Co je to Twitch a proč děti tak hrozně baví?

Spolu s bývalou streamerkou Kateřinou Tuzarovou (aka OdetteD) jsme připravili přehled všeho, co byste měli jako rodiče o platformě Twitchi vědět.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Twitch patří mezi nejpopulárnější platformy mladé generace. Jde o službu, která umožňuje živé přenosy. V každý moment ji používají miliony lidí z celého světa. Nejčastěji na ní můžete sledovat přenosy z e-sportu a hraní her. Proč by někoho bavilo sledovat jiného hráče, jak hraje nějako počítačovou hru? Asi ze stejného důvodu, proč někdo sleduje Premier League. Je to buď zábava nebo to umožní zlepšovat vlastní herní techniku a strategii.

Twitch: základní fakta
Jde o celosvětově nejoblíbenější službu pro živé vysílání videa (streamování). Twitch vznikl v USA v roce 2011. Od roku 2014 patří Amazonu.
Měli by ji používat pouze lidé starší 13 let. Ke sledování streamů na Twitchi nemusíte mít účet. Potřebujete ho pouze pro vstup do chatu nebo zahájení vysílání. Lze jej považovat za sociální síť.
Uživatelé služby Twitch se dělí na dvě hlavní skupiny: streamery (kteří vysílají) a diváky.
V roce 2022 byl průměrný počet diváků 2,58 až 2,84 milionu v jeden moment. Většinu uživatelů služby Twitch tvoří muži (79 %). Ženy tvoří přibližně 20 %; nejčastěji jsou ve věku 25 – 34 let.

Twitch není jen o gamingu, klidně podle něj uvaříte

Lidé si Twitch nejčastěji spojují se streamováním her. Tyto kanály patří mezi nejoblíbenější, ale najdete zde i další, které se věnují třeba hudbě, politickým diskusím, stand-up show, čtení nebo vaření. Obsah se dělí do tematických skupin, jako je Jídlo a pití nebo Talk show.

Neexistuje žádné oficiální označení kanálů vhodných pro děti. Někteří streameři jasně říkají, že je jejich kanál pouze pro 18+, nebo naopak, že obsah je vhodný pro nezletilé.

Síť nabízí i obsah určený jen pro dospělé publikum. V takovém případě je nutné potvrdit, že je uživatel starší 18 let. Jak? Stačí kliknout na tlačítko, nepotvrzujete věk, ani není nutné se přihlásit. Ke sledování jakéhokoliv obsahu na Twitchi totiž účet nepotřebujete.

Na Twitchi je velmi snadné dostat se k nevhodnému obsahu. Doporučujeme použít aplikace rodičovské kontroly.

Streamování je práce, která může vydělávat

Většina streamerů začíná nejprve sledováním tvorby jiných autorů. Dobrý kanál může i vydělávat. Příležitostí je hned několik: divák si může kanál předplatit za měsíční poplatek, který se v jednotlivých zemích liší nebo podpořit streamera jednorázovým příspěvkem.

Platby obvykle probíhají přes služby třetích stran (například Streamlabs nebo StreamElements) pomocí služby PayPal nebo kreditní karty. Existuje také měna Twitch zvaná “bits”. Uživatelé si mohou tyto „bity“ zakoupit přímo na webu a později je poslat streamerovi pomocí speciálního příkazu v chatu.

Ze streamu se může stát firma se vším, co k tomu obvykle patří, od marketingu po daně. S růstem kanálu a divácké základny může streamer začít dostávat nabídky na partnerství a sponzoring, podobně jako influenceři na Instagramu a dalších sociálních sítích,“ říká streamerka Kateřina Tuzarová.

Je to vlastně velká škola audio vizuální tvorby – potřebujete kvalitní vybavení, musíte si nějak nastavit svůj branding (aby vás jako tvůrce uživatelé poznávali), vymyslet obsahovou strategii a redakční plán. Typickou nenápadnou reklamou je vytvoření vlastních emotikonů, které vaši sledující mohou využívat v chatech na jiných kanálech (a je tvůrčí výzva, aby chtěli).

nejpopulárnější hry na platformě Twitch

Najdete nové zájmy i přátele

Platforma umožňuje stát se součástí komunity lidí, sdílet zájmy, chatovat a poznávat lidi z celého světa nebo se s nimi dokonce osobně setkat. V případě dětí je samozřejmě na místě opatrnost a měl by je doprovázet někdo dospělý.

V některých komunitách se pravidelně pořádají setkání. Když se v Německu pořádal turnaj Age of Empires II, potkali jsme se a navázali jsme přátelství i v offline světě. Společně jsme sledovali turnaje, ale také jsme si třeba prohlédli památky,“ vzpomíná Kateřina Tuzarová.

Šance, že vaše dítě najde smysluplnou komunitu, je větší, pokud bude sledovat kanály s menším počtem diváků. Mezi desetitisíci diváky bude spousta trollů. Menší komunity se zaměřují přímo na aktivitu.

Všechny kanály jsou mezinárodní. Takže platforma dává vynikající možnost procvičit si cizí jazyk. Například Kateřina streamovala v češtině a angličtině, jako studentka sinologie si ale trénovala slovní zásobu na kanálech v čínštině. Dnes je překladatelkou.

Než zapnete stream, promluvte si o hejtu

Obrovským problémem sociálních sítí jsou nenávistné komentáře a trolling. Tito uživatelé bez skrupulí komentují vzhled jiných lidí (což nijak nesouvisí s obsahem), pro teenagery mohou být podobné komentáře zraňující.

Ale zdravá komunita, která sdílí určité hodnoty kolem streamu, může kritizovanou osobu podpořit. Takoví lidé mohou být na webu také zabanováni anebo nahlášeni administrátorům. Existuje také varovné opatření, tzv. time-out, což je ban na omezenou dobu. Většina streamerů přidělí roli moderátora chatu některému ze svých spolehlivých diváků, přátel nebo rodiny a nechá je spravovat komunitu,“ popisuje Kateřina.

Na kritiku trollů nikdy nereagujte. Tito lidé chtějí jen vyvolat emoce a ublížit.

Pravidla chatu jsou v rukou každého streamera. Může například umožnit komentování jen těm, kteří sledují kanál, nebo jen těm, kteří sledují kanál po určitou dobu (od 10 minut do 3 měsíců). Toto pravidlo může zastavit různé boty, spammery a trolly. Streamer a jeho moderátoři mohou vidět historii zpráv a banů každého uživatele, což jim také pomáhá při rozhodování a přijímání bezpečnostních opatření.

Bohužel za nenávistné komentáře mohou jiní uživatelé, a proto se s nimi těžko bojuje. Mluvte s dětmi o tom, že si taková vyjádření nemají brát osobně a už vůbec ne se podle nich hodnotit. Přímo na platformě můžete nainstalovat filtry, které nežádoucí vzkazy skryjí. Vysvětlete si s dětmi, k čemu jsou, a domluvte se, zda je samy chtějí využívat.

Jak používat Twitch jako streamer i divák

Každou sociální síť, včetně Twitche, lze používat bezpečně. Pojďme se podívat, jaká pravidla dodržovat.

V úvodu jsme zmiňovali, jak snadné je na Twitchi sledovat nevhodný, násilný nebo pornografický obsah. To lze eliminovat nastavením aplikace rodičovské kontroly a vytvořením vlastního profilu dítěte jak ve Windows, tak v prohlížeči, tak aby dítě vůbec nevidělo obsah pro dospělé.

Je namístě držet se základního bezpečnostního AHA pravidla – tedy využívat Antivir (který zastaví případné podvodné odkazy v chatech), silné a unikátní Heslo k účtu a samozřejmě Aktualizovat zařízení.

Na sociálních sítích je nejzrádnější ochránit si soukromí. Klíčem je sdílet o sobě co nejméně osobních detailů. Pokud vaše dítě streamuje, je to trochu složitější. Nikdo by každopádně neměl z videa být schopen zjistit, kde přesně bydlí. To v praxi znamená pohlídat si třeba výhled z okna na nějakou výraznou budovu. To je důvod, proč řada tvůrců na YouTube a Twitchi má za sebou knihovnu.

Vysvětlete dětem, proč by ani v chatu neměly sdělovat žádné osobní údaje, a to ani v případě, že jsou v uzavřeném chatu a „svojí“ komunitě.

Osobní údaje, které byste na Twitchi nikdy prozrazovat neměli:
⇒ Celé jméno
⇒ Celá jména přátel a rodiny
⇒ Fyzická adresa
⇒ Název a místo školy
⇒ Osobní nebo rodinná telefonní čísla
⇒ Kontakty na sociální média
⇒ Hesla
⇒ Kreditní karty, bankovní účty nebo jiné finanční informace
⇒ Čísla osobních dokladů
⇒ Jakékoli další osobní údaje, které vás přesně identifikují

Všechny populární platformy se potýkají se zájmem kyberzločinců – i Twitch. Typickými podvody jsou online podvody, spam a phishing. Často mají útoky formu odkazů v chatu. Naučte děti kriticky přemýšlet na co kliknout a na co ne. Pokud vám přijde nabídka „Bity zdarma, abyste mohli odměnit svoje oblíbené streamy. Akce platí jen do dnešního odpoledne.“ – je to patrně podvod. Twitch musí vydělávat, zdarma nic rozdávat nebude.

Stejně tak není dobré si stahovat programy a hry, které vám doporučí kdekdo. Ty vždy stahujte z oficiálních zdrojů, byť za ně musíte zaplatit.

Totéž platí při instalaci nových doplňků do prohlížeče nebo her. Jsou to malé prográmky a mohou obsahovat cokoli. Vždy bychom doporučili instalovat cokoli jen z oficiálního zdroje. I to je důvod, proč dbát na aktualizovaný bezpečností program v počítači či telefonu dětí. Ten totiž dokáže podezřelé soubory včas zastavit.

Pokud vaše dítě chce oblíbeným tvůrcům platit, zvažte, jak to realizovat. Může mít měsíční rozpočet, může mít vlastní kartu s kapesným, může platit vaší kartou a vy vždy potvrdíte platbu.

S dítětem se můžete dohodnout na omezeném měsíčním rozpočtu nebo jednorázovém příspěvku, kterým může podpořit oblíbeného streamera, a případně se o výběru společně poradit. Sledování streamů vnímám podobně jako návštěvu fotbalového zápasu – také platíte za to, že sledujete hru někoho jiného, obdivujete jeho taktiku a myšlení. Pokud je obsah kvalitní a může pomoci rozvíjet dovednosti dítěte, jako je kreativita nebo sociální myšlení, pak může mít předplatné nebo příspěvek pro streamera smysl,“ dělí se o svá doporučení Kateřina alias Odette.

Proniknout do tajů nových technologií není pro nás rodiče snadné. Proto požádejte děti, ať vám ukáží svoje oblíbené tvůrce. Sledujte je spolu nebo zkuste najít jiné, kteří by vás bavili. Vaše děti budou online v bezpečí, pokud budou vědět, že stojíte na jejich straně, i když si stáhly nějakou hloupost, poslaly někomu fotku nebo sledují pro vás podivné tvůrce.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat