13 zásad netikety, díky kterým může každý změnit internet

I v digitálním světě platí normy slušného chování, označovaná jako netiketa. Prozkoumáme několik základních pravidel, která se budou hodit i dětem.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Někdy to vypadá, že dnešní internet je místem plným polopravd, nenávisti a lidí bez špetky vychování. Pojďme se spolu podívat na základy netikety – tedy správného a slušného chování online. Představíme si 13 pravidel, které by měli zná i nejmenší uživatelé a pokud je budeme všichni dodržovat, stane se z internetu mnohem lepší místo.

Netiketa
Slovo vzniklo spojením slov internet a etiketa. Netiketa je nepsaný soubor pravidel chování. Netýká se jen ohleduplné komunikace, zahrnuje i pravidla jak třeba psát pracovní e-maily, aby byly pro druhou stranu rychle čitelné a srozumitelné.

Pravidla netikety pro děti

#1 Buď vlídný

Povzbuzujte vaše dítě, aby se k ostatním chovalo online stejně jako osobně. Slova mohou  ublížit. Než odešlou děti jakýkoli komentář, měly by se zeptat samy sebe: “Řekl/a bych to někomu tváří v tvář?”.

Slova podpory mohou někomu, kdo se potýká s problémy, skutečně pomoci, i když jsou řečena pouze online. Vyhněme se osobním urážkám nebo kritice a učme děti jednat s jinými laskavě.

#2 Přemýšlej, než něco nasdílíš

Cokoli zveřejníme na internetu, vytváří digitální stopu, která už nejde dost dobře smazat. Platí to dokonce i pro věci, které pošleme jen několika přátelům nebo rodině. Může se stát, jestli to někdo z nich nasdílí dál( klidně i v dobré víře). Proto je důležité, abychom s dětmi diskutovali o tom, jak zodpovědně sdílet.

Naučte vaše dítě rozlišovat, co je lepší nechat si pro sebe. To platí jak pro fotografie a videa, tak pro text. Dobré pro základní orientaci je babiččino pravidlo nebo pravidlo autobusové zastávky.

#3 Vždycky prověřuj

Sami jistě víte, že internetem kolují i hoaxy, dezinformace a lži. Pro děti může být složité se zorientovat. Podporujte je v kritickém myšlení.

Základem by vždy mělo být ověření informace, než ji pošlou někomu dalšímu. Nejde jen o politická témata, dezinformace využívají i podvodníci, aby z lidí vylákali peníze nebo osobní údaje.

#4 Zpochybňuj online autority

Na internetu nikdy s absolutní jistotou nevíte, kdo je na druhé straně. Uživatel může lhát o své totožnosti nebo se vydávat za experta na oblast, které nerozumí. Často se můžete online setkat s nezdravými radami influencerů, nebezpečnými výzvami online celebrit nebo tlakem na to, jak by děti měly vypadat a co dělat.

To, že někdo vypadá mile nebo má hodně followerů na sociálních sítích, neznamená, že si zaslouží důvěru. Kriticky přemýšlet nad lidmi, kteří na nás působí jako vzory nebo nad vlastními přáteli,je velmi těžké, ale důležité.

Učme děti, aby si vážily svého soukromí a zvažovaly, komu se online chtějí svěřit.

#5 Dopřej prostor i ostatním

Online prostor je snadné zahltit jen svými názory. Ale komunikace by měla být vzájemná. Naučte děti nezahlcovat druhou stranou jen svými komentáři, ale dát jí prostor.

Stejně tak není zdravé odpovídat okamžitě na všechny zprávy a očekávat rychlou reakci od druhých. Naopak, pokud cítíte vy nebo vaše děti nutkání na všechno reagovat hned, můžete se potýkat se syndromem FOMO.

#6 Dovol se, než něco nasdílíš

Často opakujeme, jak je na internetu důležité hlídat si své soukromí. Nikdy nevíme, kde přesně mají hranice jiní lidé. Naučte děti tyto hranice respektovat – stačí se před nasdílením fotky zeptat. Toto pravidlo se nejsnáze učí vzorem – tedy tím, že se my rodiče zeptáme dětí, zda nějakou fotku můžeme sdílet nebo poslat babičce.

#7 Respektuj soukromí ostatních

Na internetu si musíme chránit také hesla a přístupy do různých aplikací. To znamená hesla tajit a na sdílených (třeba školních) počítačích se pečlivě odhlašovat. Na což ovšem děti mohou snadno zapomenout.

Pokud vaše dítě zjistí, že se spolužák před ním zůstal přihlášený, mělo by svého kamaráda jednoduše odhlásit a upozornit ho, aby byl příště opatrnější. Je proti netiketě někoho kvůli tomu škádlit nebo číst přes rameno.

#8 Nezapomínej na okolní svět

Když se příliš ponoříme do online světa, může být snadné zapomenout na realitu offline. Udržet si fyzická přátelství a offline koníčky jsou velmi důležitá pro duševní pohodu. Podporujte děti, aby trávily čas i mimo internet. Digitální detox prospívá zdraví, ale třeba i pozitivnímu vnímání sebe sama.

#9 Buď si vědom své síly

Diskutujte o odpovědnosti, která je spojena s vlivem online – a to i v malých kruzích. Každý z nás je mikroinfluencerem, který může mít vliv na to, co si myslí naši přátelé a rodina.

Je dobré naučit se zvažovat dopady svých slov a činů na svou komunitu. Povzbuzujme děti, aby ony byly tou pozitivní změnou, kterou chtějí vidět na internetu.

Věděli jste, že….
…PSANÍ KAPITÁLKAMI v online komunikaci znamená, že křičíte? Považuje se to za nezdvořilé.
…některé emotikony mají zavedené významy (třeba lilek) a není vhodné je používat, pokud si nejste jistí?

#10 Dodržuj stejná pravidla a zvyky offline i online

Mnoho lidí se na internetu chová víc uvolněně, protože si myslí, že jsou anonymní. To ale není pravda. Je vás ale možné identifikovat třeba podle digitální stopy nebo pozadí na fotografii, kterou nasdílíte.
Proto platí, že i online dodržujeme zákony a snažíme se vyvarovat provokací a vulgárních komentářů, protože za vymyšlenou přezdívku se neschováte.

Internet není anonymní médium. Proto vždy říkejte jen to, pod co byste se klidně podepsali.

#11 Nespamuj

Každý z nás je dnes a denně na internetu zahlcený obrovským množstvím obsahu. Část z něj ani nechceme vidět – je to reklama, příspěvky na sociálních sítích, které se netýkají naišch zájmů a samozřejmě spam.

Mezi základní pravidla slušnosti online patří nezahlcovat své přátele obsahem, o který nestojí. Například není vhodné označovat všechny pod příspěvkem na slevu ve vašem oblíbeném obchodě.

#12 Nebuď pirát

Spousta obsahu, programů a aplikací není zadarmo. Ostatně i proto existují platformy jako HeroHero nebo Pickey, kde si můžete platit své oblíbené tvůrce.

Velmi často se placený obsah nebo aplikace dá stáhnout i zdarma z pochybných úložišť. Nedělejte to. Je to v podstatě krádež. Navíc to není ani bezpečné, ilegální kopie mohou obsahovat také škodlivý kód, nejčastěji adware .

#13 Vybírej si obsah

Internet vznikl proto, aby pomohl s šířením znalostí, sociální sítě, abychom nebyli nikdy sami. Je důležité dětem vštěpovat, že by si měly vybírat, co je zajímá a baví, stejně jako si v cukrárně vybírají svůj oblíbený zákusek.

Na internetu bychom se měli cítit dobře – pokud tomu tak není, klidně zablokujte spolužáka, který má ošklivé komentáře, přestaňte sledovat populární celebritu nebo se na chvíli odpojte. Duševní pohoda je něco vzácného, co si musíme umět opečovávat i online.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat