Brawl Stars: Vše, co potřebujete vědět o oblíbené hře vašich dětí

Brawl Stars je mezi dětmi populární – hrají se rychlá kola, v týmu i samostatně. Hra ale svádí hrát dlouho a bez přestávky. Jak dostat hraní pod kontrolu?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Pokud se vašim dětem líbily hry Clash of Clans a Clash Royale, možná si zamilovaly i hit Brawl Stars od herní společnosti Supercell. Jde o free-to-play real-time strategii pro chytré telefony, tedy stáhnout a hrát ji můžete zdarma. Na trhu je od roku 2018, v říjnu 2022 byla představena už 15. sezóna pod jménem Ghost Station. Hry jsou velmi oblíbené mezi dětmi od 9 do 11 let.

O hře
Hráč si vybírá postavu-Brawlera. Lepší postavu si lze nahrát pomocí plnění úkolů, koupit za herní Brawler Pass nebo v obchodě za peníze.
Jde o strategickou střílečku pro hráče od 9, respektive 10 let. Hraje se v týmu proti umělé inteligenci nebo jinému týmu.

Hrát bezplatně ještě neznamená bezplatně dohrát

Kreslený vzhled Brawl Stars je obzvláště atraktivní pro nejmenší hráče. Samotnou hru je možné stáhnout zdarma, ale děti si mohou dokoupit další vybavení prostřednictvím takzvaných mikrotransakcí. Rodiče mohou být někdy zaskočení nečekanými platbami. Peníze se totiž strhávají přímo z karty, kterou mají spárovanou s Google Pay nebo Apple Pay.

Proč si děti ve hře kupují dodatečné funkce? Protože pokud chtějí postoupit do další úrovně, musí získat určité množství trofejí, žetonů a drahokamů. Je rychlejší, když si potřebné věci prostě koupí za skutečné peníze, byť všechny požadované trofeje lze získat i bezplatným hraním.

Díky mikrotransakcím financují vývojáři hry její tvorbu a nové verze. Nejedná se o žádný podvod, neférové jednání, ani manipulaci.

Hry nejsou jen zábava – rozvíjejí řadu dovedností. Jaké to jsou?

Co když mé dítě hraje moc?

Krátká hrací kola lákají děti k dalšímu hraní a je pro ně obtížnější přestat. Prostě si pokaždé řeknou „ještě jedno rychlé kolo.“ Systém odměn hry je založený na otevírání náhodných polí (ty lze koupit a nebo si je nahrát). Trochu to připomíná hazard, proto děti nikdy neví, co za bonus v daném políčku bude, což je prostě vzrušující.

Hra pochopitelně nabízí různá lákadla, aby u ní hráči strávili co nejvíce času

Takzvaní Brawleři (herní postavy) mohou soutěžit online proti ostatním Brawlerům, a to sami nebo v týmu. Každá postava má jiný vzhled, silné stránky a zbraně. První postava je k dispozici “zdarma”, a další si už hráč musí zasloužit. Pokud chce hráč získat vzácnou postavu, která se mu obzvlášť líbí, musí nasbírat určitý počet žetonů. Získávají je vítězstvím.

Hra není nijak moderovaná. Je ale možné ztlumit chat, pokud v něm například děti někdo uráží. Záleží dost na náhodě, jaké spoluhráče dítě potká.

Hra nepožaduje žádné ověření věku. V obchodě Google Play začíná doporučená věková hranice na 10 letech, Apple Play hru nabídne už devítiletým.

Supercell (vývojář hry) nabízí rodičům rozsáhlý manuál v angličtině. Najdete v něm detailní informace o údajích, které hra zpracovává, návody, jak hru nastavit, jak nahlásit nevhodné chování hráčů a podobně.

Jak přistoupit k Brawl Stars jako rodič?

 • Zahrajte si společně
  Děti hru často nekriticky zbožňují, bez toho, abyste si ji zkusili asi nepochopíte, co na ní vidí. Nechte si od nich vysvětlit, proč jim připadá super, a třeba si s nimi zahrajte jedno kolo. Ze společného hraní může být i nekonvenční rodinná aktivita. Mimochodem: Na YouTube existuje velká komunita tzv. letsplayerů. Jde o lidi, kteří natáčejí své hraní, komentují aktualizace a strategie. Můžete společně zkusit i to.
 • Mějte pod kontrolou mikrotransakce
  Možnost utrácet ve hře za vylepšení můžete vypnout v nastavení telefonu. V případě Androidu nejdou nákupy zcela zablokovat, můžete pouze vyžadovat potvrzení platby kódem, který dětem nesdělíte.
  Pokud nechcete nákupy úplně zablokovat, můžete nastavit limity pro platby. Nebo se domluvit, že hře bude připojená jejich platební karta a budou ve hře utrácet své kapesné.
 • Nastavte si pravidla
  Brawl Stars je nekonečná hra, která svádí hrát ještě chvíli a ještě chvilku a pak ještě jedno rychlé kolo. Domluvte se, kolik času nebo kolik kol denně maximálně mohou děti u hry strávit.
  Ostatně můžete děti odměnit časem nebo koly navíc, pokud se jim podaří splnit nějaké nudné povinnosti.
 • Nezaměřujte se příliš na restrikce
  Pravidla by měla vzniknout po vzájemné dohodě. A měl to by to být pro všechny přijatelný kompromis.
 • Nastavte si hru podle sebe
  Každá hra umožní jistou míru individuálního nastavení. Například můžete vypnout vyskakující (push-up) notifikace, které vás nepřímo nutí jít hned hrát. Můžete také vypnout možnost chatu, aby dětem nemohli psát jiní hráči.
 • Naučte děti chránit si soukromí
  Děti by nikdy neměly prozrazovat své soukromé údaje cizím lidem – jde zejména o údaje jako je celé jméno, bydliště, adresa školy, telefonní číslo. Nikdy totiž nevědí, kdo přesně sedí na druhé straně.
 • Domluvte se na pravidlech komunikace
  V Brawl Stars mohou hráči zakládat kluby a hrát s kamarády. V integrovaném chatu se děti mohou setkat s urážlivými komentáři, sprostými nadávkami nebo jiným nevhodným chováním. Mluvte s dětmi o kyberšikaně a groomingu. Nic z toho si nemusejí nechat líbit!

Důležité je, aby pravidla výše děti nevnímaly jako sadu zákazů, jak pravidla hry, díky které mohou hrát bezpečněji. Ve fotbale také nemají místo fauly.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat