Naučte děti stahovat bezpečně

Dnes není, ani pro děti, problém najít online nelegální kopii nejnovějšího hitu od Pixaru nebo oblíbené hry. Stahování z úložišť nebo přes tzv. torrenty má řadu rizik. Poradíme, jak stahovat legálně a bezpečně.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Zvykli jsme si, že na internetu je všechno k dispozici okamžitě a zdarma. I malé děti si dovedou samy stáhnout oblíbenou písničku, pohádky, knihu; později pak i program, hru či jinou aplikaci. Jenže tak snadné to není. Děti často hledají bezplatné nelegální kopie filmů, her či písniček pokoutně na fórech nebo různých úložištích. Stahování zdarma může vyjít pěkně draho.

Stahujte vždy jen z oficiálních stránek nebo obchodu výrobce. Internetová fóra a úložiště nejsou pro vaše děti bezpečná.

Úložiště plná virů

Lidé, kteří nelegální kopie filmů a programů na internet nahrávají, to nedělají z dobroty srdce. V řadě případů je totiž nahrávání takové kopie trestné (protože autorská práva vlastní filmové či vývojářské studio) a stažení bezplatně je v podstatě krádež.

Děti si s cílovým souborem mohou stáhnout adware, spyware nebo jiný zákeřný malware. Takovýto škodlivý kód je často navržen tak, aby v zařízení zůstal nepozorovaně co nejdéle. Získává data, která může útočník prodat, těží kryptoměny, zobrazuje otravnou reklamu nebo vyskakující okna a podobně – ve všech případech generuje útočníkovi na váš úkor nějaký zisk.

To se týká nejen počítačů a notebooků, ale také chytrých mobilních telefonů, protože infekce škodlivým kódem může proniknout do nich.

Jak stahovat bezpečně?

Samozřejmě není nutné zavrhnout všechna úložiště, velmi často je využívají starší děti ke sdílení studijních materiálů nebo rodina pro sdílení fotek z dovolené. Je ale na místě zavést několik preventivních pravidel.

#Udržujte počítač ve formě

Aktualizujte počítač (a telefon) i všechny programy v něm, když vás k tomu vyzvou. Aktualizace totiž obsahují nejen nové funkce, ale opravy bezpečnostních chyb. Obzvlášť důležité je aktualizovat databázi vašeho bezpečnostního programu, pokud to nedělá automaticky. Například programy ESET se aktualizují automaticky několikrát denně samy a tím dokáží vždy rozpoznat nejnovější hrozby.

S čímž souvisí velmi důležité pravidlo: vždy používejte na všech zařízeních antivirový program, a to včetně telefonů a tabletů. Většina programů automaticky kontroluje každý stažený soubor a zablokuje všechny nebezpečné položky.

Aktualizace i přítomnost antiviru hlídejte i na dětských zařízeních a vysvětlete jim, proč je to důležité.

#Stahujte z oficiálního zdroje

Pokud děti chtějí nový program, hru či film, stáhněte jej z webových stránek tvůrců. V dnešní době to ani není tak drahé, jak se řada rodičů obává. Na sledování filmů můžete využívat filmotéky s měsíčním paušálem (a ještě si přijdou na své i rodiče, které už nebaví Auta a Ledové království). V případě her, vyhlašuje populární platforma Steam pravidelné slevy, kde koupíte hity doslova za hubičku. Vývojáři software nabízejí slevy pro studenty.

Navíc platformy jako je Microsoft, Netflix, HBO MAX, Hulu, Steam či Spotify nabízí funkce pro sdílení účtů v rodině, takže vy jako rodič máte jistý dohled a zároveň jednou zakoupené licence můžete využívat všichni, každý na svém zařízení.

#Přemýšlejte, kam klikáte

Učte své děti, aby nejprve přemýšlely, než kliknou na tlačítka a odkazy ke stažení, protože mnohé z nich mohou být zavádějící a vést na podvodné stránky nebo škodlivý obsah. To platí i v případě odkazů v e-mailech nebo na sociálních sítích.

Zejména by měly zbystřit, pokud je avizovaná nabídka hodně lákavá. Například nelegální kopie filmů na nějakém fóru, která se tam zázračně objeví sotva pár hodin po oficiálním vydání – v takovém případě se můžete vsadit, že obsahuje nějaký malware nebo jinou nepravost.

Zlaté pravidlo pro bezpečný odkaz: “Pokud se něco zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, s největší pravděpodobností to pravda není“.

#Otevřete dialog

Není nutné dětem zakazovat, naopak. Je ale potřeba otevřeně mluvit o tom, proč jim zakazujete torrenty (to je nástroj pro stahování velkého objemu dat). Stahují snad všichni uživatelé internetu a kdekdo už si stáhnul falešný soubor či malware.
Stahujte společně a naučte děti přemýšlet nad nabídkami, které vidí online. Tím jim pomůžete víc, než kdybyste nad rizikovým stahováním mávli rukou.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat