Jak blokovat šikanu na sociálních sítích?

Kyberšikana je velmi nepříjemná, hlavně proto, že se před ní nelze schovat. Ukážeme vám, jak zablokovat nevhodné uživatele na různých sociálních sítích a platformách.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Co přesně je šikana může být těžké definovat. Co je pro jednoho jen jízlivý komentář, může být pro druhou stranu už šikanózní jednání. Ministerstvo školství definuje šikanu jako „jakékoliv chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat jiného žáka, případně skupinu žáků. Je to cílené a opakované užití fyzických a psychických útoků jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině žáků, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit.“

Důležité je, že oběť se neumí bránit nebo neví jak, a že se takové chování opakuje. O tom, co je kyberšikana by vždy měla rozhodovat oběť.

Pokud se vám dítě svěří, že jeho nebo jeho kamaráda někdo šikanuje na internetu, nepodceňujte to. První krok, jak dítěti pomoci je, zastavit projevy šikany. Než agresory zablokujete, nezapomeňte si udělat snímky obrazovky, abyste měli důkazy o nevhodném chování.

Vaše dítě bude mít nejspíš pochyby, jestli má agresora hlásit administrátorům a zablokovat. Je důležité říct: že každá sociální síť má pravidla, která kyberšikana porušuje, stejně jako je porušuje nabádání k násilí nebo rasistické vyjadřování. Agresor vědomě porušil pravidla platformy, stejně jako pravidla slušného chování.

Nahlášení komentáře není bonzáctví. Naopak: pomáhá udržet sociální sítě bezpečné.

Nahlášení je anonymní. Pokud vaše dítě nahlásí příspěvek nebo komentáře, agresor se to nedozví a nevystavuje se tak samo žádnému riziku.

Zablokovat můžete cokoli, co se vám nelíbí. Pokud to neodporuje pravidlům sítě, je možné obsah skrýt nebo označit jako „to mě nezajímá“. Tímto také „učíte“ algoritmus sítě, jaké příspěvky vám má doporučovat.

Kam se obrátit pro pomoc?
Pokud máte pocit, že není něco v pořádku, můžete požádat o pomoc odborníky. Nebo poradit dětem, aby se svěřily ony.Linka Bezpečí – 116 111, linkabezpeci.cz
Linka pro rodiče – 606 021 021, rodicovskalinka.cz
Poradna projektu E-bezpeci.cz
Projekt internetembezpecne.cz

 Jak zastavit kyberšikanu na Instagramu?

Vytvořením profilu každý uživatel odsouhlasil zásady komunity. V těch se doslovně píše: „Chceme rozvíjet pozitivní a rozmanitou komunitu. Odebíráme příspěvky, které obsahují věrohodné výhrůžky nebo nenávistné projevy, obsah, který útočí na soukromé osoby s cílem je ponížit nebo zostudit, osobní informace, jejichž cílem je vydírání nebo obtěžování jiné osoby, a opakované nevyžádané zprávy.“ Dále se každý uživatel zavázal sdílet nahrávky a fotky jiných lidí jen s jejich souhlasme a dodržovat zákony.

Více o prevenci šikany na sociálních sítích společnosti Meta

Jak zastavit kyberšikanu na TikToku?

Pravidla TikToku k šikaně říkají: „Z platformy budou odstraněny projevy zneužívajícího chování, včetně výhrůžek nebo ponižujících výroků, jejichž cílem je zesměšnit, ponížit, ztrapnit, zastrašit nebo zranit nějakou osobu. Tento zákaz se vztahuje také na funkce platformy TikTok.“
A následuje podrobnější popis toho, co není vhodné sdílet.

Můžete nahlásit celý profil nebo hrubého uživatele zablokovat (pak vás nebude moci jinak kontaktovat).

 

Jak zastavit kyberšikanu ve WhatsApp?

WhatsApp je chatovací aplikace, dospívající ji často používají jako skupinový chat. Patří pod společnost Meta, takže zde také platí podobná pravidla jako na Instagramu nebo Facebooku. Správci aplikace vybízejí k tomu, aby se v komunitách šikana aktivně řešila: „Pokud některý člen šikanuje nebo obtěžuje jiného, jednejte rychle a smažte veškeré zprávy a obsah, které odporují pravidlům komunity. Kontaktujte člena, který se porušení dopustil, připomeňte mu, co v rámci komunity očekáváte, a také mu situaci objasněte.“

Jak zastavit kyberšikanu na Discordu?

Pravidla zapovídající šikanu má i chatovací aplikace Discord. Výslovně uvádí „obsah nebo chování, které by mělo za cíl vyčlenit, šikanovat nebo obtěžovat uživatele a/nebo jiné komunity. To se týká i prostorů mimo platformu“  nebo grafický a sexuálně explicitní obsah.

Jak zastavit kyberšikanu na Facebooku?

Společnost Meta (která provozuje Instagram, Facebook a Messenger) ve svých zásadách zveřejnila podrobný přehled toho, jaké chování považuje za nepřijatelné. Tato pravidla musíte odsouhlasit, než si vytvoříte profil.

Jak zastavit kyberšikanu na Messegeru?

Messenger je chatovací aplikace společnosti Meta, dříve byla součástí Facebooku. Stále v ní platí stejná pravidla (která jsme si popsali v kapitole výše).

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat