jak získat zpět ukradený účet

Jak získat zpátky ukradený účet dítěte?

Přečtěte si, co se dá dělat, pokud někdo tzv. unese účet vašeho dítěte. Zaměříme se také na to, jak ukradení účtu předejít.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Všichni máme online řadu účtů, a to platí i pro děti. Typicky mají e-mail, účet v Bakalářích, na sociálních sítích, na filmy koukají na Netflixu a Disney+, hry stahují přes Steam, někdy mají dětské bankovní účty. Zpravidla je chrání jen heslo a bohužel děti mají tendenci bezpečnost spíše podceňovat.

Kybernetičtí útočníci se už několik let zaměřují u fyzických uživatelů na odcizení hesel a citlivých údajů. Tyto útoky cílí na velké masy, citlivé údaje jsou totiž na černém trhu snadno prodejná komodita. Většinou se v praxi setkáváme s tzv. únosem účtu.

Únos účtu (nebo někdy též account hijacking) nastane, když někdo neoprávněně získá přístup k vašemu online účtu, například k e-mailu nebo sociálním sítím, a může ho používat pro své vlastní účely bez vašeho vědomí.

V krajním případě se může kyber zločinci povést odcizit i identitu dítěte. V takových případech může například provádět transakce z bankovního účtu dítěte, využít číslo občanky teenagera k získání půjčky a podobně. Takový útok už ale vyžaduje zacílit aktivitu přímo na konkrétní dítě, proto to není zdaleka běžné. Spíše by se dalo říct, že jde o nešťastnou shodu náhod.

Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu

Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.

STÁHNOUT PŘÍRUČKU

Jak poznám, že účet dítěte někdo ukradl?

Unesení účtu obvykle odhalí dítě velmi rychle, dějí se totiž operace, které děti neprovedly. Mezi typické znaky ukradeného účtu patří:

  1. Nemůžete se přihlásit – Přihlašovací údaje nefungují a nebyli jste to vy, kdo je změnil.
  2. Změny v profilu – Objevily se změny, které jste neprováděli, například v e-mailové adrese, jméně nebo profilové fotografii.
  3. Neznámé zprávy nebo příspěvky – Na vašem účtu se objevují zprávy nebo příspěvky, které jste neposlali, ani nevytvořili.
  4. Upozornění na neobvyklou aktivitu – Dostáváte upozornění od poskytovatele služby o neobvyklé přihlašovací aktivitě nebo pokusech o přístup.
    varování facebooku před podezřeleným přihlášením
  5. Stížnosti od přátel – Přátelé vás upozorní, že od vás dostávají podezřelé zprávy nebo žádosti o peníze.
  6. Neautorizované transakce – Zaznamenáte transakce nebo platby za objednávky, které jste neuskutečnili.

Jak získat zpět ukradený účet?

Prvním a nejdůležitějším krokem je pokusit se co nejrychleji změnit heslo účtu. To se může zdát jako základní rada, ale rychlá změna hesla může útočníkovi zabránit v dalším využívání účtu. Pokud se vám povede změnit heslo, zapněte si rovnou dvoufaktorové ověření.

jak nastavit heslo a druhý faktor

Nastavit druhý faktor pro Instagram můžete zde. Obecně to vždy najdete v nastavení účtu v sekci o zabezpečení nebo přihlášení.

Pokud se do účtu nemůžete přihlásit, využijte možnost obnovení hesla, kterou poskytují téměř všechny online služby. Tato možnost vám obvykle umožní nastavit nové heslo prostřednictvím e-mailu nebo SMS, které jste při registraci účtu zadali.

V případě, že se vám nepodaří získat přístup zpět ani pomocí obnovení hesla, je nezbytné obrátit se přímo na podporu dané služby. Ať už je to Facebook, Instagram, Google nebo jiná platforma, většina z nich má speciální postupy pro řešení unesených účtů. V procesu budete muset prokázat totožnost – například pomocí videa nebo dokladu totožnosti (což může být u dětí problém, sítě vyžadují většinou občanský průkaz nebo pas).

Jakmile získáte účet dítěte zpět, je důležité projít všechna bezpečnostní nastavení. Ujistěte se, že útočník nezměnil spojenou e-mailovou adresu nebo telefonní číslo, které by mu umožnily účet znovu unést. Pokud děti stejné heslo používaly pro přístup k dalším službám, všude jej změňte. Tímto krokem zabráníte možnému šíření útoku na další účty.

Nakonec je důležité informovat přátele a rodinu o situaci, zejména pokud útočník využíval účet k rozšiřování spamu nebo podvodných zpráv. Chráníte je tak, aby nemohli naletět.

Jak předcházet únosu účtu?

Ukradení účtu se dá předcházet. Důležité je předem dobře nastavit zabezpečení a pak jakékoli riziko, že by účty dětí někdo neoprávněně získal výrazně klesá.

Zabezpečení všech účtů, i těch dětských, začíná vytvořením silného hesla. Důležité je zejména to, aby takové heslo nešlo uhodnout. Takže nikdy nepoužívejte jednoduchá slova, číselné řady nebo názvy služeb. Představte si heslo jako tajný kód, který je tak složitý, že ho nikdo nemůže rozluštit. Ideální jsou spíše delší fráze.

Jak má vypadat bezpečné heslo?

Dbejte na to, aby přihlašovací údaje byly unikátní pro každý účet. Žádné univerzální klíče. Takových hesel budou mít děti hodně. S jejich zapamatováním pomohou speciální programy – správce hesel. Ty bývají dnes součástí antivirových programů.

Velmi důležitou ochranou je dvoufaktorové ověření (2FA). Tuto funkci lze povolit v nastavení soukromí účtů. Pokud ji odsouhlasíte budete přihlášení vždy muset potvrdit v aplikaci nebo pomocí kódu z SMS (tento princip znáte dobře z internetového bankovnictví). Je velmi nepravděpodobné, že by útočník získal jak heslo k účtu, tak i přístup k SMS (a tedy potvrzovacímu kódu).

Nezapomeňte také pravidelně aktualizovat všechny aplikace a operační systémy. Výrobci softwaru často opravují chyby, které by mohly útočníkům umožnit získat přístup k vašim účtům.

Nakonec, zkontrolujte oprávnění aplikací a služeb připojených k účtům vašeho dítěte. Někdy mohou aplikace požadovat přístup k informacím, které nejsou pro jejich funkci nezbytně nutné. To je podobné jako kdyby někdo, kdo přijde opravit pračku, požádal o klíče od auta. Nedává to žádný smysl, takže je lepší takové požadavky zamítnout.

Získat zpět unesený účet není snadné a je možné, že děti by o takový účet přišly napořád. Pokud ale budete dodržovat několik bezpečnostních pravidel jako dbát na silná unikátní hesla, využívat dvoufaktor a aktualizovat, je nepravděpodobné, že by k ukradení účtu mohlo dojít.

Důležité je také naučit vaše dítě, aby bylo online opatrné a sdílelo o sobě minimum informací. Nikdy by neměly sdílet své heslo a měly by být opatrné na zprávy, které požadují osobní informace (třeba celé jméno, adresy, telefonní číslo). Je to jako učit děti , aby neotevíraly dveře cizím lidem.

inatalace antiviru

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat