jak vybrat chytré hodinky pro děti

Jak vybrat chytré hodinky pro děti?

Místo prvního mobilu můžete dětem pořídit chytré hodinky. Podle čeho je vybírat, aby byly bezpečné?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

V září plánuje řada rodičů koupit první telefon. Ruku v ruce ale vyvstává otázka: Není ještě brzy? Pokud se jako rodiče jen chcete ujistit, že dítě ve zdraví došlo do skautu, pak byste si vystačili jen s chytrými hodinkami.

Poradíme vám, jak první chytré hodinky pro vaše dítě vybrat a na co si dát pozor. Stále totiž budu nosit na ruce digitální zařízení a to je zranitelné.

Na hodinky můžete dítěti zavolat

Prostřednictvím chytrých hodinek lze zcela standardně (po vložení SIMky) volat na několik čísel a sledovat polohu pomocí GPS. Tím byste ještě o několik let odložili vybírání prvního smartphonu, ale také byste se ještě nějaký čas nemuseli obávat závislosti na telefonu (tzv. nomofobie).

Dětské chytré hodinky rodič spáruje s aplikací ve svém telefonu, ze kterého má pak vše pod kontrolou.

Kdy pořídit první chytré hodinky?

První telefon obvykle pořizujete teprve, až když máte jistotu, že je dítě nezapomene po tělocviku v šatně. U hodinek je to mnohem snazší. Zpravidla jde o sportovní modely, které není nutné odkládat prakticky vůbec.

Většina modelů bývá určena dětem od 4 let. Dobrým měřítkem je délka řemínku. Pro batolata chytré hodinky nejsou nejvhodnější. Ostatně tím, že se neumějí orientovat v čase. Pokud ale potřebujete kontrolovat na dálku i malinké dítě, sáhněte po GPS trackerech. Jde o malý chip, který lze dát do bot nebo batůžku.

Jaké funkce by měly hodiny pro děti mít?

Klíčovým parametrem bude odolnost, ideálně i proti vodě. Rozhodně je na místě zvážit také ochranné sklíčko proti poškrábání, výrazně tak prodloužíte životnost displeje, i kdyby je měl nosit sám Robinson Crusoe.

Praktické funkce můžete volit hlavně podle toho, proč hodinky pořizujete. V potaz berte také co nejdelší výdrž baterie.

 Mezi základní funkce patří:

  • GPS lokalizace, která umožňuje sledovat polohu dítěte a nastavit bezpečné zóny, kde se může pohybovat. Pokud dítě opustí zónu, rodiče dostanou upozornění.
  • SOS tlačítko, které umožňuje dítěti rychle kontaktovat rodiče nebo jiný předem nastavený kontakt v případě nouze.
  • Volání, umožňuje dítěti volat nebo posílat hlasové zprávy rodičům nebo jiným kontaktům pomocí SIM karty nebo Wi-Fi.

Spíše bychom doporučili hodinky bez kamery. Některé děti možná ocení krokoměr nebo monitory zdraví, které mohou motivovat ke sportu. U těchto funkcí na druhou stranu platí, že aplikace získávají zbytečně mnoho dat a bezpečnost dětí tyto funkce nijak nezvyšují.

chytré hodinky pro děti mohou být skvělým pomocníkem, dbejte ale na bezpečnost citlivých údajů
Vhodnější jsou hodinky jen s nezbytnými funkcemi, bez her nebo aplikací, které rozptylují a zvyšují návyk na technologie.

Do některých lze nainstalovat hry či vzdělávací aplikace. Může to být vítané rozptýlení. V takovém případě doporučujeme mluvit s dětmi o tom, že hry mohou být i návykové a nastavit si zdravé limity. Hry či aplikace v hodinkách ale nikdy nebudou pro děti tak lákavé jako ty v telefonech či počítačích.

Jak zabezpečit chytré hodinky?

Jako kterákoli jiná chytrá technologie jsou i hodinky zranitelné. Jsou známé zejména úniky dat z hodinek, respektive z databází výrobce hodinek nebo vývojáře ovládací aplikace.

Většinou jsou taková data poměrně anonymní – tedy je z nich zřejmé například kudy se pohybujete, ale už ne vaše totožnost. Proto doporučujeme vždy aplikaci či nové technologii poskytovat co možná nejméně dat  a povolit minimum oprávnění.

Sáhněte raději po renomovaném výrobci – u běžných obchodů s elektronikou nemusíte příliš přemýšlet, zpravidla se jedná o solidní výrobce, kteří na zabezpečení dbají. V žádném případě nedoporučujeme objednávat jakoukoli chytrou elektroniku z různých online tržišť. Riskujete také to, že zařízení nemá podporu, výrobce nebude vydávat aktualizace a také to, že produkt nebude fungovat v češtině nebo dokonce v České republice (někdy není možná u nás stáhnout kontrolní aplikaci k hodinkám).

Pokud hodinky nepoužíváte, sundavejte je. Když je nenosíte, nesbírají data.

Doporučujeme ještě před nákupem prověřit zejména ovládací aplikaci, v které budete nastavovat hodinky, sledovat data a komunikovat s dítětem. Aplikace by měla proaktivně chránit data dětí, nabízet šifrování a vyžadovat minimum oprávnění. Měla by být také spolehlivá a dobře použitelná – to si můžete ověřit z recenzí jiných uživatelů.

Aplikaci vždy stahujte výhradně z oficiálního obchodu Google Play nebo App Store. Tyto obchody aplikace proaktivně kontrolují a ty rizikové odstraňují.

Vždy bez odkladu aktualizujte jak firmware hodinek tak aplikaci, když vás k tomu vyzve. Tyto nové verze obsahují mimo jiné opravy bezpečnostních chyb.

Velmi důležité je také zabezpečit telefon, na který nainstalujte ovládací aplikaci. Vždy doporučujeme nainstalovat bezpečnostní software a toto zařízení pravidelně aktualizovat.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat