Proč nepotřebujeme antivir pro iPhone

Jak zvýšit zabezpečení zařízení se systémem iOS – 1. část

Ačkoli jsou útoky prostřednictvím malwaru na systém iOS velmi vzácné, kybernetičtí útočníci můžou váš iPhone nebo iPad napadnout dalšími jinými způsoby.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Proč vlastně neexistuje antivirový software pro iPhone nebo iPad? Důvodem je způsob, jakým je tento operační systém vytvořen. Aplikace v iPhonu nebo iPadu spolu mohou komunikovat jen velmi omezeně a výjimku nemají ani bezpečnostní aplikace.

Bezpečnostní program nemůže v zařízeních se systémem iOS kontrolovat jiné aplikace, jen sám sebe.

Škodlivá aplikace tak nemůže získat informace z jiné aplikace. Zároveň ani bezpečnostní program pro iOS by nebyl schopen kontrolovat jiné aplikace kromě sebe. Společnost Apple své aplikace v oficiálním obchodě Apple Store prověřuje v souladu se svou přísnou politikou a pokud je stahujeme pouze z tohoto oficiálního místa, je riziko stažení nějaké škodlivé aplikace minimální.

Proč bychom měli zkontrolovat zabezpečení svého zařízení se systémem iOS?

Útočníci totiž při pokusech o napadení zařízení zdaleka nepoužívají jen škodlivý kód. Pro zločince je mnohem levnější použít techniky sociálního inženýrství, aby oběť přiměli k poskytnutí osobních údajů nebo jiných cenných informací. Využívají k tomu například podvodné webové stránky nebo podvodné zprávy na sociálních sítích, v e-mailech a chatovacích aplikacích.

Kromě phishingových podvodů zaměřených na bankovní a další oblíbené online služby se můžete setkat také s pokusy o neoprávněné získání přihlašovacích údajů k účtu Apple ID. Pokud není účet zabezpečen vícefaktorovým ověřováním, hrozí, že ztratíme přístup k fotografiím, e-mailům s citlivými informacemi, firemním datům a dalším údajům uloženým na cloudovém úložišti iCloud.

Výhoda silných hesel a druhého faktoru

Bez ohledu na to, jaké zařízení používáme, je při přístupu k některým online službám jako internetové bankovnictví, sociální sítě nebo e-mail vyžadováno ověření. To se obvykle provádí pomocí uživatelského jména a hesla, které si zvolíme. Proto je důležité, abychom pro každou online službu používali silné a jedinečné heslo, nejlépe přístupovou frázi.

  • K tvorbě hesel můžete využít i tento generátor hesel, který jejich sílu pohlídá za vás a vygeneruje vám heslo, které bude splňovat všechna potřebná kritéria.
  • Pokud je to možné, přidejte ke svým účtům další vrstvu ochrany pomocí vícefaktorového ověřování (MFA). V případě, že vám útočníci odcizí heslo k nějaké webové službě nebo ho ve chvilce nepozornosti zadáte na phishingové stránce, ověření dalším faktorem znamená, že zločinci nebo jiní podvodníci nebudou mít přístup ke službě pouze na základě vašich přihlašovacích údajů. Nebudou moci zkrátka provést ověření, které si nastavíte. Pokud použijí vaše přihlašovací údaje, ale přihlášení nebudou schopni dokončit, ve většině případů vás poskytovatel služby upozorní a zeptá se vás, zda jste se o přihlášení pokoušeli skutečně vy.
  • Možnost vícefaktorového ověřování pro Apple ID v zařízeních Apple najdete jako dvoufaktorové ověřování:

 

  • Chcete-li zjistit, zda bylo vaše heslo ukradeno a zneužito, navštivte stránku haveibeenpwned.com. Tato webová stránka shromažďuje informace o únicích dat a umožňuje je bezpečně vyhledávat.
  • Ukradené heslo si musíte změnit u všech služeb, kde jste ho používali. Nikdy to však nedělejte na zařízení, na kterém mohlo dojít ke krádeži vašeho předchozího hesla (například na zařízení, které může být infikované nebo připojené k potenciálně nezabezpečené síti, jako je například bezplatná veřejná síť WI-FI). To by také mohlo usnadnit kybernetickým zločincům krádež vašeho nového hesla nebo přístupové fráze.
  • Pokud se domníváte, že někdo získal přístup k vašim přihlašovacím údajům do internetového bankovnictví nebo k údajům o platební kartě, neprodleně kontaktujte svou banku.

V příštím článku vás naučíme, jak vás chrání aktuální nastavení systému iOS.

Článek byl připraven týmem autorů   

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat