7 užitečných triků, které na spotify asi nepoužíváte

Vzato zeširoka, Spotify je pěkně vychytaná věcička. Nejenom, že teď všichni sdílíme největší hudební knihovnu na světě, ale strašně jednoduše a efektivně se v ní i vyhledává. Jakmile se rozhodnete, co máte chuť poslouchat, zvolená písnička začne hrát během chvilky.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Co kdybychom tedy přišli s tvrzením, že již tak dokonalé Spotify umíme ještě vylepšit? Přestože mnoho z nás na Spotify každý den spoléhá, stále v něm zůstává mnoho zabudovaných funkcí, které necháváme ležet ladem. Takže tady je 7 tipů a triků, které stejně tak dobře fungují jak v placené verzi, tak v té zdarma.

Změňte způsob, jakým hledáte

Nástroj sloužící k vyhledávání na Spotify je už tak poměrně šikovný, schopný najít téměř jakoukoli skladbu a to i po zadání jen několika písmen z názvu. Ale co když si nejste úplně jisti, co hledáte? Nebo jak zúžit hledaný výběr u umělce, který za sebou má 30 letou plodnou kariéru? Řešení je snadné, i když trochu ukryté pod povrchem.

Ačkoli se s tím dobří lidé ze Spotify nechlubí, je možné ve vyhledávání nastavit určitá kritéria, která výsledky ještě profiltrují na specifický žánr, rok vydání nebo časové rozpětí. Jednoduše do vyhledávání napište pro žánr: genre: zvolený žánr; year: od-do; nebo label: zvolený label. Zadávat můžete samozřejmě i kombinace. Takže pokud například hledáte nějakou independent nahrávku z poloviny 90. let, vydanou v 4AD, zadejte do vyhledávání toto: year:1993-1997 label:4AD. Výsledky si pak už projdete stejně, jako jste zvyklí u běžného hledání.

Jak ukrýt před světem, co posloucháte?

Pokud vášeň pro Spotify sdílíte s přáteli, pak jste už určitě objevili, že je možné podívat se, co kdo z vašich známých poslouchá. Někdy se ale přeci jen stane, že se s tím, co vám zní do ucha, chlubit moc nechcete – ne vše je přece nutné vytrubovat do světa. Takže až budete mít příště chuť si po obědě pustit do ouška Evu a Vaška a nebudete chtít, aby to všichni přátelé hned viděli, stačí v horním pravém rohu poklepat myší na vaše uživatelské jméno a vybrat tam private session – tak zůstanou všechny vaše hudební hříchy jen mezi vámi a Spotify.

Zazpívejte si

I Spotify má vlastní obchod s aplikacemi. Najdete v něm spousty úžasných add-onů, například Last.fm, Pitchfork nebo NME – budete tak vždy v kontaktu s nejnovějšími hudebními novinkami.

Asi nejlepší jsou však aplikace s texty písniček, jako jsou musicXmatch a TuneWiki se synchronizací právě hrající písničky. Text se vám tedy ukáže rovnou na obrazovce, bez zdlouhavého hledání. MusicXmatch tvrdí, že má databázi více než 6 milionů písňových textů, takže v domácí Karaoke párty vám již nic nebrání.

Sdílejte konkrétní momenty, ne jen celé písně

Sdílet písničky na Spotify je snadné – stačí pravé tlačítko myši a vybrat si mezi http nebo URI linkem. Zatímco http link se perfektně hodí pro vkládání do zpráv a chatů, URI link použijte pro sdílení na blogu nebo webové stránce.

Sdílení celé písničky není nic světoborného, to už umí snad opravdu každá aplikace. Co je ale na Spotify zajímavého, je možnost sdílet jen část písničky. Takže už žádné zdlouhavé poslouchání a hledání toho zajímavého momentu, který jste chtěli s přáteli sdílet – pošlete jen tu relevantní část vašeho 20 minutového mixu. Takže jak na to? Jednoduše zkopírujte URI link a na konec odkazu přidejte #time. Takže pokud vaše zamilované sólo začíná v 4:34 minutě písničky, přidejte na konec odkazu #4:34. Pokud používáte http odkazy, je nutné znak # nahradit %23.

Začněte vysílat vlastní rádio

Další výborný tip pro chvíle, kdy máte v hlavě vymeteno – zkuste rádio. Spotify ale nenabízí žádné obyčejné rádio, ale upravené přesně podle vaší nálady pro daný den.

Volbu rádia najdete v postranním menu – vyberte si písničku, na kterou máte zrovna chuť a stiskněte po straně tlačítko „Create New Station“. Pokud vás nenapadá ani žádná konkrétní písnička, pak je ještě možnost vybrat si z žánrově předdefinovaných hudebních stanic přímo na Spotify.

Vše přesně na svém místě

Pokud jste skutečně zaníceným fanouškem Spotify, pak se brzy začnete topit ve vlastním playlistu. Pokud se budete přihlašovat ke každému druhému, na který narazíte, brzy se vám to vymkne z rukou. Věřte, je to snadnější, než se zdá. Nicméně nebylo by to Spotify, aby nepřišlo s rychlým a efektivním řešením. Snadno si začněte své playlisty organizovat do složek. Stačí v horním menu kliknout na „File“ a nabídne se vám možnost vytvořit novou složku (Folder). Složky se dále dají řadit do kategorií, které si můžete sami pojmenovat – práce, běhání, posilka, před spaním atd.

Funkce follow your favourites

V digitální době je trochu oříšek zůstat na hudební scéně v obraze. Jednoduchou pomůckou se může stát tato poslední prezentovaná funkce – své oblíbené umělce můžete označit pro sledování a neunikne vám tak tedy žádná jejich novinka. Vyhledejte si svého oblíbeného interpreta a na jeho stránce nahoře najdete možnost označit umělce pro sledování. Jakmile tedy vydá novinku, dostanete oznámení a nikdy už tak nic zásadního na své hudební scéně nezmeškáte

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat