Jak zabezpečit webkameru

Jak zabezpečit webkameru, aby se nikdo nedíval do dětského pokojíčku

Webkamery používají děti běžně – ještě nedávno během online výuky, nyní zejména na komunikaci s příbuznými a kamarády. Přečtěte si, jak ji nastavit, aby působila radost a nestala se špehem ve vašem domově.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Webové kamery jsou velmi populární, v řadě případů jsou již součástí zařízení, které si kupujete. Aby ne. Je přece skvělé moci se s babičkou nebo kamarádem z Francie vidět. Jsou to ale také všudypřítomné oči přímo v dětském pokoji, proto si zaslouží ochranu.

Kamery se zneužít dají a zneužívají se. Hodně rodičů šokoval případ z roku 2019, kdy došlo k hacknutí bezpečnostní kamery v pokoji malé dívky. Útočník se vydával za Santu Clause a přes kameru s dívkou i mluvil. V případě prolomení zabezpečení může útočník nejen získat záznam, ale také kameru zapínat a vypínat, využít informace, které uvidí k šikaně či vydírání a tak dále. Prolomení zabezpečení kamery je velmi nepříjemný zásah do soukromí rodiny a zejména dětí.

Krok jedna: dvakrát vybírejte

Pokud využíváte doma externí webkameru, která se připojuje k počítači, zaměřte se na bezpečnost už během nákupu. U kamer je jednou za čas nutné aktualizovat firmware, tedy program kamery, který mimo jiné garantuje její bezpečnost.

Spolehlivý výrobce udržuje podporu produktu po delší dobu a pravidelně vydává aktualizace firmwaru. Vsaďte tedy na renomované značky. V žádném případě nekupujte levnou elektroniku z obchodů jako je AliExpress. Taková webkamera není často ani určena pro evropský trh, můžete mít problémy s jejím zprovozněním, kompatibilitou s vaším počítačem a o  bezpečnostních aktualizacích nemůže být ani řeč.

Krok dvě: Co kamera uvidí

Kameru nastavte tak, aby zabírala jen to nejnutnější – například pracovní stůl (tedy, aby bylo během videohovoru vidět dítěti do tváře). Kamera by nikdy neměla snímat zbytečně intimní prostory – například postel, šatnu či místo, kde se dítě převléká a podobně.

Během hovorů neváhejte nastavit rozmazané pozadí, aby video zbytečně neprozrazovalo osobní informace. Ve výchozím nastavení by webkamera měla zůstávat vypnutá, při videohovoru přes prohlížeč ji povolujte výhradně na průběh hovoru. Pokud kameru nepoužíváte, vždy ji vypínejte nebo zakrývejte. Ty integrované v noteboocích mají často záslepku, kterou lze kameru překrýt. Naučte děti ji používat.

Krok tři: Zabezpečte kameru

Kamera může být zranitelnou vstupní branou do vaší domácí sítě, proto je potřeba ji chránit. Jak? Nainstalujte si spolehlivý bezpečnostní program na počítač, ke kterému je připojená a který obsahuje funkci pro zabezpečení kamer. Například program ESET vám umožní kameru povolit či zablokovat. Ve výchozím nastavení, ale chrání před neoprávněným přístupem k záznamu.

Dalším krokem je zabezpečení vašeho internetového připojení, tedy routeru. Když si doma nastavujete vlastní wifi, zadáváte název sítě (často to bývá jméno rodiny nebo třeba mazlíčka) a přístupové heslo k ní. Nastavte si bezpečné heslo k vaší síti, určitě se vyhněte slovům jako „heslokwifi“, „novakovi“ a podobně.

Změňte také heslo přímo k routeru, zpravidla jej výrobce nastavuje na něco jako „admin1234“, což je praktické, ale bezpečné nikoli. Návod najdete v manuálu vašeho přístroje nebo například zde.

Krok čtyři: Vysvětlujte, vysvětlujte a pak ještě vysvětlujte

Veškeré vaše snaha může přijít vniveč, pokud se na bezpečnosti nepodílí celá vaše rodina. Mluvte s dětmi o tom, proč nechcete, aby kamera zabírala jejich soukromí, jaká jsou rizika, ale nijak technologické vymoženosti nezakazujte.

Důrazně je varujte především před tím, aby kameru využívaly k intimní hovorům. Pro mladé dívky je možná lákavé předvést kamarádkám či příteli svůdný tanec, ale vystavují se tím řadě rizik, a to i v případě, že zařízení je bezpečné a nikdo cizí záznam nevidí. Kamarádi si mohou video hovor natočit a následně je vydírat, mohou se stát terčem posměchu i šikany. Jakmile jednou nahrají nějakou fotku či video, už z internetu nejde s absolutní jistotou smazat.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat