všechna svá zařízení kvalitním antivirovým programem. Ten ochrání hesla také před útoky spywaru, který se na ně v Česku dlouhodobě zaměřuje.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Češi slaví Vánoce tradičně, drží ale digitální půst

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek