Digitální Vánoce: Jak vybalancovat čas u obrazovek

Všichni budeme chtít sdílet dárky, pozdravit přátele a popřát jim veselé svátky. Jak si najít čas na to být teď a tady i s telefonem v ruce?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Vánoční dárky jsou rozbalené. Teď vás nejspíše čekají návštěvy u rodiny a přátel. Pro děti a teenagery je přirozené, že budou sdílet prožitky ze Štědrého dne na sociálních sítích. Dost možná dostali i nějaké nové hry nebo technologie, které si teď budou chtít užít. A vy se možná bojíte, aby celé svátky nestrávili „přilepení“ k mobilu.  Připravili jsme pro vás několik tipů, jak si užít svátky i s technologiemi.

Proč omezit čas u obrazovek?

Nejdříve dobré zprávy: Závislost na technologiích je poměrně vzácná. Děti technologie spíše nadužívají. Kolik času je akorát nejde dost dobře definovat. Existují ale příznaky, které vám napoví, že už jste online moc.

  • Špatně se vám spí: Modré světlo z monitorů, displejů (ale i televize) blokuje tvorbu melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. To může vést k nespavosti, únavě a problémům s koncentrací.
  • Cítíte se pod psa: Nadužívání technologií může vést ke stresu, úzkosti a depresivním pocitům. Vinu na tom nese zejména tlak na dokonalost a výkon, ale třeba také kyberšikana.
  • Cítíte se odtržení od přátel a rodiny: Ačkoli mají sociální sítě lidi sbližovat, děje se často opak. Pokud si raději promluvíte s virtuálním kamarádem než s tím fyzickým, není něco v pořádku.
  • Máte problém telefon odložit: Algoritmy sociálních sítí se nás snaží udržet co nejdéle online. To může vést až k nomofobii nebo syndromu FOMO, tedy stavům kde je nám nepříjemné, když nemůžeme mít telefon u sebe a sledovat neustále dění.
  • Rodina či přátelé vás často napomínají: Může se vám stávat, že vás nejbližší často upozorňují, že trávíte s telefonem až moc času. Nebo si mohou připadat odstrčení, protože i během konverzace sledujete displej – takovému jednání se říká phubbing .

Jak se domluvit na pravidlech digitální hygieny?

Většina rodičů má z nadužívání technologií oprávněné obavy. Doporučujeme, abyste dětem přiměřeně věku, ale velmi otevřeně říkali, čeho se bojíte. Přizvěte je k debatě o tom, jaká pravidla budete doma respektovat.

Cílem je domluvit se na kompromisu, který dětem umožní být online dostatečně, aby držely krok a zároveň tak málo, aby se jim vyhnula všechna negativa. Velmi důležité je, aby taková pravidla respektovala virtuální zájmy dítěte, ale také zvyky vaší rodiny.

Jak se o Vánocích odpojit?

Digitální detox: Tipy pro teenagery, jak se odpojit od sítí

Mnoho lidí si během volna dopřává digitální detox. Můžete to také zkusit. Můžete si přímo v telefonu nastavit limity pro jednotlivé aplikace, jejichž užívání chcete omezit. V rodičovské aplikaci můžete dětem (pokud budou souhlasit) nastavit digitální večerku nebo podobné omezení. Zkuste tipy, jak se odpojit, přímo od dětské psycholožky Kamily.

Stáhnout manuál Jak na digitální detox

V tipech na digitální detox mluvíme často o všímavé aktivitě. Jde o jednu z mindfulness technik, která pomáhá soustředit se na přítomný okamžik (nikoli na to, co se zrovna děje na sítích).

Jak vypadá všímavá aktivita?
Vyberete si jednu činnost, kterou každý den děláte bezmyšlenkovitě – česání vlasů, čištění zubů a podobně – a soustřeďte se jen na ni. Na každý pohyb, který děláte, co cítíte, co vidíte, jak vám u toho je. A takto vědomě budete stejnou činnost opakovat každý den.
Například všímavé jedení spočívá v tom, že jídlo prozkoumám všemi smysly. Nejdříve si ho důkladně prohlédnu, zkusím dotekem, jakou má strukturu a jak ho vnímám, co cítím, když přivoním, jestli dělá nějaký zvuk, když ho jemně promnu mezi prsty nebo jestli se drolí. A nakonec kousek ochutnám – nejdřív jen nechám jídlo na jazyku a teprve pomalu a postupně ho jím.

Jak dětem vysvětlit, proč není zdravé být online pořád?

U technologií platí staré dobré pravidlo, že všeho moc škodí. Jak to ale vysvětlit dětem? Samozřejmě, že je telefon či sledování pohádek baví. Lepší než přijít s argumenty, proč od televize či telefonu odejít, je vhodné nabídnout zajímavý alternativní program.

Společně se můžeme domluvit, že se odpoledne půjdeme projít, zahrajeme si každý večer stolní hry nebo zajedeme na výlet. Dětem se těžce říká a vysvětluje, že něco nemají dělat, když jim nenabídneme alternativu,“ vysvětluje dětská psycholožka Kamila Ryšánková. „Důležité je jít příkladem. Pokud po dítěti vyžaduji, aby bylo přítomné při společném trávení času, tak bych to měl zvládnout dodržet i já bez tzv. dvojího metru – já do telefonu koukat můžu, ale ty ten telefon odlož.

Můžete se domluvit předem, jak by rodinný digitální detox mohl vypadat a jaký je důvod, proč jsme se tak rozhodli. Ať už by to měl být kvalitnější spánek, více pohybu nebo společný čas. Je přirozené, že tyto změny může provázet rozčarování ze strany dětí, i proto je nezbytné to s nimi probrat. Taky necháme dítě navrhnout, co by si samo přálo jinak a zkusit najít cestu, jak to společně zvládnout.

Zvažte také, že enormní čas u elektroniky možná dítě tráví teď o Vánocích prostě proto, že je nadšené z nové hry, kterou našlo pod stromečkem. Na tom není nic špatného. Vánoční cukroví (které není nejzdravější, co si budeme povídat) také nejíte celý rok. V takovém případě si vysvětlete, že momentální nadšení chápete, že je skvělé, že je dárek potěšil, ale od nového roku budou platit zase nějaká pravidla.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat