Online hry si podmanily celý svět. Děti se díky nim mohou naučit spoustu zajímavých dovedností nebo si najít nové kamarády. Fungují jako odpočinek od stresu. Někteří hráči ale někdy využívají anonymity her, aby si vylili svou frustraci, a uchylují se k šikaně, nenávistným nebo nevhodným komentářům, což dětem mnohdy zkazí zážitek z hraní.
Nevhodné chování bohužel není vůbec rarita. Podle průzkumu z USA se téměř polovina teenagerů setkala s tím, že protihráč úmyslně kazil hru, třetina se setkala s nadávkami a pětina s tím, že je jiný hráč osobně ponižoval.
Jak poznat šikanu ve hře?
V online hrách má kyberšikana různé podoby. Často se zaměřuje na nováčky a méně zkušené hráče. Dostávají nelichotivé přezdívky jako „noob“ nebo „lamer“ (obojí označuje nezkušeného hráče, lamer se navíc ani nechce ve hře zlepšovat). Samozřejmě platí, že soutěživost je nedílnou součástí herní kultury. Je nutné rozlišit, kdy tyto interakce překračují hranici šikany.
Jak můžeme dětem pomoci? Je důležité budovat v dětech vědomí vlastní sebehodnoty a vysvětlovat, že druhá strana si tak prostě vybíjí zlost a není to osobní. Snadno se to řekne, ale je velmi obtížné si nenávistné komentáře nepouštět takzvaně k tělu.
Naučte děti rozlišovat škádlení od škodlivých útoků, všímat si změn v jejich chování a podporovat otevřený dialog o herních zážitcích.
Zároveň je třeba zmínit, že kyberšikana při hraní her se může zásadně lišit od kyberšikany ve školním prostředí. V typických případech jsou agresory často spolužáci nebo jiné osoby z offline života dítěte. V případě kyberšikany spojené s herním prostředím může být agresorem kdokoli – třeba z jiného kontinentu.
Zejména mladším hráčům proto doporučujeme vypínat chat, kdykoli je to možné, a kooperační hry hrát jen s lidmi, které osobně znají.
Vždy platí, že by dospívající neměli ostatním hráčům poskytovat žádné osobní informace, například jméno, adresu nebo fotku.
Hra by měla být příjemný zážitek. Pokud je nějaký hráč vulgární nebo zlý, vyhýbejte se mu.
K pochopení šikany je klíčové, aby dítě včas rozpoznalo, kdy herní jazyk přerůstá v nenávistné projevy. Znevažující komentáře na základě rasy, náboženství, pohlaví nebo sexuální orientace jsou stejně nepřijatelné online jako offline. To jednoznačně překračuje hranice svobody projevu a také to porušuje pravidla hry (která každý hráč odsouhlasil).
Jak na šikanu v online hrách reagovat?
Bránit se šikaně ve hře vyžaduje zapojení hráčů, rodičů i vývojářů her. Řada her má nástroje, které umožní blokovat agresivní hráče. Populární online hry, jako je Fortnite, League of Legends a Overwatch, hráčům umožňují nahlásit urážlivé chování přímo ve hře.
Pokud je to možné, vždy nevhodné chování hráčů reportujte. Udržujete tak bezpečnější herní prostředí pro všechny.
Je ale na nás rodičích, abychom dětem vysvětlili, co už není přijatelné, a podpořili je. Šikana může a často také začíná jako přátelské rýpnutí.
Doporučujeme si šikanózní chování zdokumentovat, například si uložit odkaz na chat nebo si vyfotit obrazovku. Jen zabanovat šikanujícího hráče nestačí, ten totiž bude dál tyranizovat další hráče.
Jak vytvořit bezpečné digitální hřiště
Hraní online her otevírá svět dobrodružství. Rozhodně ho nestojí za to zavrhnout kvůli několika málo neslušným hráčům. K hraní her přistupte stejně proaktivně jako k jiným aspektům kyberbezpečnosti. Doručujeme dodržovat tato pravidla:
- Pečlivě si zvolte heslo a za žádných okolností ho nikomu nesdělujte.
- Zapněte si dvoufaktorové ověření, pokud to hra nebo platforma umožňují.
- Hry si stahujte jen z oficiálních zdrojů. Pirátské verze obsahují často malware.
- Vypínejte chat, pokud to jde.
- Nesdílejte žádné osobní informace s ostatními hráči.
- Hrajte jen s přáteli z fyzického světa
- Nevhodné chování jiných hráčů hlaste vývojářům hry.
- Na zařízení, na kterých děti hrají, vždy nainstalujte bezpečnostní program.
Na netiketě záleží. Atmosféru ve hrách si tvoří sami hráči. S chováním jiných nemůžeme nic udělat, ale každý může přispět svým dílkem laskavosti. V online prostředí funguje tzv. disinhibiční efekt. Znamená to, že si za profilem nepředstavíme živého člověka, a tudíž jsme mnohem méně empatičtí. Dobré pravidlo, kterého se můžete držet: „Pokud byste to neřekli do očí, nepište to.“
Nevíte, jak téma šikany nebo komunikace ve hrách s dětmi otevřít? Stáhněte si konverzační kartičky.
Povídejme si s dětmi
o technologiích...
... protože, kde panuje důvěra, tam je i online bezpečno. Stáhněte si ZDARMA konverzační karty, které vám pomohou otevřít složitá témata.
CHCI KARTIČKY👉 Desatero bezpečného hraní videoher pro děti
👉 Jak ochránit děti před kyberšikanou?
👉 Online hry: 6 tipů, jak je mohou děti hrát bezpečně
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.