Otisk prstu nebo gesto? Jaká přihlašovací metoda je pro děti nejbezpečnější?

Je důležité chránit data dětí. Jaká metoda je ale nejbezpečnější? Probereme různé metody a jejich výhody, abyste si mohli sami vybrat, co vám bude vyhovovat.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Když vaše dítě dostane první smartphone, otevře se mu zcela nový svět. Zařízení se pro ně stává vstupní bránou pro komunikaci s kamarády, k zábavě a vzdělávání. Nepochybně se ale setká také s riziky. Proto je důležité chytrý telefon chránit.

Doporučujeme zamykat si obrazovku. Data v aplikacích a internetových službách by zase měla chránit hesla. Jednotně mluvíme o autentizaci, neboli přihlašování. Pojďme se podívat, jaké možnosti máte a která je pro děti nejvhodnější.

Proč je důležité nastavit si zámek na telefonu?

V telefonu máme uložená cenná data, která si zaslouží chránit. Nejsnáze se k nim cizí lidé dostanou tak, že telefon dítě položí o přestávce na lavici, a spolužák si ho vezme a otevře (byť bez zlého úmyslu).
Zámek obrazovky se hodí také, pokud telefon dítě ztratí. Proto aplikace rodičovské kontroly umožňují telefon uzamknout na dálku nebo jej dokonce na dálku vymazat.

Zamykat obrazovku doporučujeme i dospělým. Nastavení je snadné. Otevřete možnost Nastavení a zvolte možnost Zámek displeje (případně Zabezpečení).

Jaké existují možnosti přihlašování?

Možností, jak odemknout telefon nebo se třeba přihlásit k nějaké aplikaci je řada – můžete využít PIN, gesto (tedy „nakreslení“ vzoru na obrazovce) nebo heslo. Dále jsou to biometrické možnosti: TouchID, FaceID a VoiceID. V takových případech se přihlašujete pomocí otisku prstu, skenu obličeje nebo hlasu. Tyto metody jsou nejmodernější a jsou pohodlné, nehrozí, že by děti složité heslo zapomněly.

Většinu biometrických způsobů ověřování je obtížné duplikovat (byť to se s rozvojem deepfake může časem změnit). Mají samozřejmě i nevýhody – například FaceID vyžaduje dobré osvětlení, VoiceID prostředí bez šumů. Proto se tyto metody obvykle kombinují  s těmi “oldschoolovějšími”. Když biometrické ověřování selže, dítě může stále své zařízení odemknout třeba gestem.

Proč zabezpečit data v telefonu pomocí hesla nebo otisku prstu

Pokud máte jistotu, že si nikdo nemůže otevřít telefon dětí, je čas zamyslet se na zabezpečením aplikací a online služeb, které děti používají. Budou to patrně elektronické deníky, galerie fotek, žákovská knížka, chatovací aplikace (třeba WhatsApp), bankovní účet nebo sociální sítě.

Data v těchto službách chrání obvykle hesla (případně biometrie). Proto je důležité se zaměřit také na to, aby děti uměly s hesly pracovat. Je důležité tvořit si silná hesla.

Jak si hesla zapamatovat?

Důležité je, aby hesla byla unikátní a samozřejmě tajná. Nikdy si hesla neukládejte v prohlížečích, mnohem bezpečnější jsou správci hesel – speciální digitální trezory, které ukládají hesla v šifrované podobě.

Je bezpečnější gesto nebo otisk prstu?

Definovat nejbezpečnější metodu nejde, vždy záleží i na kvalitě – složité gesto je lepší než uniformní heslo „12345“.
Velmi obecně lze říci, že gesto je nejméně bezpečné, dá se snadno odkoukat a lidé obecně využívají několik stejných typů podle toho, zda jsou praváci či leváci. Naopak nejvyšší míru zabezpečení obvykle poskytuje biometrie FaceID a TouchID.

Navzdory obavám je velmi náročné odemknout zařízení zabezpečené pomocí FaceID pomocí fotografie nebo masky a replikovat otisk prstu je také mimořádně obtížné, tedy pokud nejste Tom Cruise v nejnovějším hollywoodském trháku.

Výhodou je, že pro děti je biometrie pohodlná (jako rodiče můžete přidat i své otisky či obličej a mít tak přístup do zařízení).

Dá se otisk prstu nebo sken obličeje podvrhnout?

Žádná metoda ověřování bohužel není stoprocentní. Proč? Stejně jako v případě hesel nebo PIN kódů lze biometrické údaje odcizit, nebo může někdo přesvědčit dítě, aby mu službu či celý telefon odemklo.

Měly by děti měnit pravidelně hesla?

Dříve se radilo, abyste si hesla měnili každý rok. Dnes se od toho ale upouští (dokonce ani nadnárodní expertní skupiny už by vám to nedoporučily). Časté změny hesel totiž vedou k tomu, že si lidé volí hesla jednodušší.
Biometrické metody přihlášení není nutné aktualizovat vůbec, pokud nedojde k výrazné změně vzhledu nebo hlasu (což se během puberty stane zejména u chlapců).

Hesla či PIN je bezpodmínečně nutné změnit, pokud dojde k úniku dat (to vám podle zákonů musí napadená služba sdělit) nebo pokud dítě telefon ztratí. Chcete si zkontrolovat zda vaše údaje nebo údaje vašich dětí někde unikly? Můžete na této stránce, která monitoruje úniky na darkwebu.


Jako každá technologie se i možnosti autentizace vyvíjejí – vznikají nové možnosti, jsou rychlejší, přesnější. Vznikají i postupy, jak autentizaci chránit před kybernetickými útoky a deepfake. Velkým trendem budoucnosti bude přihlašování pomocí přístupových klíčů, tzv. passkeys. Podobnosti o fungování této technologie si můžete přečíst na našem blogu pro IT specialisty. Pokud čtete magazín Safer Kids Online, o všech zásadních trendech se rozhodně dozvíte.

U důležitých služeb, jako je e-mail, sociální sítě nebo bankovnictví, doporučujeme zapínat vícefázové ověření (MFA = multi-factor authentication). Tento princip dobře znáte, používají jej banky, kdy musíte potvrdit přihlášení ještě kódem v SMS nebo odkliknout v aplikaci. Tento postup obrovským způsobem zvyšuje bezpečnost.

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat