Jak vybrat bezpečný chytrý telefon pro dítě?

Neexistuje žádná nejlepší značka, ani žádné modely, kterých se vyvarovat. Důležité je při výběru zohlednit bezpečnost. Poradíme, na co si dát pozor.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Někteří rodiče dojdou k závěru, že rizika, která s sebou nese používání chytrého telefonu, převažuje nad výhodami a snaží se co nejdéle udržet děti offline. Chytré telefony přitom mohou, při správném výběru a nastavení, podpořit kreativitu, usnadnit vzdělávání i zvýšit bezpečnost malých dětí. Poradíme vám, jak první chytrý telefon vybrat a nastavit, aby dětem dobře sloužil a nestal se z něho zlý pán.

Neexistuje žádná nejlepší značka, ani žádné modely, kterých se vyvarovat. Důležité je při výběru zohlednit bezpečnost a dobře se o telefon starat.

Bazarový telefon nemusí být risk

Chytré telefony se přirozeně stávají nedílnou součástí všech dětských dobrodružství, takže není divu, že se snadno rozbijí, otlučou nebo je děti ztratí. Řada rodičů proto vybírá bazarový telefon, aby zbytečně neutráceli za nový model. Co si budeme povídat, telefony nejsou zrovna levné. Pokud si pohlídáte několik bezpečnostních věcí, není již použitý telefon na závadu.

Před nákupem použitého chytrého telefonu si proto vždy ověřte, na jakou verzi operačního systému jej lze aktualizovat a zda se shoduje s verzí, kterou aktuálně nabízí výrobce, a to bez ohledu na to, zda kupujete zařízení se systémem Android nebo iOS. Je to otázka výkonu a paměti. Zda to u konkrétního telefonu jde, lze snadno a rychle vygooglit.

Možnost aktualizovat operační systém ověřte i u telefonu po příbuzných. Aktualizace jsou nezbytné nejen pro rychlejší chod zařízení, ale také proto, že každý update obsahuje opravy bezpečnostních chyb.

Pokud je telefon příliš starý a aktualizace už nejsou možné, raději sáhněte po jiném modelu nebo levnějším novém telefonu. Neaktualizovaný telefon je zranitelnější vůči kybernetickým útokům.

Aktualizace jsou zdarma. Vždy telefon aktualizujte, když vás k tomu vyzve.

Telefon z druhé ruky nezapomeňte přepnout do továrního nastavení, a to bez ohledu na to, po kom telefon je, nebo že původní majitel tvrdí, že zařízení vyčistil.

Proč je nutné pravidelně aktualizovat telefon dítěte?
Každá aktualizace představuje další vrstvu zabezpečení. Vývojáři v nich opravují chyby a zranitelnosti a snižuje se tak šance, že se do telefonu dětí dostane hacker.K čemu by hackerovi bylo zaútočit na telefon dítěte? V mnoha případech útočí hackeři na masy a pak zneužívají data v telefonech těch, co se do políčené pasti chytí. V každém telefonu mají děti spoustu fotek, dost často také mají zapnuté sledování polohy pomocí GPS. Útočník by tak pronikl do soukromí vaší rodiny a věděl by, kde se dítě v minulosti pohybovalo.

Prověřte si regionální omezení

S regionálními omezeními jste se možná setkali. Například na YouTube jsou některá videa dostupná jen pro některé lokality. Stejné omezení může obsahovat i aplikace nebo operační systém. Pokud si tedy objednáte levný telefon z druhé strany světa, je možné, že s ním budete mít v České republice potíže.

Některá omezení jsou nastavená (jako například na zmíněném YouTube), některá naopak neplánovaná. Vývojáři testují aplikace na mnoha různých zařízeních a na několika starších verzích operačního systému. Ale je v podstatě nemožné otestovat úplně všechny modely telefonů z celého světa. To znamená, že se můžete setkat s několika chybami nebo některá část funkcí aplikace nemusí vůbec fungovat. Stejný problém mohou mít i evropské bezpečnostní aplikace.

Tento problém nehrozí u telefonu, který si koupíte v českém obchodě, ale například při objednávce z Aliexpressu nebo jiného, zejména asijského obchodu. Pokud uvažujete o koupi nějaké neznámé značky ze zahraničí, doporučujeme si nejprve vyhledat české recenze. A to i ty negativní, negativní recenze se totiž falšují méně a i  výrobce, který je na webu nemaže, působí věrohodněji.

Kdo šetří nemusí mít za tři

Levný telefon neznámé značky je pro rodiče často lákavý. Dítě získá všechny prémiové funkce, které mají ostatní děti, a rodiče neutratí za telefon jmění. V technologiích víc než kdekoli jinde ale platí, že za málo peněz je málo muziky, a pokud je něco až moc levné nebo dokonce zdarma, zbožím jste vy sami.

V minulosti jsme například informovali  stalkerwarem Monitor předinstalovaným v laciných telefonech, které mohly sbírat data a odesílat je neznámo kam. Pokud uvažujete o koupi takového telefonu, doporučujeme důsledně prověřit recenze jiných českých uživatelů.

Platí také, že renomované značky si nemohou dovolit libovolně nakládat s daty svých uživatelů.

Ihned po zapnutí telefonu není od věci nainstalovat bezpečnostní program určený pro mobilní telefony a telefon nechat „projet antivirem“.

Co je jailbreak a proč se mu vyhnout
Jailbreak je označení softwarové úpravy operačního systému iOS, kterou provádí sám uživatel; po něm lze do telefonu stáhnout jakoukoli aplikaci i z neoficiálního zdroje. Někdo tvrdí, že si Apple vytvořil monopol na aplikace a jailbreak považuje za novodobý kousek hodný Robina Hooda. Faktem ale je, že iOS je navržený specifickým způsobem tak, aby se data z jednotlivých aplikací nepotkávala. Je to velmi sofistikovaný a bezpečný systém. Dlouhou dobu byly operační systémy iOS a macOS považované za odolné proti hackerům.
Jailbreakem uživatel poruší záruku, takže na případné opravy nemáte nárok a samotné se zařízení stane zranitelnějšími vůči kybernetickým útokům.
Jeden příklad, který mluví za vše: pokud je za normálních okolností napadena e-mailová aplikace v iPhonu, pravděpodobně dojde pouze ke krádeži přihlašovacích údajů. Po jailbreaku má útočník prostřednictvím této jediné bezpečnostní díry přístup k celému systému, včetně dat uložených v ostatních aplikacích.

Bezpečné požívání telefonu jako základ informační gramotnosti

Koupě chytrého telefonu je jedna věc, jeho správné používání druhá. Než si děti začnou s telefonem užívat naplno, vysvětlete jim všechny funkce a pravidla, která chcete, aby dodržovaly.

Osoba, kterou děti respektují, by je měla děti, jak chytrý telefon používat bezpečně.

Přísné zákazy nejsou příliš účinné. Obzvláště ne u starších dětí, které na ně zapomenou, jen co budete z dohledu. Zakázané ovoce je jednoduše příliš lákavé.

Základy bezpečného používání chytrého telefonu v kostce

Vždy používejte antivirový program.
Vždy bez odkladu aktualizujte operační systém i aplikace.
Aplikace stahujte jen z oficiálního obchodu Google Play či App Store.
Používejte silná hesla.
Stahujte jen bezpečně a z prověřených zdrojů.
Naučte se bezpečně pohybovat na sociálních sítích.
Omezte oprávnění aplikací a vypněte GPS.
Nesdílejte příliš fotek ze soukromí.

Podívejte se na vlog s tipy, jak chránit děti před malwarem:

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat