chytrá tv

I chytrá TV může být zranitelná. Víte, jak zvýšit její zabezpečení?

Podobně jako všechna zařízení připojená k domácí síti, i chytrá TV se může stát terčem kybernetických útoků.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

O bezpečnosti zařízení připojených k internetu jste si v minulosti mohli přečíst již několik článků. Tento článek se věnuje zabezpečení domácí sítě a připojených zařízení mezi které samozřejmě patří i chytrá TV. Níže najdete šest bezpečnostních tipů, které vám pomohou lépe se orientovat v dané problematice.

Chraňte přístupové údaje k routeru

Slabé zabezpečení vašeho domácího routeru může ohrozit všechna připojená zařízení. Například útok Man-in-the-middle (MITM) by mohl zločincům umožnit nainstalovat malware na vaši chytrou TV. V takovém případě by útočník nejprve potřeboval získat přístup k vaší síti, což lze například hacknutím routeru. Prvním krokem, který byste měli učinit je zabezpečení routeru:

Uspořádejte si domácí síť a připojená zařízení

K vašemu routeru je pravděpodobně připojeno více zařízení. Vhodný způsob zabezpečení domácí sítě je roztřídit všechna připojená zařízení do jednotlivých skupin.

Tímto způsobem budete moci snadno kontrolovat připojená zařízení. Budete mít přehled, která zařízení využíváte a ta nepoužívaná můžete odpojit.

Podle jednotlivých skupin můžete vytvořit několik lokálních sítí a citlivá zařízení připojit zvlášť. Jednu síť můžete také vyhradit na připojení k internetu určené pro hosty.

Nastavte správně vaši chytrou TV

Podobně jako všechna připojená zařízení (včetně routeru), i chytrá TV by měla být správně nastavená. Konkrétní postup se může u jednotlivých zařízení lišit, kroky si ověřte v návodu od výrobce.

  • Ujistěte se, že nastavíte odesílání pouze těch informací, které jste vašemu poskytovateli ochotni poskytnout. Někteří výrobci dokonce sbírali citlivé informace včetně zvukových nahrávek.
  • Pokud má vaše chytrá TV webkameru, pamatujte na to, že i na ni byste měli při zabezpečení myslet. Pokud ji nepoužíváte, vždy ji vypněte, pokud to systém umožňuje. Zvážit můžete i krytku webkamery, jistě si pamatujete fotografii Marka Zuckerberga, na které si přelepil webkameru svého notebooku lepící páskou.

Nainstalujte nejnovější aktualizace

Kybernetičtí zločinci často hledají nejrůznější zranitelnosti, které by mohli využít k infiltraci zařízení oběti.

Většina zařízení internetu věcí (IoT) nestahuje aktualizace automaticky. Je proto nutné na aktualizace myslet a pravidelně kontrolovat dostupnost nejnovějších bezpečnostních záplat.

Chytré TV připojené k internetu mají svůj firmware i operační systém. Podobně jako u počítačů a noteboooků, i u chytrých televizorů je vhodné stahovat nejnovější bezpečnostní aktualizace a patche.

Používejte komplexní bezpečnostní řešení

Podobně jako počítače a mobily, i ostatní chytrá zařízení je nutné chránit proti kybernetickým hrozbám. Je důležité používat komplexní internetovou ochranu od prověřeného prodejce, která ochrání celou vaši domácí síť: od routeru, přes počítače a mobily až k chytré TV.

Máte samozřejmě na výběr z několika možností, například aplikace ESET Smart TV Security nabízí ochranu proti malwaru v reálném čase.

Bezpečnostní produkty většinou nabízí zkušební verzi zdarma. Můžete je vyzkoušet a přečíst si reference, které vám pomohou lépe se rozhodnout, zda je pro vás dané řešení vhodné.

Aplikace stahujte s opatrností

Malware a potenciálně nechtěné aplikace (PUA) jsou hlavním bezpečnostním problémem obchodů s aplikacemi. Důkazem mohou být některé články, které jsme zde publikovali:

Bankovní trojany, falešné bezpečnostní aplikace, hry nebo podvržené aplikace. Kyberútočníci využívají různé taktiky a zaměřují různá zařízení, chytrá TV není výjimkou.

Aplikace proto stahujete jen z oficiálních obchodů a vždy kontrolujte jméno vývojáře, který aplikaci publikoval. Vhodné je také zkontrolovat recenze uživatelů.

Závěrem

Nyní máte kompletní přehled o tom, jak zlepšit zabezpečení vaší chytré TV. Mějte však na paměti, že IT bezpečnost není limitována jednotlivými kroky v konkrétním čase. Udržovat chytrou TV v bezpečí vyžaduje dlouhodobou snahu a monitorování.

Ve vlastním zájmu se ujistěte, že výše uvedené kroky dodržujete a procházíte zabezpečení IoT zařízení pravidelně.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat