Naučit děti, jak si chránit svoje online účty a soukromí, patří mezi nejdůležitější úkoly rodičů. V pubertě a dospělosti budou pravděpodobně mít desítky různých profilů a účtů chráněných heslem, návyky z dětství potom jako když najdou. Rozhodně platí, že i dětská hesla by měla být spolehlivá. Řady čísel nebo písmen už dlouho patří mezi nejhorší hesla vůbec.
Proč jsou hesla důležitá vysvětlí nejmenším uživatelům pejsek Pug:
Stejná pravidla jako pro hesla dospělých platí i pro děti: krom silného hesla, by měly pro každou službu používat unikátní heslo. Dnes mohou mít už osmileté děti vlastní bankovní účet s platební kartou. Prozrazením hesla by mohly o své úspory přijít. Možná využívají nějaké sociální sítě, a pokud někdo získá jejich přístupy, může jejich jménem například šířit pomluvy nebo je šikanovat. Takto bychom mohli pokračovat snad do nekonečna.
Děti i dospělí často upřednostňují triviální hesla před bezpečnými. Riskují tak data i své soukromí.
Rodiče by měli dětem pomoci vytvořit první silné heslo a vysvětlit jim, jak postupovat. Jak se ale takové silné heslo pozná?
- Je jedinečné. Každý účet by měl mít vlastní heslo, které nikde jinde nepoužijete.
- Je dlouhé. Minimální doporučená délka je 10 znaků, ale platí, že čím delší, tím hůře jej někdo prolomí.
- Je komplexní. Používá velká i malá písmena, číslice a také speciální znaky, například ? > nebo #.
- Má formu heslové fráze. Dlouhá hesla si lze těžko zapamatovat, můžete je tedy nahradit frází, která se pamatuje snáz. Taková fráze obvykle tvoří pro uživatele jednoduchý příběh a proto je delší než klasické heslo.
- Neobsahuje jednoduchá slova jako například „heslo“, ani jména dětí, rodičů či domácích mazlíčků. Tyto informace si lze dohledat často přes sociální sítě a zneužít je.
- Neobsahuje opakující se nebo po sobě jdoucí znaky, například „12345“, „1122“ nebo „abcde“.
- Je tajné. To je nejdůležitější bod, týká se tedy zejména starších dětí, které už vyžadují vlastní soukromí. U nejmenších dětí je na místě dětská hesla znát (jednak je děti mohou ztratit, jednak máte kontrolu nad jejich kvalitou a také nad obsahem, který si děti prohlíží).
Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu
Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.
STÁHNOUT PŘÍRUČKUJak naučit děti hesla vytvářet zábavně
Dětem vysvětlete, proč jsou hesla důležitá. Menším dětem vytvářejte hesla sami (nebo je vymýšlejte společně), neváhejte jim pokaždé zopakovat, proč heslo tvoříte, tak jak jej tvoříte. Teenageři zpravidla ocení, když s nimi jednáte jako se sobě rovnými, nepodceňujte jejich vlastní znalosti.
Do přístupové fráze můžete zakomponovat váš vlastní vtip, který zná jen rodina, nebo aspekty z oblíbených knih či filmů, například “MistrYoda-j3n45cm.měří“. Taková fráze splňuje všechna kritéria bezpečného hesla – délku, kombinaci velkých a malých písmen, speciálních znaků a čísel. Případně můžete také zkombinovat několik oblíbených věcí, které spolu nijak nesouvisí, třeba film a jídlo – “HarryPotter+5ryzovychnakypu“.
Děti by svá hesla neměly nikdy nikomu sdělovat, především pak ne e-mailem nebo v chatu přes sociální síť. Heslo by mělo být vždy tajné.
Jak si hesla pamatovat?
Silná hesla sama o sobě nestačí. Aktuálně patří kybernetické útoky na hesla mezi nejběžnější hrozby v Česku. Nikdy proto hesla neukládejte v prohlížečích. Každý jich během života používáme desítky a pamatovat si je (mají-li být spolehlivá) není v lidských silách.
Nejbezpečnější je ukládat hesla ve speciálních programech takzvaných správcích hesel. Ty jsou součástí některých prémiových antivirových programů nebo existují jako samostatné služby. Stojí řádově několik stovek ročně.
Díky správci hesel si vaše děti nebudou muset neustále vytvářet, pamatovat ani vyplňovat složitá jedinečná hesla, správce to udělá za ně. Jediné, co musí udržet v paměti, je jedno hlavní heslo, které vytvoříte společně.
Další krok k bezpečnosti? Dvoufaktor!
Vícefaktorová autentizace je často skloňovaný pojem. V praxi to znamená, že své přihlášení potvrdíte ještě dalším způsobem než jen heslem. Nejčastěji jde o otisk prstu v aplikace, přepsání SMS kódu a podobně. I vy jej běžně používá v elektronickém bankovnictví nebo při přihlášení k Datové schránce.
Druhý faktor je nutné zapnout v aplikaci, ke které se přihlašujete. Přednastavené to mají samozřejmě banky nebo úřední instituce, povolit jej lze u e-mailových schránek, sociálních sítí i některých úložišť. Doporučujeme si dvoufaktorové ověření zapnout všude, kde pracujete s osobními citlivými daty.
⇒ Dvě třetiny Čechů si pamatují hesla, bezpečné to ale není
⇒ Heslo s datem narození? Risk, který se nemusí vyplatit
⇒ Co je to password manager a proč ho používat?
⇒ Bezpečné heslo? Skládejte celé věty
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.