Jak zabezpečit dětem YouTube a YouTube Kids?

Los Angeles, California, USA - 26 November 2019: YouTube Kids icon on phone screen with logo on blurry background, Illustrative Editorial.

Každou minutu se na YouTube objeví více než 500 hodin nového obsahu. Ne všechna dostupná videa jsou vhodná pro dětské publikum. Jak na to, abyste měli YouTube plně pod kontrolou?

V Česku platformu využívá téměř 90 % dětí. Vedou vtipná videa, různé výzvy a herní tvorba. Bohužel 12 % dětí uvádí, že sledují videa zobrazující osoby s poruchami příjmu potravy, 8,7 % pak videa zobrazující násilí, 8,6 % sebepoškozování a 8,6 % šokující obsah (například jatka). Lehce přes 6 % dětí se dokonce na YouTube setkalo s propagací terorismu. Tato čísla jasně mluví pro zavedení rodičovské kontroly nebo jiné formy dohledu.

Buďme dětem průvodci službou YouTube

Způsob používání sociální sítě by měl záviset na věku dítěte. Psychologové radí na nejmladší děti při sledování videí dohlížet.

Malé děti často rády sledují pohádky s rodiči a vnímají to jako společnou aktivitu. To vám může pomoci už od mala děti vést k tom, že nemusejí vidět všechno a že někdy je lepší video prostě vypnout, protože je třeba moc strašidelné nebo by se u něj cítili nepříjemně (typicky násilné či pornografické snímky). V takovém případě ale doporučujeme dětem vysvětlovat, proč něco přeskakujete či vypínáte.

Malým dětem zapněte YouTube Kids

Pro děti do 12 let je vhodná dětská verze sítě. Videa v aplikaci YouTube Kids  podléhají zvláštní kontrole a mohou obsahovat pouze témata, která jsou vhodná pro nejmladší publikum. Na dětské verzi sítě také nenajdete reklamu, což je obrovské plus. Službu zapnete ve všech zařízeních. Do chytrého telefonu nebo televize si můžete stáhnout  speciální aplikaci YouTube Kids.

YouTube Kids nabízí bezpečnější a jednodušší prostředí pro děti

Na druhou stranu ale nelze filtrovat jazyk (možná nechcete svému dítěti, které se sotva učí mluvit, pouštět slovenskou Tanculienku), řada populárních pohádek nebo písniček z večerníčků také na dětské verzi není. Starší děti by mohly postrádat vzdělávací obsah.

YouTube Kids nastavíte snadno i v chytré televizi. Děti mohou vyhledávat další videa (nebo jim vyhledávání lze zakázat). Stačí se přihlásit jako rodič přes účet Google. Systém je intuitivní a rodiče snadno navede. Nastavení obsahu se řídí věkem dítěte, dítě ani nepotřebuje vlastní e-mail.

Aplikaci Youtube Kids instalujte do telefonu nebo televize výhradně z obchodu Google Play, přesvědčte se také, že vývojářem je společnost Google. Bohužel lze narazit i na falešné kopie populárních aplikací.

Na klasické verzi YouTube můžete zapnout režim rodičovského dohledu. Dle tvůrců je to vhodná varianta pro děti od 9 let. Je nejprve nutné spárovat dětský účet s rodičem a následně můžete nastavit pravidla používání sítě. Párování probíhá v aplikaci v rámci Family Link (aplikace rodičovské kontroly pro mobilní zařízení v ekosystému Google), následně se dítě pod svým e-mailem přihlásí k YouTube.

Jak nastavit rodičovskou kontrolu pomocí Family Link krok za krokem:

Každý tvůrce videa udává, zda je jeho video vhodné pro děti. Obsah také zkoumají automatické algoritmy, které vyhledávají nelegální videa nebo obsah proti pravidlům. Pokud zapnete „Omezený režim“ tato videa neuvidíte. Stačí kliknout na ikonu uživatele a režim povolit. Omezený režim můžete zapnout i v rámci služby Family Link. Zapnout ho lze jen dětem mladším 13 let. Ve službě YouTube Kids samozřejmě žádná taková videa nenajdete.

Omezený režim YouTube lze zapnout dětem do 13 let.

Bezpečnost nemusíte řešit jen v rámci sítě YouTube. Doporučujeme také v prohlížeči dítěte blokovat nevhodný obsah, případně i konkrétní stránky. Můžete tak učinit přes aplikaci Family Link nebo přímo v dětském účtu ve Windows.

Není od věci také pomocí rodičovských nástrojů sledovat, kolik času dítě u monitoru tráví a případně korigovat čas online.

Jak používat Youtube bezpečněji?

Krom omezení, jaká videa, může dítě vidět, se zaměřte na projevy jiných uživatelů. Vaše dítě si jistě nemusí číst nenávistné nebo vulgární komentáře, aby  bylo prostředí pro děti  přátelské.

Nejdříve se ujistěte, že aktivitu na YouTube účtu dítěte nemohou ostatní uživatelé vidět. Klikněte na ikonu účtu na možnost „Nastavení“ a zvolte možnost „Ochrana a soukromí“.

Pokud vaše dítě nahrává vlastní videa, ujistěte se, že jsou vždy nastavena jako „soukromá“, případně jako „neveřejná“. Soukromé klipy jsou viditelné pouze pro vybrané uživatele. Neveřejná videa jsou viditelná pouze lidem, kteří mají odkaz na video – lze je tedy sdílet na jiných sociálních sítích například. Díky tomuto nastavení se nikdy nezobrazí všem na domovské stránce a nemohou video sledovat cizí lidé.

Děti by jako tvůrci měly brát v potaz také nastavení komentářů. Doporučujeme buď komentáře úplně zakázat nebo je omezit (v takovém případě se komentáře před publikováním schvalují). Chrání tak sebe i své diváky.
Toto nastavení najdete ve Studiu YouTube (přes které funguje nahrávání videí), v záložce Nastavení.

Jako diváci mohou děti nevhodné komentáře nahlásit a na svém kanálu je smazat. Upozorněte také YouTube na nevhodná videa (ikona tří bodů, možnost Nahlásit). Mnoho lidí tvrdí, že to je cenzura, omezování svobody se vyjádřit nebo že bonzujete. To je ale nesmysl. Síť jako YouTube má pravidla (stejně jako společnost jako celek). Mezi tato pravidla patří to, že nesmíte nikoho urážet či šikanovat. Pokud budou všichni uživatelé hrát fér a chovat se slušně, tlačítko „nahlásit“ nebude potřeba.

Jak mluvit o zájmech při sledování videí?

Spoustu pravidel nastavujete vy jako rodiče, a dítěti nezbývá než je respektovat nebo velmi komplikovaně obcházet. Než YouTube zakážete nebo zablokujete nějakého autora, ptejte se dětí, co sledují a co je na tom zajímá. Kdy videa sleduje? Někteří influenceři se vyjadřují zvláštně (alespoň z úhlu pohledu dospělých), ale zajímavý obsah se jim nedá upřít.

Zkuste sami odebírat oblíbené tvůrce vašich dětí. Třeba zjistíte, že jde o zajímavý počin.

Pokud nastavujete doma jakákoli nová pravidla, doporučujeme, abyste s dětmi o pravidlech mluvili jako rovný s rovným. Děti pak pravidla lépe přijmou za své, než pokud jen něco zakážete.

Mluvte s dětmi o kyberšikaně  – bohužel se s ní v komentářích pod videi lze setkat. Pokud šikana směřovala směrem k vašemu dítěti, ujistěte ho, že to není jeho vina a nic takového si nezaslouží. Jak se se šikanou poprat jsme radili v tomto článku.

Rodiče se často obávají, aby děti u YouTube nestrávily celá odpoledne. Pomoci mohou sledovací aplikace, které monitorují čas. Můžete se také domluvit, že dítě u videí bude trávit jen hodinu denně, pak mu aplikace přístup zablokuje (v telefonech lze v rámci služeb psychické pohody nastavit limity pro jakékoli aplikace, možnosti najdete v nastavení; u počítačů lze nastavit limit buď v aplikaci rodičovské kontroly nebo často přímo ve Windows). Nevíte, jaká pravidla nastavit? Stáhněte si naši digitální dohodu.

RODINNÁ DIGI-DOHODA

Nastavte si doma pravidla pro používání technologií, která budou vyhovovat všem.

STÁHNOUT DOHODU

 

Exit mobile version