Jak vytvořit rodinnou digitální pohodu?

Provedeme vás nastavením digitálních pravidel krok za krokem. Vysvětlíme si základní zásady kybernetické bezpečnosti a zodpovíme nejčastější odpovědi na dětské „a proč?“.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Každá rodina vnímá technologie trochu jinak. Všechna pravidla si proto uzpůsobte pro sebe na míru. Níže si můžete stáhnout vzor, ale možná si raději sepíšete vlastní pravidla nebo si je s dětmi nakreslíte. Důležité je jen to, abyste dohodu chtěli ctít všichni a všichni s novými zásadami souhlasili. Ano, i dospělí členové domácnosti.

Stáhnout digi-dohodu v PDF barevně
Stáhnout digi-dohodu ve wordu černobíle

Desatero kybernetické bezpečnosti

Je velmi důležité umět se na internetu chovat bezpečně. Základní pravidla by měli dodržovat všichni stejně. Naprostým základem je aktualizovat, používat bezpečnostní software (lidově antivir) a dbát na používání spolehlivých hesel. Dále je potřeba si aktivně chránit soukromí, tedy zejména úmyslně nesdílet zbytečné množství osobních informací.

Odpovědi na zvídavá „A proč?” k desateru bezpečnosti

Jak nastavit limit?

Nejčastější obavou rodičů je, jak zařídit, aby děti netrávily všechen čas přilepení k herní konzoli nebo k telefonu. Domluvte se, kolik volného času budete u her, telefonů a dalších zařízení trávit. Čas potřebný k napsání referátu nebo práci se do toho samozřejmě nepočítá.

Důležité je, aby výsledek byl kompromis přijatelný pro všechny. I pro dospělé.

Dodržování pravidel můžete kontrolovat pomocí aplikací rodičovské kontroly. Například Family Safety od Microsoft, Family Link od Google nebo ESET Parental Control. O jejich používání by děti měly vždy vědět.

Domluvte se také, v kolik hodin budete všechna zařízení vypínat, aby vám ani dětem nenarušovala kvalitu spánku. Ideální je, pokud telefony vůbec nepoužíváte v ložnici a přes noc jsou všechny na jednom místě.

Modré světlo z displejů má negativní vliv na spánek u dětí i dospělých.

Důležitou součástí digitální hygieny jsou fyzické zážitky a soustředěná pozornost. Domluvte se proto, kdy nebudete zařízení používat, ale budete se soustředit jeden na druhého nebo na danou činnost. Doporučujeme telefony odkládat u jídla, práci na domácích úkolech a při společných zážitcích. Zbytek je na vás.

Proč potřebujeme limity pro používání obrazovek?

Sociální sítě a komunikace

Instagram, TikTok, BeReal dělají rodičům obvykle starosti. Podle některých průzkumů je používají už i osmiletí. Sociální sítě jsou zpravidla určené dětem od 13 let. Proč? Protože jsou návykové a protože se na nich setkáte s rizikovým chování nebo šikanou. Malé děti nemusejí být ještě schopné kriticky vyhodnotit takový obsah.

Některé sociální sítě lze používat pasivně – tedy nemít profil a jen listovat. Sociální sítě jsou velmi atraktivní a nemá smysl je démonizovat. Spíše, než je striktně zakázat, o nich s dětmi otevřeně hovořte. Pokud trvají na tom, že profil mít budou, je lepší, když ho mají pod vaším dozorem. Proto v dohodě doplňte kolonku, s kým má dítě probrat nový profil.

V každém případě trvejte na tom, aby dítě mělo profil soukromý a velmi pečlivě si schvalovalo přátelé a sledující. Ideálně by mělo ke svému profilu pustit jen lidi, které zná z fyzického světa (z táborů, školy, kroužků a podobně). V případě mladších dětí se domluvte, že na síť i do zpráv budete mít přístup, pokud o něj požádáte. Možná to nikdy neuděláte, ale je fajn mít předem dohodu, než potom v očích dítěte zradit jeho důvěru a „lézt“ mu do soukromí.

Nejdůležitější je vytvořit doma vzájemnou důvěru, aby se dítě nebálo přijít svěřit, pokud se setká s něčím problematickým.

Učte děti od začátků na sociálních sítích vybírat obsah, který je zajímavý, posouvá ho, motivuje. A naopak blokovat a skrývat nevhodný obsah. Důležité je budovat si sebevědomí a mít odvahu zablokovat klidně i nejpopulárnějšího influencera. Učte děti vždy nahlásit administrátorům kyberšikanu a takový obsah mazat. Zlepšují tak prostředí i pro další uživatele.

Sociální sítě jsou zrádné, máme tendenci sdílet příliš mnoho. Proto v dohodě výslovně vyjmenujte, jaké informace o sobě dítě nikdy sdílet nemá. Řiďte se 2 pravidly:

  • Pravidlo autobusové zastávky: Mohlo by toto veřejně viset na vývěsce na zastávce? Ne? Tak to nepatří na internet. Typicky nedáte veřejně své telefonní číslo.
  • Babiččino pravidlo: Mohla by si tohle babička vytisknou na lednici? Ne? Nepatří to na internet. Typicky toto pravidlo vyloučí fotky z divoké oslavy narozenin.
Stáhnout digi-dohodu v PDF barevně
Stáhnout Digi-dohodu ve wordu černobíle

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat