první telefon pro děti pod stromeček

Jaké technologické dárky vybrat dětem pod stromeček?

Tápete, zda je už vhodný čas koupit dítěti telefon? Nedoporučujeme rozhodovat se podle věku. Kritériem by mělo být, proč dítě zařízení potřebuje, a jak je zodpovědné.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Mnoho dětí nepochybně touží po vlastních telefonech, počítačích, nových hrách nebo herních konzolích. A řadu rodičů tak trápí, jestli „už je ten správný čas“ pořídit první tablet nebo telefon. Pojďme se podívat, podle čeho se rozhodnout.

První vlastní telefon či počítač je pro dítě velký krok. Bude dost možná poprvé zodpovědné, za velmi drahou věc, kterou musí používat správně (jinak si může do zařízení stáhnout virus nebo někomu naletět). První otázkou, kterou byste si měli položit je, zda je vaše dítě na takovou zodpovědnost už připravené. To, kolik přesně dítěti je let, nemusí hrát vůbec žádnou roli.

Zvažte také to, proč dítě po telefonu touží. Možná je to u vás doma otázka praktická – dítě samo dojíždí a chcete mít všichni jistotu, že je v bezpečí. Nebo už mají vlastní zařízení všichni ve třídě a vaše dítě si připadá vyloučené. Možná také dítě vidí nás rodiče, přilepené k počítačovým hrám a telefonu a chce také takto trávit čas. Je možné, že dítě chce zkusit nějaký nový koníček (třeba focení) a telefon mu připadá jako dobrý způsob, jak začít. Podle toho snadno určíte, jaké zařízení vybrat a jestli vůbec musí být chytré a připojené k internetu.

Důležitější než kdy koupit první telefon, je motivace, proč dítě zařízení chce.

Mobil nebo tablet? Co vybrat podle věku

Ani odborníci na technologie nemají zcela jasný názor. Někteří by nejraději dali vlastní zařízením dětem až na konci základky (takto to udělal třeba Bill Gates), což ale ve většině rodin není příliš praktické řešení.

Dost možná bude kritériem i to, kolik času u obrazovek chcete dětem dopřát. Doporučení pro děti od 2 do 5 let je hodina denně, pro starší už optimum stanovené není (protože školáci se zkrátka na počítačích i učí).  Pro menší děti, které telefon potřebují, aby mohly zavolat rodičům, vybírejte raději „hloupé“ telefony bez připojení k internetu. Funkční budou a nenabízí dětem tolik lákadel.

Věk dítěte Vhodný typ zařízení
Předškoláci (3-5 let) Interaktivní hračky a dětské vzdělávací tablety
Děti mladšího školního věku (6-9 let) Digitální fotoaparáty, chytré hodinky, mobilní telefon (bez připojení k internetu)
Starší děti (10-12 let) Základní modely smartphonů, jednoduché tablety
Teenageři (13+ let) Smartphony, pokročilé tablety, notebooky

Pokud dítě vnímá nějaký sociální tlak, bude patrně chtít určitý model, třeba nejnovější iPhone za několik desítek tisíc. Mnoho rodičů si ale tak drahé věci nemůže dovolit. Finančními otázkami ale děti nechtějí zatěžovat, tak trochu mlží a na Štědrý večer čeká na všechny zklamání. Pokud mají vaše děti nějaké takové přání, mluvte společně o tom, proč to není možné.

Podobné situace, kdy děti touží po něčem, co nemohou mít, znají asi všichni rodiče. Prakticky vždy okolo Vánoc se s podobnými problémy setkávám i ve své praxi. Je velmi důležité s dětmi už předem mluvit o tom, co je a není možné očekávat. Celá rodina tak bude vědět, na čem je,“ radí dětská psycholožka Kamila Ryšánková. Děti samozřejmě budou zklamané, ale nebudou si připadat podvedené, že jste jim něco slíbili a nesplnili.

Jak zabezpečit první telefon nebo počítač dětí?

V dnešní době nestačí nové zařízení jen zabalit do krásného papíru. Jako rodiče musíme myslet také na to, aby takový dárek byl co nejbezpečnější. S využíváním internetu se bohužel pojí i rizika, před kterými musíme děti chránit.

#1. krok: nainstalujte do nového zařízení bezpečnostní program
Díky tomu budou děti v bezpečí před kybernetickými útoky, podvodnými odkazy a škodlivým kódem obecně. Pro telefony existují dokonce i bezplatné verze programů.

#2. krok: fyzická bezpečnost zařízení
V novém počítači či telefonu budou mít děti mnoho dat, fotek, kontaktů a soukromých zpráv. Je proto důležité, aby telefon nenechávali jen tak někde. Naučte je také odhlašovat se nebo
zamykat displej.
Pokud počítač používá více lidí, je lepší, aby měl každý vlastní účet, ke kterému se sám přihlásí (v takovém případě by děti neměly mít účet administrátora)

#3. krok: rodičovská kontrola
Možná se vám nelíbí, jaký obsah mohou děti sledovat – třeba násilí, pornografie, weby nabádají k extrémnímu hubnutí. Můžete si nainstalovat aplikaci rodičovské kontroly, které umožní zakázat dětem některé typy webových stránek, povolit čas u zařízení nebo třeba omezit útraty (pokud už mají své vlastní peníze). Tyto aplikace by ale neměly nahradit vysvětlení, proč je používáte.

#4. krok: ochrana soukromí
V neposlední řadě mluvte s dětmi o tom, že některé věci online neříkáme a nesdílíme. Jde hlavně o osobní údaje (jako je bydliště) a citlivé (třeba fotografie v plavkách). Velmi důležité pro bezpečnost online jsou také spolehlivá hesla.

Pravidla digitální hygieny: jak na to, aby telefon zůstal dobrý sluha

Technologie jsou obrovské lákadlo, i dospělí u nich ostatně tráví dlouhé hodiny. Ovšem u dětí býváme opatrnější. Chceme, aby nezapomínaly na školu, sport, fyzické kamarády a koníčky. Proto je na místě od začátek nastavit pravidla, jak technologie používat zdravě.

Není žádné tajemství, že modré světlo narušuje spánek. Proto je na místě veškeré displeje vypínat hodinu až dvě před usnutím.

Kdy pořídit dětem první tablet nebo počítač? Až budou dost zodpovědní.
Nadužívání technologií je vážný problém, kterému je dobré předcházet.

Velice negativní návyk je sledování televize nebo mobilu u jídla. Je to trochu nezdvořilé, ale také má svůj podíl na o vzniku obezity, jelikož se nesoustředíme na jídlo (a pocit sytosti).

Pro psychickou pohodu je velmi důležité, aby děti trávily dostatek času také venku se svými kamarády.

Nastavit si doma digitální pohodu není složité: důležité je, abyste se všichni shodli, co vám bude dobře fungovat.

Digitální dohoda je způsob, jak nastavit dětem zdravé limity.

Ještě jeden tip: mezi svátky nebuďte tak přísní. Vaše dítě si bude patrně nové technologické dárky osahat a vyzkoušet, co všechno vlastně umí a nastavit si je k obrazu svému.

Univerzální pravidla, kdy koupit první telefon či počítač, neexistují, stejně jako kolik času by mělo zrovna vaše dítě strávit u monitoru. Jde o to hlavně sladit vyspělost vašeho dítěte s životním tempem rodiny a  offline aktivitami.

Tápete, co všechno povolit? Poslechněte si vynikající rozhovor s vědkyní Michaelou Slussareff o technologiích a dětech:

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat