Značka wi-fi sítě

Jak je to s bezpečností veřejných Wi-Fi sítí?

Letní dovolené svádí k používání veřejných a nezabezpečených sítí Wi-Fi. Surfování zdarma se ale nemusí uživatelům vyplatit.
Total
0
Sdílení

Nechce se vám na dovolené v zahraničí platit za internetové připojení v hotelu a raději spoléháte na volně přístupné Wi-Fi sítě v restauracích a kavárnách? Nemusí to být tak výhodné, jak se může na první pohled zdát.

Veřejné a nezabezpečené Wi-Fi sítě přitahují pozornost nejen internetu chtivých turistů, ale také hackerů, kteří dokáží prostřednictvím monitorování sítě sledovat veškerou internetovou komunikaci z vašeho zařízení. Zejména pak ve chvíli, kdy vstupujete na nezabezpečené internetové stránky.

Útočník může přes router, který šíří veřejnou Wi-Fi, sledovat všechna připojená zařízení

Pokud se na takových stránkách přihlašujete k internetovému účtu, útočník může získat vaše přihlašovací údaje a pokusit se je použít pro přihlášení k službám jako je e-mail nebo účty na sociálních sítích. Mnoho uživatelů totiž podléhá zlozvyku používat stejné heslo a případně i login pro několik internetových služeb najednou.

Návštěva restaurace spojená se surfováním na veřejné síti Wi-Fi tak může dotyčného stát jeho internetovou identitu. Útočník může přes router, který šíří veřejnou Wi-Fi, sledovat všechna připojená zařízení.

Výjimkou nejsou ani případy, kdy si útočníci na nějakém veřejném místě zřídí vlastní otevřenou Wi-Fi síť, která slouží výhradně k útokům na uživatele. Název sítě může evokovat, že jde o oficiální službu poskytovanou např. provozovatelem letiště, kavárny nebo obchodního centra.

Pokusy, které opakovaně provedly různé bezpečnostní společnosti na celém světě potvrdily, že důvěřivost uživatelů je velká. K nezabezpečené veřejné Wi-Fi se připojilo vysoké procento uživatelů.

Jak tedy bezpečně surfovat na Wi-Fi sítích, ať už v České republice nebo v zahraničí?

Dávejte přednost oficiálním sítím. Pokud to je možné, připojujte se přes VPN – virtuální privátní síť vytvořenou mezi vámi a vzdáleným VPN serverem. Tento způsob komunikace je vůbec nejbezpečnější. Vytváří mezi vaším zařízením a VPN serverem zašifrované spojení a nikdo, kdo je připojen do stejné Wi-Fi sítě jako vy, nemůže vaši komunikaci rozluštit.

Slyšeli jste o hrozbě KRACK, která má za následek, že WPA2 zabezpečení bezdrátového připojení Wi-Fi je zranitelné?

 

Mohlo by vás zajímat

Google Chrome už nebude upozorňovat na zabezpečené weby, zelený zámeček z prohlížeče zmizí

Před třemi lety začal Google upřednostňovat ve vyhledávání zabezpečené webové stránky pomocí šifrovaného připojení HTTPS. Dnes už je HTTPS standardem, na který není třeba upozorňovat. Od října začne Google Chrome naopak poukazovat na stránky, které šifrované připojení nepoužívají.
Přečíst článek