Jak je to s bezpečností veřejných Wi-Fi sítí?

Dovolené a cestování svádí k používání veřejných a nezabezpečených sítí Wi-Fi. Surfování zdarma se ale nemusí vyplatit.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Nechce se vám na dovolené v zahraničí platit za internetové připojení a raději spoléháte na volně přístupné Wi-Fi sítě v restauracích nebo v hotelu? Nemusí to být tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. 

Veřejné a nezabezpečené Wi-Fi sítě totiž nejsou lákadlem jen pro nás. Přitahují také hackery, kteří dokáží prostřednictvím monitorování sítě a překonáním jejího šifrování sledovat veškerou internetovou komunikaci z vašeho zařízení. Zejména pak ve chvíli, kdy vstupujete na nezabezpečené internetové stránky. 

Útočník může přes router, který šíří veřejnou Wi-Fi, sledovat všechna připojená zařízení

Pokud se na takových stránkách přihlašujete ke svému online účtu, útočník může získat vaše přihlašovací údaje. S nimi se pak zkusí přihlásit i k dalším službám jako je e-mail nebo účty na sociálních sítích. Mnoho uživatelů totiž podléhá zlozvyku používat stejné heslo pro několik internetových služeb najednou. 

Návštěva restaurace spojená se surfováním na veřejné síti Wi-Fi tak může dotyčného stát jeho internetovou identitu. Útočník může přes router, který šíří veřejnou Wi-Fi, sledovat všechna připojená zařízení.

Když je poskytovatelem Wi-Fi sítě hacker

Výjimkou nejsou ani případy, kdy si útočníci na nějakém veřejném místě zřídí vlastní otevřenou Wi-Fi síť, která slouží výhradně k útokům na uživatele. Název sítě může vzbuzovat dojem, že jde o oficiální službu poskytovanou např. provozovatelem letiště, kavárny nebo obchodního centra.

Jak tedy bezpečně surfovat na Wi-Fi sítích, ať už v Česku nebo v zahraničí?

Dávejte přednost datům od svého operátora a pokud musíte použít veřejnou Wi-Fi síť, procházejte na ní jen nedůležité weby, na kterých se nepřihlašujete do svých online účtů – do e-mailu, sociálních sítí nebo internetového bankovnictví. Nezapomeňte zabezpečit svůj počítač a chytrý mobilní telefon.  

Pokud to je možné, připojujte se přes službu VPN. Díky ní se mezi vámi a internetem vytvoří takzvaný VPN tunel, kterým prochází vaše data již v zašifrované podobě. Tím, že jste navíc připojení k zabezpečenému VPN serveru, je skrytá také vaše IP adresa nebo geo-lokace. 

Tento způsob komunikace je vůbec nejbezpečnější. Mezi vaším zařízením a VPN serverem se vytváří zašifrované spojení a nikdo, kdo je připojen do stejné Wi-Fi sítě jako vy, nemůže vaši komunikaci rozluštit.

 

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat