phubbing - jak omezit závislost na telefonu ve vztazích

Phubbing: když vás dítě ignoruje telefonem

Používá vaše dítě během rozhovoru telefon? Tomuto fenoménu se říká phubing. Má bohužel negativní dopady na vztahy. Přečtěte si, jak phubbing eliminovat.
Tereza Malkusová
Total
1
Sdílení

Znáte to: povídáte si se svým dítětem a ono jen tak mezi řečí koukne na telefon a naťuká pár znaků a zase s vámi konverzuje. Tomuto fenoménu se říká phubbing. Není to ani tak nevychovanost jako spíše zlozvyk. Víme, jak ho bezbolestně odstranit!

Setkávám se s tím i ve své poradně, kam chodí děti a dospívající řešit své problémy. Zatímco před pár lety jsem to zaznamenala málokdy, dnes to dělají téměř všichni. Je to často automatické chování, i když to dospělým může připadat jako nevychovanost. Pro dospívající je dnes běžné řešit víc věcí najednou a rovnou zmíním, že to nedělají jen děti a dospívající, ale i dospělí v různých situacích,“ popisuje phubbing dětská psycholožka Kamila Ryšánková.

Dospívající k němu můžu sklouznout, když jsou vystavení něčemu nepříjemnému v průběhu osobní konverzace. Taky je časté, že po telefonu sáhnou ve chvíli, kdy na něm vyskočí notifikace.

Co je phubbing?
Jde o spojení dvou anglických slov – phone (telefon) a snubbing (urážení). Jde o chování, kdy někoho ve společnosti odstrkujete tím, že se díváte na telefon, místo abyste mu věnovali pozornost. Takové chování může být záměrné i bezděčné.
Častěji se tento pojem spojuje s teenagery, ale nejsou jediní. Má negativní vliv na důvěrné vztahy, přátelství či atmosféru v rodině. Nejde o žádný nový trend, poprvé se toto slovo objevilo ve veřejném prostoru v roce 2012.

Často se jedná o zvyk, který může souviset s potřebou neustále sledovat online dění. Dělají to ale i dospělí. V takovém případě má phubbing na dítě velmi negativní vliv, protože narušuje důvěru. Děti, obzvláště ty malé, nutně potřebují naši pozornost.

Všeobecně je phubbing ze strany rodičů či přátel poměrně citlivé téma. V takovou chvíli telefon odvádí pozornost od konverzace a tím snižuje její kvalitu a narušuje společně trávený čas. Taky čím častěji jsme vystavení phubbingu, tím větší máme tendence sklouzávat k používání telefonu při běžné konverzaci. Stává se z toho díky nápodobě běžná sociální norma,“ varuje před rozptýlením Ryšánková. „Dospívající se často můžou cítit „odmítnuti“, když rodiče nebo přátelé zrovna dávají na sociální sítě nebo někam píšou, co společně dělají. Phubbing zvyšuje konflikty týkající se používání mobilního telefonu a ukazuje se, že vede k vyšší míře deprese a úzkosti.“

Jak ignorování telefonem může vypadat?

 • Kontrola upozornění uprostřed konverzace s někým dalším
 • Sledování telefon, když konverzace trochu vázne
 • Přerušení rozhovoru, abyste přijali telefonát
 • Hraní hry během společného trávení času
 • Pořizování selfie během rozhovoru
 • Projíždění sociální sítě během rozhovoru

Phubbing patří mezi nejvýraznější příznaky závislosti na telefonu (nomofobii), ale může být také jen bezděčným tikem nebo jít o nadužívání telefonu.

Lidé, kteří se takto chovají (phubbeři), obvykle nepoužívají telefon k vyřizování důležitý neodkladných záležitostí, ale spíše k zábavě.

Jaké jsou důsledky phubbingu?

Phubbing má  negativní dopady na mezilidské vztahy, ať už jde o partnerský vztah nebo přátelství. Pochopitelně – pokud někdo během rozhovoru sleduje Instagram nebo píše zprávy, připadáme si nedůležití a odstrčení.

Už v roce 2016 zkoumali James Roberts a Meredith David z Baylor University v USA vliv phubbing na vztahy: 70 % dotazovaných (dospělých) párů uvedlo, že telefon jim alespoň někdy narušil interakci s partnerem. Kvůli nižší spokojenosti ve vztazích a životě, tak může phubbing mít nepřímý vliv na rozvoj deprese.

jak naučit děti používat telefon zdravě
Phubbing nejde zakázat. Ale můžete pomoci dětem uvědomit si, že to dělají. Popište jim své pocity.

Dokonce se ukazuje, že jen fakt, že necháte mobil ležet na viditelném místě, může mít negativní vliv na důležité rozhovory. Ruší nás totiž při soustředění na jiné lidi stejně jako při soustředění na učení.

Osoba, která je takto odstrčená, se může cítit vynechaná, obzvlášť pokud se třeba na telefon smějeme. Patrně bude cítit frustraci, bude mít pocit, že ji nikdo nebere vážně, případně nejsme skuteční kamarádi. V důsledku dochází k poklesu sebevědomí, nárůstu pocitu osamělosti a zvýšení hladiny stresových hormonů.

Výzkumy ukazují, že pocit vyloučení aktivuje stejná centra jako fyzická bolest. Následně mají sami tendenci více využívat sociální sítě nezdravě v souvislosti s dopaminem a endorfiny, které si doplňuje, ale i proto, že na sítích se cítí být něčeho součástí a není tam odmítnutý.

Má ale i negativní vliv přímo na phubbera. Ten totiž méně trénuje sociální dovednosti a může mít problém navázat a udržet oční kontakt, asertivně argumentovat (často totiž telefon tvoří pomyslnou bariéru mezi dospívajícím a nepříjemný tématem či hádkou)

6 kroků, jak phubbing zastavit

První důležitý krok je uvědomit si problém. Existuje několik možností, jak phubbing eliminovat:

 1. Zvědomujte užívání telefonu
  Pro začátek je dobré začít zvědomováním toho, co děláte. I když bezděčně po telefonu sáhnu, tak si i zpětně uvědomím, že jsem konverzaci tímto narušil. K tomu můžou pomoct techniky všímavosti neboli mindfulness. Můžeme si také jednoduše celý jeden den všímat, kdy phubbuji.
 2. Nastavte zrcadlo
  Pokud si všimnete, že druhý sahá po telefonu a není vám to příjemné, tak to zdvořile zmiňte. Naučte se na rovinu říkat, jak se cítíte – když vás někdo ignoruje i když cítíte nutkání zkontrolovat telefon. Pomáhá to znovu navození důvěrnější atmosféry.
 3. Zaveďte si no-tech zóny
  Sami sobě nastavte pravidla používání telefonu. Je velmi prospěšné mít doma místa, kam telefonu neberete – třeba k jídlu, společnému sledování filmů nebo na výlet. Tyto zóny by měli respektovat všichni členové rodiny i vaši hosté. Další tipy najdete na v článku Jak vytvořit rodinnou digi pohodu.
 4. Odkládejte telefon
  Potřebujete si o něčem doma popovídat? Dejte telefon do kabelky nebo jiné místnosti. Náš čas a pozornost je ostatně to nejvýznamnější, co můžeme druhým nabídnout. Zaměřte se na osobu, s kterou mluvíte a soustřeďte se na to, co vám říká.
 5. Vypněte notifikace
  Časté pípání notifikací může rozptylovat všechny okolo. Pokud plánujete společný čas nebo se chcete soustředit, vypněte je. Ostatně si můžete v telefonu nastavit i to, že se vypnou automaticky v určitý předem stanový čas (toto najdete v Nastavení / Režimy a rutiny)
 6. Omluvte se
  Možná opravdu čekáte důležitou zprávu nebo hovor. Pak se omluvte s jděte si to vyřídit jinam a opět se vraťte. S omluvou je to pochopitelné a vlastně i zdvořilé.

Někdy je dodržování takových pravidel velmi těžké obzvláště, pokud telefony doma užíváte až příliš často.

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat