Jak chránit své účty na Netflixu nebo HBO GO?

V době karantény si Netflix předplatilo rekordních 15,8 milionů uživatelů. Podobné streamovací platformy pro sledování filmů a seriálů jsou velmi populární i u nás. Máte účet a věříte, že je dostatečně zabezpečený?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Prozatím žádná ze streamovacích služeb svým zákazníkům nenabízí dvoufaktorové ověření při přihlášení. Tím pečlivěji musejí na ochranu svých účtů myslet sami uživatelé. Vždy doporučujeme uživatelům, aby měli aktualizovaný operační systém, prohlížeč včetně jeho  doplňků, i péčí o celé zařízení se riziko snižuje.

Výrazný problém, nejen streamovacích portálů, je phishing. V prvním čtvrtletí byl Netflix 12. nejčastěji falšovanou značkou. Na konci roku 2019 existovalo 6x více phishingových URL stránek, které napodobovaly Netflix. V období karantény se ale útočníci více zaměřili na pracovní cloudové platformy jako Microsoft, Adobe či Dropbox. Nelze vyloučit, že útoků na streamovací portály zase přibude.

Infografika Phishers Favorites Q1 2020
Zdroj:  Infografika Phishers Favorites Q1 2020

Častým trikem phishingových útoků je výzva k aktualizaci hesla. Útočníci spoléhají na to, že řada uživatelů v nepozornosti heslo prozradí, a navíc nepoužívá heslo unikátní.

E-mailové adresy v kombinaci s hesly tvoří databáze, které mají na černém trhu značnou cenu.

Moderní útoky jsou velmi propracované. Níže vidíte příklad z počátku roku. E-mailem obdržíte varování, že účet je pozastaven a výzvu pro verifikaci hesla. Z e-mailu se prokliknete na falešnou přihlašovací stránku, která je k nerozeznání podobá té legitimní. Tento podvod dokonce vyzýval i obnovení informací o platební kartě. Útočník, tak získal obrovské množství citlivých informací. Chybu přitom vidíte už v adrese odesílatele, adresa @emailer.com není oficiální.

Pokud služba žádá e-mailem nestandardní přihlášení nebo verifikaci údajů, na nic neklikejte, ale přihlaste se přímo na oficiálních stránkách.

Co dělat, když jsem obětí phishingu?

Pokud máte obavu, že jste na podobný podvod naletěli, není třeba panikařit. Nejprve ve svém účtu odpojte všechna připojená zařízení a pak změňte heslo na nové bezpečnější. Pokud jste odcizené heslo využívali i u jiných online služeb, změňte jej také u nich.

Heslo bylo, je a bude základním ochranným prvkem vašich online služeb. Zvolte tedy heslo, které je dostatečně odolné a unikátní.

Pokud došlo ke kompromitaci účtu, ve kterém jste měli zadané údaje k platební kartě, zvažte, zda nebude bezpečnější kartu zablokovat a v bance si zažádat o novou.

Je sdílení účtu bezpečné?

Oficiálně vzato Netflix ani HBO GO nepodporuje sdílení účtů. Jelikož, lze ale jeden účet používat na vícero zařízeních, lidé to tak dělají. Portály sice často nabízejí různé rodinné předplatné, které lze sdílet bezpečně, to je ale dražší.

Mnohem typičtější je, že uživatel předá svůj e-mail a heslo přátelům či někomu z rodiny. Streamovací portály to často tolerují, protože z jejich perspektivy je to >vlastně výborná reklama. Z hlediska kybernetické bezpečnosti je to riziko. Už jen proto, že málokterý uživatel používá unikátní hesla. Namísto sdíleného účtu na sledování Stranger Things, tak možná sdílí i přístup k e-mailu nebo sociálním sítím. Nemluvě o tom, že takový obdarovaný má přístup ke změně plánu nebo informacím o platební kartě, které jsou v účtu uložené. Ačkoli je to lákavé, z hlediska bezpečnosti takové sdílení účtů nelze doporučit.

Co když mám chytrou televizi?

Podle průzkumu, který jsme letos realizovali s agenturou Median, vlastní chytrou televizi 58 % Čechů. Řada těchto televizí umožňuje Netflix připojit přímo (dokonce má i tlačítko na dálkovém ovládači).

Tyto televize mají vlastní software, který jim umožňuje připojit se do sítě, zapamatovat si předvolbu filmů a tak dále. Tím se ale stávají zranitelnými. Na chytrých televizích proto používejte antivir, který je určený speciálně pro ně.

Sedmero rad, jak používat Netflix bezpečně

  1. Ke svému účtu si nastavte silné a unikátní heslo, které nepoužíváte nikde jinde.
  2. Pravidelně aktualizujte operační systém a prohlížeč.
  3. Máte-li chytrou televizi, nainstalujte si do ní bezpečnostní program.
  4. Dávejte si pozor na phishingové e-maily, které se vydávají za zprávy od streamovacích portálů. Raději, než klikat na e-mailové odkazy, se vždy přihlaste přímo do služby
  5. Zapněte si upozornění na přihlášení nových zařízení. Pokud se přihlásí někdo jiný než vy, dostanete bezprostředně informaci e-mailem. Pokud se přihlásí někdo nepovolaný, stačí změnit heslo.
  6. Svůj účet s nikým nesdílejte.
  7. Vyhýbejte se sledování filmů zdarma mimo placené portály. Bezplatné portály často obsahují škodlivou reklamu, která odkazuje na infikované či phishingové stránky.
Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Kyberbezpečnostní minimum: Jak správně a bezpečně procházet internet?

Kyberbezpečnost každého z nás začíná u našeho chování online – jak nakládáme s příchozí komunikací, jaké navštěvujeme stránky a jak dokážeme držet krok s novinkami ve světě technologií. V dnešním článku se podíváme na základy kybernetické bezpečnosti, které potřebujeme znát již při prvním otevření internetového prohlížeče.
Přečíst článek