Na kybernetické hrozby si musíme dát pozor především během letních prázdnin

Hrozby pro Android: Léto je tady a s ním rostou detekce adwaru

Adware Hiddad, který se v Česku šíří ve falešných hrách napodobujících populární hru Minecraft, se v květnu objevil v polovině všech detekovaných případů na platformě Android.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

V téměř polovině všech zachycených hrozeb pro platformu Android se v květnu opět objevil trojský kůň Hiddad, který se v posledních měsících střídá s adwarem Andreed v čele pravidelné statistiky. I u adwaru Andreed jsme na začátku loňského léta pozorovali nárůst v počtu detekcí. Nyní se zdá, že se tento scénář bude opakovat i u trojského koně Hiddad, který na sebe opakovaně upozorňuje v Česku tím, že ke svému šíření využívá falešné hry, které se nápadně podobají velmi populární online hře Minecraft.

Léto bývá pro útočníky každoročně lákavé. V letních měsících obecně více relaxujeme a cestujeme a můžeme tak polevit ve své ostražitosti. Zároveň k celé řadě letních aktivit využíváme chytré telefony a aplikace – kromě online her také aplikace k vyhledávání ubytování, letenek nebo různé aplikace měřící naše sportovní výkony. Útočníci tak mají více příležitostí, jak nám škodlivý kód podstrčit. A my si napodobeninu aplikace potom sami a dobrovolně stáhnneme.

V květnu se trojský kůň Hiddad ukrýval ve falešných verzích her Block Sun Earth nebo Block Crazy Robo World. V obou případech se jedná o hry, ve kterých hráči podobně jako ve hře Minecraft staví svět z různých dílů a kostek.

Na reklamu radši neklikejte

Adware Andreed, který po několik měsíců patřil k nejčastěji detekovaným škodlivým kódům na platformě Android v Česku, se v květnu objevil pouze v necelé desetině všech případů. Oba typy adwaru pak také doplnil trojský kůň Triada.

Adware je potenciálně škodlivý kód, který zobrazuje agresivní reklamu, velmi často například prostřednictvím velkého množství vyskakujících reklamních oken, která jdou jen obtížně zavřít. Sám adware většinou není nebezpečný jako jiný malware, uživatel se ale může kliknutím na reklamu dostat na celou řadu nebezpečných webových stránek a tam stáhnout do zařízení daleko škodlivější kódy, nebo se přihlásit k placeným službám.

Bezpečnostní experti objevili adware Andreed v květnu nejčastěji v domnělých modifikacích, které mají z online her odstranit reklamy.

Adware vpustíme do telefonu většinou dobrovolně

Adware patří v Česku mezi nejrozšířenější kybernetická rizika. Za vyšším počtem jeho detekcí stojí pravděpodobně to, že ho uživatelé v porovnání s jinými škodlivými kódy vnímají jako méně nebezpečný a zkrátka nepovažují za nutné se před ním chránit.

A co na to říkají experti?

„Pokud uživatelé zjistí, že jim v důsledku kliknutí na agresivní reklamní odkaz vznikla nějaká finanční škoda – zadají například své platební údaje na falešných webových stránkách nebo odsouhlasí přihlášení k nějaké placené službě – je pro ně velmi obtížné či téměř nemožné získat své peníze zpět. Vše totiž provedou sami a dobrovolně,“ říká Martin Jirkal z ESETu.

Na adware nejčastěji narazíme v neoficiálních obchodech třetích stran nebo na různých internetových úložištích. Velkým lákadlem jsou hry nebo jinak placené programy zdarma. Vždy ale pamatujte, že takové aplikace se buď nebudou chovat tak, jak mají, nebo budou jako bonus obsahovat škodlivé kódy. Aplikace tak vždy stahujte pouze z obchodu Google Play.

Před adwarem a stejně tak před potenciálně nechtěnými aplikacemi (PUA) a nebezpečnými webovými stránkami spolehlivě ochrání také kvalitní bezpečnostní software.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za květen 2023:

  1. Android/Hiddad.BAQ trojan (49,94 %)
  2. Android/Andreed trojan (9,43 %)
  3. Android/Triada trojan (2,71 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,47 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.KMZ trojan (1,73 %)
  6. Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (1,73 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.GWO trojan (1,66 %)
  8. Android/Hiddad.AYF trojan (1,60 %)
  9. Android/Agent.ELP trojan (1,48 %)
  10. Android/Agent.ELC trojan (1,48 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat