ilustrace malwaru

Adobe Flash opět v problémech

I když se společnost Adobe snaží a pravidelně vydává aktualizace, Adobe Flash Player patří mezi nejčastěji zneužívané aplikace. Většina uživatelů na aktualizaci Flash Playeru zapomíná a vystavuje tak své počítače resp. obsah počítače velkému riziku.
Total
0
Sdílení

Na poslední případ upozornila přímo společnost Adobe, která uveřejnila upozornění o další kritické zranitelnosti, jež útočníci aktivně používají k infikaci počítačů. Skupina Pawn Sorm, jež by za útok měla být zodpovědná, zaměřila svou malware kampaň na vládní a vojenské instituce ve Spojených státech, Ukrajině a dalších zemích Evropy. Zranitelnost postihuje operační systémy Windwos, OS X i Linux.

Typický útok obsahoval perfektně cílené e-mailové zprávy s infikovaným dokumentem v příloze, případně se snažili dostat nic netušící oběti na podvodné webové stránky. Ty slibovaly články na aktuální politická témata, která by mohla zaměstnance výše uvedených institucí zajímat. Ve skutečnosti však obsahovaly exploit kity, které ihned zaútočili na zranitelnosti v prohlížeči.

Skupina Pawn Storm není v oboru žádným nováčkem, má za sebou několik velkých malware kampaní, včetně nabourání do počítačového systému Bíleho domu. To vede ke spekulacím, že Pawn Storm je v rámci špionážních aktivit sponzorována na státní úrovni. Pravdu se veřejnost s velkou pravděpodobností nedozví, nicméně existence průmyslově politické špionáže je veřejným tajemstvím a o kyber válce mezi Čínou a Spojenými státy si cvrlikají už i vrabci na střeše.

Pro běžného uživatele tato zajímavá kauza znamená pouze to, aby kromě aktualizací operačního systému a antivirového programu nezapomínal ani na Adobe Flash Player. Případně jej rovnou odinstaloval, protože pro správný běh systému ani internetu není nezbytně nutný.

Mohlo by vás zajímat

Ruští hackeři po zvolení Trumpa masivně útočí na nevládní organizace v USA

Rozsáhlé phishingové útoky na nevládní organizace ve Spojených státech spustili krátce po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ruští hackeři známí jako The Dukes nebo skupina APT29. Jde o stejné aktivisty, kteří už v době prezidentské kampaně útočili na Demokratickou stranu a její kandidátku Hillary Clintonovou, upozornil server Securityweek.com.
Přečíst článek

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek