Jak poznat potenciálně škodlivou mobilní aplikaci?

Stále větší procento uživatelů konzumuje obsah internetu prostřednictvím mobilních zařízení. Je to logické. Výkon tabletů a smartphonů narostl v posledních letech raketově a nejrychlejší zařízení už směle konkurují stolním počítačům a notebookům. Stejně rychle narostl i počet dostupných aplikací v jednotlivých obchodech.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Jelikož jde o stovky tisíc aplikací, není snadné se v nich vyznat. A to je potenciální riziko. Kyber podvodníci totiž nikdy nespí a stále hledají cestičky, jak si polepšit o nějaký ten peníz. A podvodné aplikace jsou jedním ze způsobů. Jak takovou aplikaci poznat?

Zbytečná přístupová práva

Určitě jste se s tím už setkali. Najdete si aplikaci (většinou dostupnou zdarma) a kliknete na tlačítko instalace. Objeví se okno, které vás informuje o všech potřebných právech, která aplikace požaduje. V drtivé většině případů jde o úplně nesmyslné požadavky. Proč chce aplikace svítilny přístup ke kontaktům nebo fotografiím? To potřebuje znát vaše přátele pro rozsvícení přisvětlovací diody?

Název imitující úspěšné komerční aplikace

Pravděpodobně nejnebezpečnější záležitost. Kauzu okolo Flappy Birds snad ani nemusíme připomínat. Po masivním úspěchu hry se ihned vynořily desítky napodobenin, z nichž dokonce většina byla vyloženě škodlivá a obsahovala skrytý malware. Přečtěte si proto před stažením aplikací uživatelské recenze, v 90 procentech případů tak odhalíte škodlivé aplikace předem.

Reklama v aplikaci
Na první pohled dosti nevinná věc. Aplikace je dostupná zadarmo, ale tvůrce si nechává platit přes zobrazení reklamního obsahu. Na tom přeci není nic škodlivého. Nicméně už jsme zaznamenali případ, kdy došlo k hacknutí přímo daného reklamního doplňku. A jelikož běžel na pozadí a sbíral uživatelská data, šlo o slušný bezpečnostní incident.

Obecně lze napsat, že nic není zadarmo. Bohužel. Proto se vždy před instalací free aplikace chvíli zamyslete, zda opravdu chcete poskytnout tvůrci aplikace data z telefonu. K dispozici už jsou také kvalitní antivirová řešení. V základních verzích většinou i zdarma. V kritických chvílích mohou zachránit cenný obsah telefonu, proto přítomnost „antiviráku“ na mobilu rozhodně nepodceňujte.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat