jak reagovat na grooming a nevhodné vzkazy online

Jsi krásná, ale nikomu o mně neříkej! Jak reagovat na podivné zprávy

Rozeznat podezřelé zprávy nemusí být pro děti snadné. Připravili jsme několik ukázek, jaké informace se snaží vylákat predátoři. Přečtěte si, na co si dát pozor a jak odpovědět.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Internet je k seznamování perfektní. Existuje obrovské množství více či méně anonymních chatů a aplikací, kde si děti mohou dopisovat s kamarády i úplnými cizími lidmi. Někdy není snadné online odlišit, co je upřímná konverzace, kdy protějšek třeba jen neobratně flirtuje, a kdy jde o nevhodné otázky od groomera (dospělého podvodníka, jehož cílem je z dětí vylákat intimní fotky či videa).

Vždy doporučujeme dětem, aby si dopisovaly pouze s lidmi, které znají osobně a nepoužívaly anonymní aplikace jako je třeba Not Gonna Lie. Anonymita na internetu v nás totiž vyvolává disinhibiční efekt, to znamená, že ztrácíme empatii. Člověk, který je anonymní, napíše i zlé věci, které by vám do očí nikdy neřekl.

Je bezpečnější dopisovat si jen s kamarády z fyzického světa. I ti ale mohou zneužít důvěry.

Ukážeme si několik vzkazů, které by měly vyvolat podezření. Groomeři nikdy nebudou takto přímočaří, zeptají se nenápadně v několika chatech po sobě. Vždy je lepší být trochu podezřívavý. Pokud na otázku „a proč se ptáš“ bude reagovat druhá strana podrážděně, je jasné, že je něco špatně.


Otázky si projděte s vašimi dětmi. Mluvte společně o tom, co by o sobě sdílet neměly. Je velmi důležité popovídat si, nejen o tom, jak bylo ve škole, ale i o tom, co se děje v jejich online životech.

Podezřelý vzkaz 1: Příliš komplimentů

„Ahoj. Jsi moc krásná. Jak se máš? Nenudíš se? Já se taky nudím. Co kdybys mi poslala nějaké svoje fotky? Chceš si pokecat o klucích? Už ses s nějakým líbala?“

Co je na tom podezřelé?

 • Okamžité lichocení dítěti
 • Dotazování na nevhodné detaily (třeba vztahy)
 • Žádost o fotky

Jak správně reagovat?

„Díky. Pokecám ráda, ale o klucích se fakt nebudu bavit na internetu. A fotky online neposílám. O čem se chceš bavit?“

Groomeři běžně používají komplimenty, aby se dítě cítilo výjimečné. To samozřejmě neznamená, že každý kompliment je pokus o manipulaci. Děti by ale měly být opatrné, pokud slova chvály přicházejí příliš brzy nebo jsou příliš častá. Řídit se stačí tím, jak samy komunikují ve fyzickém světě.

Je nepochybně lákavé povídat si online o kontroverzních tématech. Pouštět se do takových rozhovoru s cizími lidmi téměř vždy vede k rizikovým scénářům. Proto je lepší o soukromí (třeba o klucích) mluvit jen osobně.

Pokud dětem přijde nějaká nevhodná zpráva, pořiďte si snímek obrazovky jako důkaz a konverzaci ukončete. Pokud bylo jednání opravdu za hranou, můžete druhou stranu zablokovat.

Velmi riskantní je posílat své fotky (a videa). Jakmile vaše dítě pošle svou fotografii, nemá již nad fotkou žádnou kontrolu, může skončit kdekoli. Zejména to platí pro intimní snímky.

Je přirozené, že děti takto experimentují. Ale už mnohokrát se stalo, že obrázky končily ve školním chatu a dítě čelilo šikaně. Nebo expřítel po rozchodu fotky zneužil, ukazoval kamarádům a podobně.

Groomeři zase děti vydírají: „Když mi nepošleš další, řeknu to vašim.“ Poučte děti, aby se nikdy nijak vydírat nenechaly. Pokud takovému vydírání vaše dítě čelí, nezlobte se na něj, ani jej netrestejte.

Podezřelý vzkaz 2: Mapování

„Ahoj, už jsi doma ze školy? Já školu nesnáším, doma je větší pohoda. Jsi doma sám/sama? Mamka má zase přesčasy, co? Takže to máme chvíli jen pro sebe, viď. Pojďme si ji společně užít.“

Co je na tom podezřelé?

 • Mapování teritoria
 • Získávání informací o rodině (vztazích, pracovním harmonogramu rodičů)
 • Ujištění se, že dítě je samo a (predátora) nemůže nikdo odhalit

Jak správně reagovat?

„JJ, už jsem doma, ale dneska byl i ve škole dobrý den. Naši už jsou taky doma, ale to neva. Můžeme si povídat i tak.“

Především by vaše dítě mělo vědět, že druzí mohou lhát. Ne každý, kdo řekne „taky nesnáším školu“, „taky hraju Pokémon Go“ nebo „taky se učím na klavír“, mluví pravdu. Této manipulaci se říká zrcadlení. Groomer tvrdí, že dělá totéž co jeho oběť, aby si získal důvěru a otevřel konverzaci.

Dalším varovným signálem je, když se cizí osoba příliš vyptává na rodinnou situaci. Do toho, jestli jsou děti doma samy, nikomu nic není – to přece nemá na povídání online vliv.

Jasně, takto se může zeptat i spolužák. Když vaše dítě odpoví: „Naši jsou doma,” jaká je reakce kamaráda? Pokud náhle ukončí rozhovor a zmizí, mělo by vaše dítě zbystřit a znovu si s tímto uživatelem nepsat.

Podezřelý vzkaz 3: pokus o odstřižení dítěte od kamarádů

„Moc rád/a jsem si s tebou povídal/a. Fakt je ti jenom 12? Zdáš mi se mi mnohem dospělejší. Hej, necháme si tenhle chat jako naše malé tajemství, co ty na to?“

Co je na tom podezřelé:

 • zdůrazňování vyspělosti dítěte
 • izolování dítěte od rodičů
 • vytváření pocitu “vyvolenosti” dítěte
 • podněcování dítěte k udržování tajemství

Jak správně reagovat?

„A proč? Bezvadně se mi s tebou kecalo. Chci tě seznámit s kamarádkami, budou nadšené.“ (Groomer se patrně bude vytáčet, potřebuje opuštěné, izolované dítě, ne komunitu.)

Poukazování na to, že dítě je “dospělé”, je často prvním krokem k nastolení dospělých témat a otázek. Groomer se tak zkrátka chce dětem vlichotit.

Ačkoli to děti mohou vnímat jako velký kompliment, neměly by se pod tlakem pouštět do diskuzí, které jim nejsou z jakéhokoliv důvodu příjemné. Zejména pokud jejich kamarád naznačí, že by nevypadaly tak “dospěle”, kdyby odmítly pokračovat v rozhovoru.

Naléhání na dítě, aby udrželo chat v tajnosti, je dalším výrazným varovným signálem. Může to být v pořádku, pokud dětem druhá strana svěřila něco důvěrného. Ale tajit celé přátelství? Pokud je potřeba tajit existenci nějakého kamaráda, asi nemá ten „kamarád“ nejčistší úmysly.

Podezřelý vzkaz 4: jen já ti rozumím

„Zase rodiče? To mě mrzí. O mámu se nestarej, stejně je hloupá. Aspoň si můžeme popovídat. Vždycky tu pro tebe budu.”

Co je na tom podezřelé:

 • Snaha vyvolat v dítěti pocit, že on je jediný, kdo mu skutečně rozumí
 • Využívání konfliktů doma k izolaci dítěte od rodičů nebo přátel

Jak reagovat správně?

„Dík, ale někdy se i s mámou pohádáme, i když máme jinak super vztah. Ale vždycky se nakonec omluvíme a usmíříme.“

Prevencí je, pokud dítě ví, jak by měl vypadat zdravý vztah. Je zcela přirozené, že i s rodiči nebo přáteli se čas od času nepohodnout. Ale to neznamená, že kamarádka je „hloupá“ nebo „už si nerozumí“.

Snažte se udržovat s dítětem harmonické vtahy a podporovat ho v navazování přátelství s jeho vrstevníky. Pokud mají děti spolehlivé přátele a chápající rodinu, je méně pravděpodobné, že by je groomer dokázal izolovat od důvěryhodných lidí.

Podezřelý vzkaz 5: sbírání citlivých informací

„Nechceš zajít na zmrzku? Můžu tě vyzvednout po škole, když mi dáš adresu. Co ty na to? Přece se dokážeš rozhodnout sám (sama) za sebe.“

Co je na tom podezřelé:

 • Snaha shromáždit citlivé informace (adresa školy)
 • Povzbuzování dítěte k jednání nad rámec jeho věku
 • Domlouvání tajných schůzek bez vědomí rodičů

Jak reagovat správně?

„Ne, leda by šla i moje starší ségra. Právě, že jsem dost starý/á na to, abych se rozhodoval/a zodpovědně.“

Vysvětlete si s dětmi, jaký je rozdíl mezi veřejnými a soukromými údaji. Obecně adresu domů, do školy, na kroužky by měly sdělovat jen osobám, kterým plně důvěřují.

Groomer chce vylákat dítě ven o samotě. Dokonce z toho může udělat výzvu („přece se nebojíš“, „to jsem nevěděl, že jsi jen ustrašená malá holčička“). Pokud se vaše dítě chce setkat s novým online kamarádem, měli byste o tom vždy vědět. Pokud dítě bude chtít jít, je dobré vzít si s sebou doprovod – staršího sourozence, kamaráda, příbuzného. Setkání by mělo vždy proběhnout na veřejném místě, které znají.

Je důležité umět si nastavit hranice. Na tom není nic špatného a kamarád by to měl vždy respektovat.

Shrnuto podtrženo: osobní komunikace je bezpečnější

Neexistuje žádný důvod, proč by děti nemohly online poznávat nové přátele. Je ale velmi důležité, aby znaly hranice.

Online se klidně mohou bez starostí bavit o obecných věcech, populární kultuře a svých zájmech. Ale nikdy by neměly neznámým uživatelům říkat kdo přesně jsou, kam chodí do školy či na kroužky, nebo prozrazovat jakékoli detaily o rodině a přátelích.

Je důležité uvědomit si, že co se jednou dostane na internet z něj nelze smazat. Proto není dobré posílat jakékoli fotky a videa. Více informací najdete na tonevymazes.cz.

Pokud dítě dostane podezřelý vzkaz, mělo by konverzaci ukončit a odesílatele zablokovat. Nikdy není od věci si udělat snímek obrazovky jako důkaz – může se hodit pro policii, při nahlášení administrátorům sítě a podobně.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat