jak chránit děti před online podvody

6 podvodů, před kterými byste měli varovat vaše děti

Na internetu číhají na naše děti nebezpečné scamy, neboli podvody. Představíme vám nejčastější scénáře i to, jak děti ochránit.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Každý z nás se někdy setkal s nějakým podvodem, v technologickém světě se označují jednotným pojmeme scamy. Jejich oběťmi se mohou stát i děti. Ptáte se proč? Naprostá většina těchto útoků je masová, tedy necílí na vás osobně. Děti jsou bohužel k podvodům náchylnější; častěji naletí a prozradí své osobní údaje. Ty jsou na černém trhu velmi cenou komoditou.

Děti nestačí online chránit. Musíme je naučit, jak se pohybovat na internetu zodpovědně.

Pro děti je přirozené žít online i offline. Ostatně na počítačích a telefonech se mohou i učit, nejen se bavit. Jako rodiče bychom měli dbát, aby si děti vybíraly vhodný obsah a svá zařízení uměly používat zodpovědně. Stejně jako dbáme na to, aby se uměly pohybovat bezpečně okolo silnic.

Nemůžeme přesně předvídat, s jakými druhy podvodů se děti setkají. Typické scénáře se ale opakují stále dokola. Připravili jsme přehled těch nejčastějších.

1.   Podvodné soutěže

podvodná soutěž na facebookuS podvodnými soutěžemi se dá setkat zejména na sociálních sítích, útočníci dokonce neváhají příspěvek podpořit reklamou, aby jej vidělo co nejvíce lidí. Děti tak na své zdi vidí výzvu k soutěži o velmi lukrativní ceny. Někdy je nutné zaplatit nízký vstupní poplatek, v takovém případě mohou útočníci sbírat data z platební karty.

V obvyklém scénáři se dítě dozví, že je vítěz a na speciální stránce má sdělit své osobní údaje, aby mu mohl pořadatel soutěže výhru poslat. Jinými slovy, pokud je scam  úspěšný, získá podvodník údaje z karty a ještě osobní údaje. Obojí pak prodá jiným kyberútočníkům.

Podle českého zákona mají soutěže přísná pravidla. Stačí tedy projít soutěžní podmínky, s těmi se podvodníci často vůbec nezdržují.

2.   Online kvízy

Zjistit, jaká jsem postava z oblíbené knihy, nebo do jaké koleje patřím v Bradavicích je zábava. Ale… Může se stát, že v kvízech se objeví otázky na soukromí, například místo bydliště, jméno mazlíčka/kamaráda, oblíbený pořad a podobně. Takové otázky by vás měly varovat.

Podobné údaje řada lidí využívá jako hesla. Útočníci to moc dobře vědí a získané údaje pak využívají ke slovníkovým útokům, kdy se snaží z dat tipnout heslo a ukradnout tak účet. (Nenechme se mýlit, takový útok za zločince provádějí počítače, může tak během vteřiny stihnout stovky pokusů.)

U kvízů na Facebooku se podařilo prokázat, že je útočníci používali ke sbírání osobních dat. A to nejen těch na Facebooku, ale ve všech službách, kam se uživatel prostřednictvím svého facebookového účtu přihlásil. Data z nich byly dokonce zneužity v kauze Cambridge Analytica.

Jak se chránit? Nedůvěřujte. Pokud se nějaká stránka až moc vyptává, žádné údaje jí nesdělujte a nebo si je vymyslete.

3.   Podvody v online hrách

S podvody se lze setkat i ve hrách. Platí, že lidé na internetu nemusí být těmi, za které se vydávají. Podvodníci se snaží spřátelit s jinými hráči a poté, co získají jejich důvěru, z nic vymámit jména, hesla, adresy nebo jiné údaje. Na oplátku dítěti často slibují nějaké herní “mince” nebo nové “skiny”, které ale podvedené  dítě nikdy nedostane.

Naučte děti, aby osobní údaje nikdy nikomu neříkaly. Pokud si chtějí koupit nějakou výhodu do hry, proberte to společně. Třeba na to mohou čerpat část kapesného. Dohlédněte, aby platby probíhaly bezpečně.

jak chránit děti před online podvodníky
Nejlépe děti ochrání zdravá skepse. Je důležité lákavé nabídky nejdříve prověřit s rodiči a až pak klikat.

4.   Pop-up scamy

Vyskakující okna představují snadný způsob, jak někoho přimět ke kliknutí na odkaz, kterého by si jinak ani nevšiml. V některých případech jsou tyto reklamy jen otravné, v jiných odkazují na škodlivé webové stránky. Tyto weby buď šíří malware nebo mají z uživatele vylákat osobní údaje pod nějakou důvěryhodnou záminkou.

Před těmito podvody děti velmi dobře ochrání bezpečnostní program, který podvodné stránky detekuje.

5.   Bezplatné služby

Na internetu mohou děti snadno narazit na bezplatné služby, které nabízí nové tapety na smartphone s oblíbeným filmem nebo kapelou, různé čistící aplikace, prémiové programy a tak dále. Důležité je, že bezplatně nabízí jinak placené služby. To ale není totéž, co zdarma. Služby mohou vyžadovat platbu později, mít skryté poplatky, zobrazovat podvodné reklamy nebo do zařízení stáhnout škodlivý kód.

Online i offline platí, že pokud zní něco až moc dobře, jde dost možná o podvod. V těchto případech děti ochrání zdravá skepse. Zadarmo prostě hrát novou verzi GTA není možné.

6.   Podvody založené na intimních materiálech

Může se stát, že útočník (groomer) získá důvěru dítěte a vyláká z něj explicitní fotografie nebo videa. Tento podvod už je cílený typické na mladistvé uživatele, setkat se ním lze na fórech nebo sociálních sítích, kde si děti hledají nové přátele. Pokud útočník intimní materiály získá, začne dítě obvykle vydírat – chce buď víc anebo peníze. Tomu se říká sextortion.

Je velmi důležité, aby si děti své online přátele prověřovaly. Menší děti povzbuzujete, aby se online bavily jen s lidmi, které znají fyzicky. Vaše děti by také měly vědět, že posílání jakýchkoli intimní fotek je velmi rizikové. Více o sextingu a jeho rizicích najdete na www.tonevymazes.cz.

Jak ochránit děti před online podvody?

Uvedené typy podvodů jsou jen malým zlomkem, kyberútočníci jsou velmi vynalézaví. Proto je dobré naučit děti nad vším online kriticky přemýšlet.

Jak se mohou děti vyvarovat scamů?

  • Mluvte o tom, že se s podvody mohou na internetu setkat.
  • Nainstalujte kvalitní bezpečnostní program.
  • Neklikejte na odkazy, pop-up okna a e-maily, ze zdrojů které neznáte.
  • Podvodníci často zneužívají známé značky a služby.
  • Pokud najdete placenou službu či produkt online zdarma nebo za podezřele nízkou cenu, jde velmi pravděpodobně o podvod.
  • Nesdílejte osobní informace (jméno, datum narození, adresy) online.
  • Reklamu a pop-up okna můžete v prohlížečích zablokovat.
  • Doporučte dětem, aby se online bavily jen s lidmi, které znají osobně z fyzického světa.
  • Využívejte aplikaci rodičovské kontroly.

Nejbezpečnější je, pokud se vám podaří udržovat s dětmi otevřený vztah, kdy za vámi děti mohou přijít s jakýmikoli obavami, a to jak na internetu, tak mimo něj. Ujistěte se, že jste tu pro ně, kontrolujte s nimi jejich účty na sociálních sítích a mluvte s nimi o výhodách i rizicích internetu. Aby, až se setkají s podvodem, věděly, jak ho rozpoznat a jak se s ním vypořádat.

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat