Šťastné a kybernetické Vánoce: Jak zabezpečit dětský počítač nebo mobil?

Najdou vaše děti letos pod stromečkem první telefon či počítač? Projděte si s námi návod, jak jejich zařízení ochránit.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Rozbalí si letos vaše ratolesti pod stromečkem nový telefon nebo vlastní počítač? Už vidíme ty rozzářené oči. Vy si ale nejspíš děláte starosti jak na to, aby mohly nové zařízení využívat bez kybernetických rizik. Ty se dnes nevyhýbají ani dětem. Zabezpečit dětské zařízení ale není složité. Pojďme na to!

Některá doporučení jsou univerzální napříč zařízeními. Níže najdete návody pro operační systémy Windows a Android, které jsou nejpoužívanější. Principy jsou ale stejné, i pokud vlastní iPhone.

jak zabezpečit první smartphone dítěte

Jak zabezpečit dětem počítač?

V první řadě je důležité dbát na to, aby operační systém i všechny programy byly co nejaktuálnější. Nové verze programů totiž obsahují, mimo jiné, důležité opravy bezpečnostních chyb. Ujistěte se, že v počítači dítěte jsou povolené automatické aktualizace. Povolíte je v Nastavení > Aktualizace a zabezpečení.

Neméně důležité je vybrat spolehlivý antivirový program. Tyto programy nechrání jen před škodlivým kódem, umějí upozornit také na podezřelé a podvodné webové stránky, ochránit před botnetem nebo chránit webkameru.

Je vhodné v operačním systému vytvořit dětem vlastní účet, i když bude počítač jejich. U menších dětí doporučujeme, abyste účet vytvořili vy a dětem nepřidělovali administrátorská práva. Návod, jak účet krok za krokem vytvořit najdete zde. Máte tak možnost lépe děti ochránit.

Nastavte si rodičovskou kontrolu

Rozhodněte se, zda budete chtít využívat rodičovskou aplikaci. Tyto aplikace dokáží blokovat nevhodný obsah na internetu, nastavit limity pro hraní her nebo třeba digitální večerku. Je to výborný nástroj obzvláště pro menší děti, které mají problém sledovat čas.

Na pravidlech se domlouvejte společně. Nejlepší zabezpečení si dítě poskytne samo, pokud chápe rizika, ví, jak se na internetu chovat.

Postupem času můžete nastavení měnit. Aplikace obvykle mohou monitorovat děti do 13 let. Existuje řada možností, jakou aplikaci využívat – vlastní verzi má Windows, Google, ESET nabízí jako součást svých antivirových programů i některé sociální sítě.

Přečtěte si také: Přehled rodičovských aplikací

Jak zabezpečit dětem chytrý telefon?

U jakéhokoliv dětského zařízení je velmi důležité nainstalovat bezpečnostní program. Počítače si chrání prakticky všichni Češi, u mobilních telefonů to ale neplatí, ty si chrání jen 60 % z nás. Zranitelné jsou ale stejně, tak na to nezapomínejme. Základní verze antivirových programů pro chytré telefony lze využívat i bezplatně.

První telefon je dobré zabezpečit proti ztrátě. Menším dětem se může snadno stát, že telefon někde zapomenou. Využívat můžete funkci Anti-theft, která umí vyfotit na dálku fotku a také alespoň přibližně určit polohu.

V případě telefonů doporučujeme vždy zamykat obrazovku. Je jen na vás a preferencích dítě, jaký typ. Mezi nejbezpečnější varianty patří biometrické odemknutí (otiskem prstu nebo skenem tváře) a heslo, méně bezpečný je PIN a gesto, ale i to je lepší než žádný zámek. Díky zámku zůstanou data dětí v bezpečí, bez ohledu na to, že dítě telefon někde nechá.

Jak nastavit zámek telefonu:
Nastavení > Zamknout displej >Typ zámku

Stejně jako v případě počítačů je velmi důležité bez odkladu aktualizovat aplikace i operační systém. Stačí otevřít Nastavení > Aktualizace software a nastavit možnost Automaticky stahovat přes Wi-Fi.

V neposlední řadě je potřeba dbát na to, jaké aplikace si dítě do telefonu stahuje. Vždy aplikace vybírejte jen v oficiálním obchodu, tj. Obchod Play nebo App Store. Tyto obchody totiž prověřují, zda aplikace neobsahují škodlivý kód.

Jak vybírat aplikace pro děti?

Řídit se můžete štítkem PEGI, který uvádí doporučený minimální věk. Pokud jde o novou hru, doporučujeme, abyste si ji nejprve vyzkoušeli, případně si pročetli recenze. Sami si tak ověříte, zda jsou jazyk ve hře, zápletka a podobně pro vaše dítě vhodné.

jak vybrat aplikace pro děti?

Aplikacím vždy přidělujte co nejméně oprávnění. Oprávnění totiž zpřístupňují naše soukromá data v telefonu. A někdy si jich aplikace žádají moc.

Děti a bezpečnost dat

Pokud jste prošli zabezpečení zařízení, podle tipů výše, zbývá už jen jedno: promluvit si s dětmi o bezpečnosti jejich dat. Osobní data jsou to nejcennější, co online máme. Po řadě údajů jdou kybernetičtí útočníci a pokoušejí se je získat.

Vše, co nahrajeme na internet , už na něm zůstane. Nikdy to nedokážeme spolehlivě smazat.

Ochranným prvkem dat jsou hesla. Je důležité, aby základní pravidla znaly a používaly i děti (samozřejmě s pomocí rodičů).

Spolehlivé heslo je….
⇒ komplexní,
⇒ unikátní,
⇒ tajné.

Neexistuje nic jako vhodná délka. Pokud máte opravdu dlouhé heslo, nepotřebujete tolik složitých znaků. Dětem lze doporučit využívat heslové fráze, které se i snáze píší na klávesnici.

Nikdy si všem hesla neukládejte v prohlížečích. Ukládat je můžete v password manageru. Jde o speciální program, který hesla spolehlivě šifruje; bývá součástí i některých prémiových antivirových programů. Často nabízejí i rodinné verze, kdy vy jako rodiče můžete spravovat hesla dětem (děti k nim mají také přístup) a zároveň mít zvlášť vlastní trezor třeba s hesly k internet bankingu a datové schránce.

Platí, že data, která nenahrajete online, nejde zneužít. Nejde jen o kybernetické útočníky. Například vůli nevhodné fotce mohou děti čelit výslechu či šikaně. Stejně jako učíme dětem neříkat cizím lidem na ulici, kde bydlí, neměly by žádné osobní údaje sdělovat ani online. Pokud využíváte sociální sítě, nastavte sobě i dětem profily jako soukromé. Vytvořte si online komunitu lidí, které znáte i osobně.

V řádném případě nedoporučujeme sdílet fotografie (a to ani s rodinou), na které jsou děti v nějakých trapných situacích nebo odhalené.

Mnoho rodičů má obavy také ze zdravé používání. Nikdo z nás nechce, aby se z dětí stali otroci telefonů neustále přilepení k displejům. Od začátku si doma nastavte pravidla, jak technologie zdravě používat.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat