TikTok patří bezesporu mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešních teenagerů. Ruku v ruce s tím roste i počet kritiků této sítě. Pojďme se na tuto síť podívat střízlivýma očima. Vysvětlíme si, na co si na TikToku dát pozor a jak tuto síť používat bezpečněji.
Pro děti je TikTok svět plný zábavy, inspirace, možností se vyjádřit, ale také místem, kde prokrastinují. Pro nás rodiče je důležité, abychom porozuměli této platformě, jejím možnostem i potenciálním rizikům. Nejde jen o to naučit děti, jak si nastavit soukromí nebo vybírat bezpečný obsah, ale také o to, jak zůstat autentickými a zachovat si soukromí.
Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu
Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.
STÁHNOUT PŘÍRUČKUProč před TikTokem všichni varují?
TikTok je v mnoha ohledech specifický. Už jen tím, že za ním stojí společnost ByteDance a sídlí v Číně (jiné oblíbené sítě vznikly převážně v USA). Často se setkáte s argumentem, že rizikové je ukládání dat uživatelů na čínských serverech.
„Je pravdou, že aplikace TikTok sbírá neúměrné množství dat, která nesouvisí s funkcemi sítě. Čínské právní prostředí také ukládá firmám povinnost sdílet data o uživatelích se státem, což je například u nás možné jen ve výjimečných případech, se souhlasem soudu. TikTok sbírá mnohem více údajů než jiné sociální sítě,“ vysvětluje bezpečnostní specialistka Vladimíra Žáčková. „Je rozhodně na místě zvážit, co o sobě chci sdílet. Jako zásadní problém pro teenagery vnímám spíše algoritmy sítě.“
Algoritmus TikToku je specifický program, který vybírá, jaká videa se uživateli zobrazí. Přesný model neznáme, dnes už jej řídí umělá inteligence. Vychází z toho, jaký obsah uživatele bavil, co sledují jiní lidé s podobnými zájmy a tím, co je zrovna trendy. TikTok má algoritmus naprogramovaný tak, aby byl hodně agresivní – neustále vnucuje další, líbivější videa.
„TikTok se – stejně jako každá jiná síť – uživatele snaží udržet co nejdéle. Ovšem tento je mnohem agresivnější a klade až enormní tlak na lidskou psychiku. Děti, které jsou mnohem zranitelnější než dospělí, tak bez jejich vědomí uzavírá v nekonečné spirále, která jim stále předhazuje jejich problémy a nejistoty, což jim bezesporu spíše škodí,“ dodává.
Svět super rychlých videí je náročný na pozornost
Momentálně jsou na TikToku v kurzu tzv. split screen nebo multi screen videa, jde o typ obsahu, kdy se v jenom příspěvku na displeji objeví několik na sobě nezávislých videí. To je ale pro naše vnímání velmi náročné, obzvláště pak pro dětský mozek.
„Tento typ videí má závislostní efekt. Pro náš mozek je několik hýbajících se videí naráz dávka dopaminu. Kromě toho, že se mozek stává závislejší, tak je mnohem náročnější pro naši pozornost s několika videi udržet krok. Mozek totiž přeskakuje od videa k videu a nedokáže se pořádně soustředit a zpracovat informace ani z jednoho videa,“ vysvětluje dětská psycholožka Kamila Ryšánková.
„Současně toto video zaujme mozek natolik, že máme nutkavou potřebu si jej pustit několikrát a pochopit, co se tam děje. Efekt těchto videí sice ještě nebyl pořádně prozkoumán, ale prozatím to vypadá, že bude dost podobný jako když sledujete více obrazovek najednou – počítač, telefon, televizi a na každém zařízení je spuštěno něco jiného. Studie ukázaly, že u dospívajících, kteří zároveň používají více obrazovek, se zhoršuje pozornost i paměť. Pro rozvíjející se mozek může být tento obsah velkou zátěží a přestimulováním. Pokud dítě pravidelně konzumuje pouze tento typ videí, tak může být potom velice těžké něčím jiným dětskou pozornost zaujmout,“ varuje.
Z těchto důvodů je dobré se těmto konkrétním příspěvkům spíše vyhýbat. Obecně mají sociální sítě problém odhalit včas nevhodný obsah a buď jej zablokovat nebo je alespoň nenabízet nezletilým uživatelům. Pod mnoha příspěvky se dá také setkat s kyber šikanou. Těmto fenoménům se nedá online úplně .
„Děti podporujme, ať si vybírají obsah, který jim přináší radost. Často zmiňují, že vidí rozdíl v obsahu, který jim něco dává a když jde jen o prázdné koukání. Pokud se obklopí na sociálních sítích svými kamarády z fyzického světa, je méně pravděpodobné, že budou čelit násilnému obsahu, hejtům nebo výsměchu. Pro začátek je nejjednodušší se s dětmi domluvit na čase, který budou na TikToku trávit a zajímat se o obsah, který sledují. Tedy o to, co na něm dítěti přijde zábavné a zajímavé, jak se cítí při čtení komentářů a zjišťovat, co se dítěti líbí,“ radí Kamila Ryšánková.
„S dětmi také mluvme o tom, jak my sami používáme sociální sítě. Nebojme se nahlas říct, že si budeme promazávat účty na sítích, které sledujeme nebo s dítětem proberme, že jsme někoho přestali sledovat, protože jsme si začali všímat toho, že nám daný profil nedělá dobře. Postupem času můžeme zapojit jednoduchá videa z YouTube, kde je vysvětleno, co daná aplikace dělá s našim mozkem. Nikdy pochopitelně nejde podchytit úplně vše, ale tím, že s dítětem mluvíme, jak o rizicích, tak benefitech, které technologie přináší, tak mu dáváme možnost vědomého rozhodování.“
Jak používat TikTok bez rizika
Velkým problémem je nadužívání sítě, obzvláště s ohledem na specifika algoritmů, které dětem nabízí neustále lákavý obsah, který je velmi těžké vypnout.
Aplikace nabízí možnosti, jak mít používání sítě pod kontrolou. Doporučujeme dětem a teenagerům tyto funkce využívat. Díky tomu mohou začít používat aplikaci vědoměji, což sníží negativní dopady. Tyto funkce najdete v nastavení (stačí ťuknout na ikonu profilu) a přejí na možnost Čas u obrazovky.
Mezi tyto funkce patří Denní čas strávený u obrazovky a Pauzy v čase u obrazovky. Tyto funkce upozorní uživatele, že je vhodné na nějaký čas aplikaci vypnout nebo si dát od scrollování pauzu.
Velmi užitečná je také funkce Připomenutí spánku. Displeje totiž vyzařují modré světlo, které velmi negativně ovlivňuje náš spánek. Obecně je na typ světla dětský mozek citlivější, byť i to může být individuální. O vlivu světla na spánek se dočtete více zde. Funkce může pomoci „vzpomenout si“, že čas displej vypnout, aby se děti vyspaly lépe.
Všechny tyto funkce lze samozřejmě přenastavit nebo vypnout. Ale pomáhají dětem získat přehled. Postupně se sami naučí využívat sítě tak, aby pro ně měly benefity a eliminovaly se rizika. Dětem tak dáváte velmi cenný nástroj: budou to ony, kdo rozhodne, ne nějaký algoritmus či program.
„Udělejte z toho společnou výzvu. Stanovte si společně časový horizont a téma – například vliv sociálních sítí na spánek. V tomto čase najděte co nejvíce argumentů pro a proti nebo informace, co jde udělat, aby se spánek zkvalitnil. Potom si k tomu společně sedněte a pokuste si navzájem jednotlivé body vysvětlit. Můžete k tomu využít různé pořady, videa, infografiky, příspěvky na sociálních sítích,“ navrhuje Kamila Ryšánková. „Nejde jen o tom dětem říct: Tohle nebudeš dělat. Děti potřebují rozumět tomu, proč některá pravidla nastavujeme a zároveň je pro nás dospělé důležité slyšet i názor dítěte a mít zájem o to, co na sítích dělá. A ještě lepší je, pokud dítě vidí, jak s technologiemi zacházíme my.“
Jak si nastavit TikTok bezpečně?
TikTok je možné v Česku používat až od 13 let. Do té doby by děti neměly mít vlastní účty, ačkoli mohou samy videa sledovat. Věk se ověřuje zadáním data narození. Doporučujeme dát přesný rok, protože podle věku se zpřístupňují funkce.
Věk | Dostupné funkce |
---|---|
Do 13 let | Mohou sledovat videa bez registrace, nemohou ale nahrávat svůj vlastní obsah, komentovat ani lajkovat. Jejich data se tak nijak neshromažďují. |
13 - 15 let | Účty uživatelů do 15 let jsou ve výchozím nastavení soukromé. Mohou nahrávat videa a sdílet je, ale dostupná jsou jen pro jejich přátele. Nemohou používat funkci duet nebo živé vysílání. Nemohou posílat ani přijímat přímé zprávy. |
16 - 17 let | Účet může být veřejný, mohou živě streamovat a přijímat zprávy. Nemohou ale nakupovat, posílat ani přijímat virtuální dárky. |
Pokud vaše dítě účet má, měl by být soukromý Tak jeho obsah uvidí jen lidé, které vaše dítě schválí. Může si tak samo vybrat, koho do své virtuální bubliny přátel chce pustit. Platí, že by mělo být vybíravé.
Projděte společně nastavení soukromí. Doporučujeme zejména tyto kroky:
#2 Nepropojujte TikTok s jinou sociální sítí.
#3 Nedávejte aplikaci přístup ke kontekatům v telefonu. Obecně dávejte aplikacím pouze nezbytná oprávnění, která potřebují ke svému fungování.
#4 Profil nastavte jako soukromý.
#5 Komentáře a zmínky umožněte jen sledujícím, které sledujete. Duety, sešití a samolepky jen sobě. Nedovolte jiným uživatelům stahovat videa.
#6 Vybírejte si dobře, koho chcete sledovat a kdo může sledovat vás. Nastavte seznam sledovaných tak, abyste jej mohli vidět jen vy.
U dětí je na místě zablokovat fotosenzitivní videa – tedy laicky ta, která moc blikají. Toto lze v Nastavení, pod možností Usnadnění.
Můžete se také domluvit na zapnutí Rodinného párování. To je funkce rodičovské kontroly. Obě strany (tedy rodič i teenager) musejí na svém telefonu párování schválit. Rodič pak může nastavovat časový limit nebo ovlivnit, kdo může na síti dětem psát. Nevidí ale do obsahu zpráv nebo to, jaký typ videí dítě sleduje.
Důležité je používat silné heslo, aktualizovat a také si celý telefon dobře zabezpečit. O tom, jaké obecné zásady bezpečnosti dodržovat, se dozvíte více v příručce.
Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu
Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.
STÁHNOUT PŘÍRUČKUČlánek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.