Jak je to s bezpečností veřejných Wi-Fi sítí?

Letní dovolené svádí k používání veřejných a nezabezpečených sítí Wi-Fi. Surfování zdarma se ale nemusí uživatelům vyplatit.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Nechce se vám na dovolené v zahraničí platit za internetové připojení v hotelu a raději spoléháte na volně přístupné Wi-Fi sítě v restauracích a kavárnách? Nemusí to být tak výhodné, jak se může na první pohled zdát.

Veřejné a nezabezpečené Wi-Fi sítě přitahují pozornost nejen internetu chtivých turistů, ale také hackerů, kteří dokáží prostřednictvím monitorování sítě sledovat veškerou internetovou komunikaci z vašeho zařízení. Zejména pak ve chvíli, kdy vstupujete na nezabezpečené internetové stránky.

Útočník může přes router, který šíří veřejnou Wi-Fi, sledovat všechna připojená zařízení

Pokud se na takových stránkách přihlašujete k internetovému účtu, útočník může získat vaše přihlašovací údaje a pokusit se je použít pro přihlášení k službám jako je e-mail nebo účty na sociálních sítích. Mnoho uživatelů totiž podléhá zlozvyku používat stejné heslo a případně i login pro několik internetových služeb najednou.

Návštěva restaurace spojená se surfováním na veřejné síti Wi-Fi tak může dotyčného stát jeho internetovou identitu. Útočník může přes router, který šíří veřejnou Wi-Fi, sledovat všechna připojená zařízení.

Výjimkou nejsou ani případy, kdy si útočníci na nějakém veřejném místě zřídí vlastní otevřenou Wi-Fi síť, která slouží výhradně k útokům na uživatele. Název sítě může evokovat, že jde o oficiální službu poskytovanou např. provozovatelem letiště, kavárny nebo obchodního centra.

Pokusy, které opakovaně provedly různé bezpečnostní společnosti na celém světě potvrdily, že důvěřivost uživatelů je velká. K nezabezpečené veřejné Wi-Fi se připojilo vysoké procento uživatelů.

Jak tedy bezpečně surfovat na Wi-Fi sítích, ať už v České republice nebo v zahraničí?

Dávejte přednost oficiálním sítím a nezapomeňte zabezpečit svůj počítač nebo mobil. Pokud to je možné, připojujte se přes VPN – virtuální privátní síť vytvořenou mezi vámi a vzdáleným VPN serverem. Tento způsob komunikace je vůbec nejbezpečnější. Vytváří mezi vaším zařízením a VPN serverem zašifrované spojení a nikdo, kdo je připojen do stejné Wi-Fi sítě jako vy, nemůže vaši komunikaci rozluštit.

Slyšeli jste o hrozbě KRACK, která má za následek, že WPA2 zabezpečení bezdrátového připojení Wi-Fi je zranitelné?

 

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Češi slaví Vánoce tradičně, drží ale digitální půst

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek