Nelichotivou statistiku zveřejnil britský ISP operátor Beaming, který oslovil reprezentativní vzorek 540 firem napříč Británií a výsledky svého šetření přepočítal podle vládních statistických dat na kompletně celý soukromý sektor v zemi. Mezi nejčastějšími hrozbami, kterým podniky čelily, byl phishing a škodlivé kódy, které způsobily problémy téměř čtvrtině dotazovaným společnostem (23 procentům).
Průnik hackerů a únik dat řešilo 18 procent firem.
Ačkoli obávané vyděračské ransomware stály „pouze“ za 338 tisíci loňskými útoky na britské firmy (oproti 1,3 milionům phishingových útoků), způsobily společnostem největší škody. Zatímco původci ransomware kampaní vybrali na výkupném 7,3 miliardy liber, v případě phishingových útoků se škody vyšplhaly na 5,9 miliardy liber. Sociálním inženýrstvím útočníci loni vytáhli z britských firem 5,3 miliardy liber, zablokováním služeb 4,6 miliardy liber a klasickými viry pět miliard liber.
Z průzkumu vyplynulo, že britské firmy se především obávají krádeže dat
Tři z deseti společností se tímto rizikem pravidelně zabývají na poradách managementu. V roce 2015 tento problém pravidelně řešilo pouze 18 procent firem. Autoři průzkumu se domnívají, že za tímto nárůstem stojí evropské nařízení na ochranu osobních dat (GDPR), které pro firmy začne platit od května 2018. Společnostem hrozí obrovské pokuty za případný únik dat o jejich zákaznících a nebudou je mít adekvátně zajištěna.
Menší a středně velké britské firmy loni více investovaly do nových technologií, které je mají ochránit před kybernetickými útoky. Podle společnosti Beaming ale tento fakt může znamenat, že velké firmy už tyto investice provedly v minulosti. Právě na velké firmy loni v Británii směřovalo nejvíc útoků: 71 procent jich cílilo na společnosti s 250 a více zaměstnanci.